Blog

 1. Co warto wiedzieć na temat zastosowań i właściwości benzenu?

  To podstawowy węglowodór aromatyczny. Odkrył go w 1825 roku angielski chemik i fizyk, Michael Faraday, nazywając ciecz dwuwęglikiem wodoru. Benzen, bo o nim właśnie mowa, zdobył ogromne zainteresowanie przemysłowców. Obecnie zalicza się on do grona surowców najczęściej stosowanych w przemyśle. Czym jest benzen? Charakterystykę i zastosowania tego półproduktu przedstawiamy w niniejszym artykule.

  Co to jest benzen?

  Zobacz więcej »
 2. Co to jest chlorobenzen i gdzie znajduje zastosowanie?

  Substancja o nazwie chlorobenzen jest surowcem, wykorzystywanym na masową skalę w wielu procesach przemysłowych i produkcyjnych. To rozpuszczalnik i składnik, niezbędny do łączenia różnych grup półproduktów. Co warto wiedzieć na temat chlorobenzenu? Jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? Odpowiadamy!

  Chlorobenzen – karta charakterystyki

  Chemicy i badacze opisują chlorobenzen skrótem C6H5

  Zobacz więcej »
 3. Czym się charakteryzuje paradichlorobenzen i jakie jest jego zastosowanie?

  Paradichlorobenzen występuje pod kilkoma nazwami: PDCB, 1,4-dichlorobenzen, p-DCB oraz dwuchlorobenzen. Jest to substancja powstała w wyniku chlorowania węglowodoru aromatycznego (benzenu) chlorkiem żelaza. Jakie są właściwości paradichlorobenzenu? Do czego służy ten syntetyczny półprodukt? Oto kilka najważniejszych informacji.

  Paradichlorobenzene – co to jest?

  Chemicy opisują paradichlorobenzen wzorem C6H4Cl2. Ten z

  Zobacz więcej »
 4. Funkcje i zastosowanie kwasu solnego

  Kwas chlorowodorowy, lepiej znany jako kwas solny, to związek, bez którego wiele gałęzi przemysłu nie mogłoby funkcjonować. Kojarzony głównie z lekcjami chemii, jest jednym z podstawowych półproduktów m.in. w branży tekstylnej i farmaceutycznej. W niewielkiej ilości spożywamy go nawet na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Poznaj funkcje kwasu solnego i dowiedz się, jakie ma właściwości.

   

  Właściwości fizykochemiczne

  Zobacz więcej »
 5. Kwas cytrynowy – właściwości i zastosowanie

  Kwasek cytrynowy kojarzony jest przede wszystkim z popularnym dodatkiem do żywności. Słusznie, znajduje on jednak zastosowanie również w wielu innych branżach przemysłu. Przeczytaj, jakie właściwości ma kwas cytrynowy i gdzie jeszcze się go wykorzystuje.

   

  Właściwości fizykochemiczne i występowanie kwasu cytrynowego

  Kwas cytrynowy to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych. Ma postać bezb

  Zobacz więcej »
 6. Działanie lizyny i jej właściwości

  Do prawidłowego rozwoju każdego organizmu niezbędne jest dostarczanie wielu substancji budulcowych. Wśród nich doniosłą rolę odgrywają białka, w tym aminokwasy egzogenne. Jednym z nich jest lizyna. Przeczytaj o działaniu lizyny na organizm człowieka i dowiedz się, po co stosuje się ją w hodowli zwierząt gospodarskich.

   

  Lizyna – właściwości fizykochemiczne

  Lizyna to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwas&o

  Zobacz więcej »
 7. Poznaj właściwości i zastosowanie amoniaku w płynie

  Amoniak to substancja, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Używa się go m.in. w rolnictwie, przemyśle tekstylnym i technicznym. W handlu występuje zarówno w formie czystej, jak i roztworu wodnego zwanego woda amoniakalną. Dowiedz się, gdzie wykorzystuje się amoniak w płynie i jakie ma właściwości.

   

  Właściwości fizykochemiczne amoniaku

  Amoniak to nieorganiczny związek chemiczny, który w warunkach ty

  Zobacz więcej »
 8. Dlaczego producenci stosują emulgatory w kosmetykach?

  Nowoczesne kosmetyki składają się ze zróżnicowanych surowców. Skuteczność wielu z nich uwarunkowana jest synergistycznym działaniem poszczególnych substancji. Niestety bogaty skład nie zawsze przekłada się na łatwą i przyjemną aplikację specyfiku.

   

  W celu uzyskania jednolitej konsystencji preparatów producenci stosują emulgatory w kosmetykach. Dowiedz się, jaką funkcję pełnią emulgatory w kosmetyce i jak rozpoznać je

  Zobacz więcej »
 9. Od czego zależą ceny surowców w Polsce?

  Przemysł chemiczny jest jednym z najistotniejszych sektorów gospodarki w Polsce. Dane statystyczne pokazują, że w 2017 r. był w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o wartość sprzedaży oraz wymiar zatrudnienia. Konsekwentnie utrzymuje też wysoką pozycję. Z tego powodu aktualny cennik surowców jest istotny dla wielu branż. Jakie firmy najczęściej korzystają z asortymentu hurtowni chemicznych?

   

  Czy kierują się producenci przy wyborze surowc&oacu

  Zobacz więcej »
 10. Jakie dodatki do betonu stosuje się w budownictwie?

  Nowoczesne budownictwo wymaga stosowania specjalnie zaprojektowanych rozwiązań. Aby konstrukcje budowlane wytrzymały napór dużych obciążeń mechanicznych, fizycznych, a także związanych z oddziaływaniem warunków pogodowych, niezbędne jest stosowanie specjalnych dodatków do cementu lub betonu. Które z nich używane są najczęściej?

   

  Czym są dodatki do betonu?

  Zgodnie z treścią PN-EN:206 (aktualna wersja to: PN-EN

  Zobacz więcej »
Back to top