Blog
-
Opublikowano: Luty 17, 2023Views: 457
Istnieją różne rodzaje gaśnic i środków gaśniczych. Są one dostosowane do specyfiki poszczególnych typów pożarów. Jakie wyróżniamy typy gaśnic? Co to są środki gaśnicze i jakie mają zastosowania? Oto zbiór najważniejszych informacji.
Jakie są rodzaje gaśnic i oznaczenia
Jaka gaśnica do czego? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć m.in. w Polskich No
-
Opublikowano: Luty 10, 2023Views: 128
Nie wszystkie pożary można ugasić wodą, proszkiem lub piaskiem. Gdy płonie lokal mieszkalny, biuro lub pojemniki z benzyną, należy zastosować gaśnice pianowe z pianotwórczymi środkami gaśniczymi. Czym się charakteryzują środki pianotwórcze klasy A lub S? Co ugasisz gaśnicą pianową? Oto zbiór najważniejszych informacji.
Środki pianotwórcze: co to jest?
Środki pianotwórcze są sztucznie wytwarzany
-
Opublikowano: Luty 03, 2023Views: 275
Dlaczego szampon się pieni? Co sprawia, że płyn do mycia naczyń usuwa tłuszcz z różnych powierzchni? Wszystkie te właściwości są wynikiem działania surfaktantów, czyli środków powierzchniowo czynnych – czym one są i jakie mają zastosowania? Poznajmy odpowiedzi.
Surfaktanty: definicja i podział
Pod pojęciem surfaktanty kryje się grupa wodnych roztworów związków chemicznych, zbudowanych z:
- el
-
Opublikowano: Styczen 31, 2023Views: 122
Każdego dnia drogami lądowymi, wodnymi i powietrznymi ludzie transportują miliardy ton różnych substancji. Jak zadbać o bezpieczeństwo konsumentów i osób, uczestniczących w procesie logistycznym? W tym celu Unia Europejska opracowała CLP, ujednolicone nazewnictwo i klasyfikację produktów chemicznych. Co warto wiedzieć o przepisach CLP? Oto zbiór najważniejszych informacji.
CLP – co oznacza ten skrót?
Skrót CLP pochod
-
Opublikowano: Styczen 24, 2023Views: 36
Każdego dnia sięgamy po różne kosmetyki. Są to produkty przeznaczone do mycia i pielęgnacji skóry, a także preparaty ochronne czy środki do stylizacji twarzy. Każdy kosmetyk składa się z różnych, chemicznych substancji, których łacińskie nazwy dla laika brzmią obco i niezrozumiale. Jak odczytywać skład kosmetyków? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Jaki sens ma czytanie składów kosmetyków?
Czy wsz
-
Opublikowano: Styczen 21, 2023Views: 14
Ciąża jest szczególnym stanem, w którym kobiecy organizm silnie reaguje na różne bodźce zewnętrzne. Niebezpieczne dla matki i dziecka mogą być chemikalia i inne składniki organiczne lub nieorganiczne, zawarte w produktach kosmetycznych. Jakich kosmetyków unikać w ciąży? Czy istnieje lista kosmetyków zakazanych w ciąży? Poznajmy odpowiedzi.
Kosmetyki w czasie ciąży – wybór ma znaczenie!
-
Opublikowano: Styczen 17, 2023Views: 56
Każdego dnia sięgamy po różne kosmetyki. Są to między innymi kremy do twarzy, żele do mycia całego ciała, antyperspiranty, a także środki do pielęgnacji włosów i paznokci. Na ich opakowaniach bez trudu znajdziemy informacje na temat składu produktów. Warto je czytać i wiedzieć, jakich składników unikać w kosmetykach. Jakie są szkodliwe składniki w szamponach i kremach? Poszukajmy odpowiedzi.
Jakich składników unikać w kremach do
-
Opublikowano: Styczen 10, 2023Views: 93
Kosmetyki, których używamy na co dzień, składają się z różnych, chemicznych substancji. Jednym z najpopularniejszych dodatków, spotykanych w wielu preparatach kosmetycznych, jest tak zwany PEG. Co to znaczy i jak rozumieć ten skrót? Czy PEG jest szkodliwy? Przekonajmy się.
PEG – co to jest?
Pojęcie PEG pochodzi od nazwy glikoli polietylenowych (polyethylene glycol). Są to polimerowe, syntetyczne związki c
-
Opublikowano: Styczen 03, 2023Views: 44
Graficzne oznaczenia, związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego są coraz bardziej powszechne. Można je zauważyć na opakowaniach wielu produktów, po które sięgamy każdego dnia. Jakie symbole warto znać i co oznaczają? Oto kompendium wiedzy w pigułce.
Czym są ekoznaki?
Ekoznaki, czyli graficzne znaki związane z ekologią, powstały po to, by ludzie zaczęli zmieniać swoje podejście do kwestii ochrony przyrody i zasobów. O
-
Opublikowano: Styczen 03, 2023Views: 287
Charakterystyczny smak kwasu cytrynowego większość ludzi zna już od najmłodszych lat. Ten popularny produkt można bowiem znaleźć w każdej domowej kuchni. Co warto wiedzieć na temat kwasku cytrynowego, szkodliwości tego związku i jego wpływu na ludzki organizm?
Kwasek cytrynowy: co to jest?
W 1784 roku szwedzko-niemiecki chemik Carl Wilhelm Scheele wydzielił kwas cytrynowy z soku cytrynowego. Scheele, uznawany za ojca nowożytnej chemii, nie koncentrow