Dezynfekcja prewencyjna na fermie drobiu i w kurniku

Kurnik

Odpowiednia dezynfekcja kurnika to gwarancja sukcesu danej hodowli. Procesy dezynfekcji kurnika należy rozpocząć już w momencie sprzedaży kurcząt, od mechanicznego usunięcia zabrudzeń, poprzedzonego wywozem pomiotu. Następnie należy umyć wnętrze kurnika wodą zawierającą środek myjący, a użytą do tego celu wodę zutylizować poza terenem fermy, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Jednym z najbardziej efektywnych środków do dezynfekcji kurnika jest podchloryn sodu. Aby uzyskać najwyższą skuteczność działania należy zastosować roztwór 3% podchlorynu - szacuje się, że ilość rzędu 300l takiego roztworu powinna być wystarczająca na budynek o powierzchni od 1750 do 2000 metrów kwadratowych. Dezynfekcji powinny podlegać nie tylko same kurniki, lecz także ich ściany zewnętrzne czy obejście, a także drogi dojazdowe do nich - świetnie sprawdzi się 3% roztwór sody kaustycznej. Uzupełnieniem prewencyjnym dezynfekcji samego kurnika powinny być maty dezynfekcyjne umieszczone na wejściach do kurnika oraz wjazdach do gospodarstwa oraz w kluczowych miejscach dróg wewnętrznych. Szczególnie przy wjeździe i wyjeździe do magazynu pasz oraz w miejscu rozładunku wywożonego obornika by wyeliminować możliwość zakażeń wtórnych. Nasączenie mat 3% roztworem sody kaustycznej w celach prewencyjnych jest wystarczające. Uwaga: ze względu na parowanie w miesiącach letnich roztwór wymaga uzupełnienie nawet kilka razy w tygodniu. Po intensywnych opadach atmosferycznych roztwór dezynfekcyjny w matach również może wymagać uzupełnienia środka aktywnego.

 

 

Podchloryn sodu i soda kaustyczna dostępne są w ofercie distripark.com

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga          Następne  >>

Szlaczek

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.


Back to top