Blog
-
Opublikowano: Styczen 03, 2023Views: 8
Graficzne oznaczenia, związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego są coraz bardziej powszechne. Można je zauważyć na opakowaniach wielu produktów, po które sięgamy każdego dnia. Jakie symbole warto znać i co oznaczają? Oto kompendium wiedzy w pigułce.
Czym są ekoznaki?
Ekoznaki, czyli graficzne znaki związane z ekologią, powstały po to, by ludzie zaczęli zmieniać swoje podejście do kwestii ochrony przyrody i zasobów. O
-
Opublikowano: Styczen 03, 2023Views: 22
Charakterystyczny smak kwasu cytrynowego większość ludzi zna już od najmłodszych lat. Ten popularny produkt można bowiem znaleźć w każdej domowej kuchni. Co warto wiedzieć na temat kwasku cytrynowego, szkodliwości tego związku i jego wpływu na ludzki organizm?
Kwasek cytrynowy: co to jest?
W 1784 roku szwedzko-niemiecki chemik Carl Wilhelm Scheele wydzielił kwas cytrynowy z soku cytrynowego. Scheele, uznawany za ojca nowożytnej chemii, nie koncentrow
-
Opublikowano: Styczen 02, 2023Views: 115
Substancje chemiczne zawierające sód znalazły szerokie zastosowania w branży spożywczej i farmaceutycznej. Jednym z najbardziej znanych, organicznych związków sodowych jest askorbinian sodu. Jak zażywać ten suplement i gdzie znajduje on zastosowanie? Oto kilka najważniejszych informacji.
Czym jest askorbinian sodu?
Pod pojęciem askorbinian sodu kryje się sól sodowa kwasu L-askorbinowego (czyli witaminy C lewoskrętnej). W nazewnic
-
Opublikowano: Grudzień 01, 2022Views: 64
Zimą na oblodzonej nawierzchni chodnika jest bardzo niebezpiecznie. Jeden, nieostrożny krok może skończyć się złamaniem nogi lub innymi urazami. Polskie prawo nakłada obowiązek usuwania śniegu i lodu z ciągów spacerowych, pasaży i dróżek. Czym posypywać chodniki zimą? Oto kilka wskazówek.
Czym sypać chodniki zimą? Przegląd dostępnych środków
W sklepach stacjonarnych i w internecie można obecnie znaleźć różne środki do
-
Opublikowano: Listopad 29, 2022Views: 10
Jak usunąć wżery, odpryskujący lakier i farbę z powierzchni metalowych lub drewnianych? W tym celu majsterkowicze sięgają zwykle po rozpuszczalniki, papier ścierny bądź szczotki druciane. Profesjonalna renowacja i konserwacja wymagają jednak zastosowania bardziej precyzyjnych technologii jak na przykład sodowanie. Na czym ono polega i co to są sodowarki?
Na czym polega piaskowanie sodą?
Piaskowanie jest procesem technologicznym, który swoją nazwę wziął od
-
Opublikowano: Listopad 28, 2022Views: 2
W kosmetykach, które kupujesz w sklepach, bardzo często znajdziesz składnik o nazwie Sodium Bicarbonate. Jest to soda oczyszczona, jeden z najstarszych i najpopularniejszych, naturalnych kosmetyków o bardzo szerokim, dobroczynnym działaniu. Jakie są główne zastosowania sody w kosmetyce? W jaki sposób wpływa ona na skórę, włosy i paznokcie?
Co to jest soda oczyszczona i jakie ma właściwości?
Czym właściwie jest soda oczyszczona?
-
Opublikowano: Listopad 28, 2022Views: 686
Zimą pogoda bywa nieprzewidywalna, następują intensywne opady i mróz. Drogi i chodniki często pokrywa warstwa śniegu. Zleżały, zmarznięty śnieg zamienia się zaś szybko w lód, na którym nietrudno o poślizgnięcie. Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania chodnika? Co mówi na ten temat polskie prawo? Oto zbiór najważniejszych faktów.
Obowiązek odśnieżania chodnika – podstawa prawna
Prawo w Polsce reguluje r
-
Opublikowano: Listopad 24, 2022Views: 148
W lecznictwie, przemyśle i w gospodarstwach domowych wykorzystujemy różne rodzaje sody. Jedną z nich jest soda oczyszczona. Substancja ta w chemii nosi nazwę wodorowęglanu sodu. Jakie ma ona właściwości i do czego służy soda oczyszczona? Sprawdźmy.
Wodorowęglan sodu – co to jest?
Na początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie: co to jest soda oczyszczona? To nic inneg
-
Opublikowano: Listopad 17, 2022Views: 46
Na liście najbardziej przydatnych na co dzień związków chemicznych chlorek magnezu zajmuje jedno z czołowych miejsc. To skuteczny, znany od lat środek leczniczy oraz wydajny zamiennik soli drogowej (chlorku sodu). Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie są właściwości i zastosowania chlorku magnezu? Sprawdź.
Chlorek magnezu – co to jest?
Chlorek magnezu jest solą, powstałą w wyniku reakcji substancji kwaśnej (chlorku) z zasadą (magn
-
Opublikowano: Listopad 10, 2022Views: 19
Odpadki pochodzenia organicznego stanowią jedną z głównych kategorii śmieci, obok plastiku, szkła, papieru i odpadów zmieszanych. Mimo upowszechniania się brązowych oznaczeń BIO na kontenerach, wielu konsumentów ma wciąż problem ze zrozumieniem, jakie śmieci biodegradowalne do nich wrzucać. Co to znaczy: odpady bio? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Śmieci biodegradowalne: co to jest?
W ostatnich dwóch