Czy częste mycie skraca życie?

Mycie się gąbką, czy bez gąbki? Oto jest pytanie!Współczesne nawyki higieniczne z pewnością zatrwożyłyby św. Franciszka, św. Agnieszkę, czy św. Olimpię, którzy świadomie unikali kontaktu z wodą i mydłem. Nasze dążenie do perfekcyjnej czystości stało się przedmiotem zainteresowania naukowców. „Brudolodzy” postawili hipotezę, wedle której ci, którzy szorują się za bardzo – mogą sobie zaszkodzić. Myć się, czy nie myć? Jak często i czym?

Nasz organizm zamieszkiwany jest przez ponad tysiąc różnego rodzaju mikroorganizmów, które zasiedlają go po narodzinach (rodzimy się „czyści”). Zadaniem tych mikroskopijnych mieszkańców jest szkolenie naszego układu odpornościowego, by w przyszłości radził sobie z potencjalnie niebezpiecznymi intruzami. Dodatkowo na naszej skórze bytują bakterie, które żyją z nami w symbiozie – w zamian za „lokum”, chronią nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nadmierne dbanie o higienę sprawia, że razem z zanieczyszczeniami – zmywamy z naszej skóry pożyteczne bakterie, robiąc tym samy miejsce dla szkodliwych mikrobów, bakterii i grzybów. Ponadto częste mycie skóry przy użyciu nieodpowiednich detergentów może prowadzić do jej nadmiernego wysuszenia, podrażnień i uszkodzenia warstwy lipidowej, a to już prosta droga dla chorobotwórczych drobnoustrojów, które bez przeszkód (dosłownie i w przenośni) mogą wniknąć do naszego organizmu. Konsekwencją nadużywania detergentów mogą być również alergiczne reakcje na niewinne pyłki, czy kurz.

W myciu całego ciała zachowajmy więc zdrowy umiar – krótki prysznic rano i/lub wieczorem, wysokiej jakości, delikatne środki myjące i właściwa pielęgnacja (nawilżanie i natłuszczanie skóry!) nie zaszkodzą nam, ani dobrym bakteriom. Bezwzględni bądźmy tylko dla drobnoustrojów na naszych dłoniach – myjmy je kilku lub kilkunastokrotnie w ciągu dnia, każdorazowo po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Wsparcia w walce o czyste ręce udzielą nam mydła marki Savanti.

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga        Następne  >>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top