Blog

 1. Jakie warto znać oznaczenia związane z ochroną środowiska?

  Graficzne oznaczenia, związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego są coraz bardziej powszechne. Można je zauważyć na opakowaniach wielu produktów, po które sięgamy każdego dnia. Jakie symbole warto znać i co oznaczają? Oto kompendium wiedzy w pigułce.

  Czym są ekoznaki?

  Ekoznaki, czyli graficzne znaki związane z ekologią, powstały po to, by ludzie zaczęli zmieniać swoje podejście do kwestii ochrony przyrody i zasobów. O

  Zobacz więcej »
 2. Kwas cytrynowy – szkodliwość i wpływ na zdrowie

  Charakterystyczny smak kwasu cytrynowego większość ludzi zna już od najmłodszych lat. Ten popularny produkt można bowiem znaleźć w każdej domowej kuchni. Co warto wiedzieć na temat kwasku cytrynowego, szkodliwości tego związku i jego wpływu na ludzki organizm?

  Kwasek cytrynowy: co to jest?

  W 1784 roku szwedzko-niemiecki chemik Carl Wilhelm Scheele wydzielił kwas cytrynowy z soku cytrynowego. Scheele, uznawany za ojca nowożytnej chemii, nie koncentrow

  Zobacz więcej »
 3. Askorbinian sodu – co to jest i jak go stosować?

  Substancje chemiczne zawierające sód znalazły szerokie zastosowania w branży spożywczej i farmaceutycznej. Jednym z najbardziej znanych, organicznych związków sodowych jest askorbinian sodu. Jak zażywać ten suplement i gdzie znajduje on zastosowanie? Oto kilka najważniejszych informacji.

  Czym jest askorbinian sodu?

  Pod pojęciem askorbinian sodu kryje się sól sodowa kwasu L-askorbinowego (czyli witaminy C lewoskrętnej). W nazewnic

  Zobacz więcej »
 4. Czym posypać lód na chodniku?

  Zimą na oblodzonej nawierzchni chodnika jest bardzo niebezpiecznie. Jeden, nieostrożny krok może skończyć się złamaniem nogi lub innymi urazami. Polskie prawo nakłada obowiązek usuwania śniegu i lodu z ciągów spacerowych, pasaży i dróżek. Czym posypywać chodniki zimą? Oto kilka wskazówek.

  Czym sypać chodniki zimą? Przegląd dostępnych środków

  W sklepach stacjonarnych i w internecie można obecnie znaleźć różne środki do

  Zobacz więcej »
 5. Czyszczenie sodą – maszyny i technologia

  Jak usunąć wżery, odpryskujący lakier i farbę z powierzchni metalowych lub drewnianych? W tym celu majsterkowicze sięgają zwykle po rozpuszczalniki, papier ścierny bądź szczotki druciane. Profesjonalna renowacja i konserwacja wymagają jednak zastosowania bardziej precyzyjnych technologii jak na przykład sodowanie. Na czym ono polega i co to są sodowarki?

  Na czym polega piaskowanie sodą?

  Piaskowanie jest procesem technologicznym, który swoją nazwę wziął od

  Zobacz więcej »
 6. Soda oczyszczona – zastosowanie w kosmetyce

  W kosmetykach, które kupujesz w sklepach, bardzo często znajdziesz składnik o nazwie Sodium Bicarbonate. Jest to soda oczyszczona, jeden z najstarszych i najpopularniejszych, naturalnych kosmetyków o bardzo szerokim, dobroczynnym działaniu. Jakie są główne zastosowania sody w kosmetyce? W jaki sposób wpływa ona na skórę, włosy i paznokcie?

  Co to jest soda oczyszczona i jakie ma właściwości?

  Czym właściwie jest soda oczyszczona?

  Zobacz więcej »
 7. Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

  Zimą pogoda bywa nieprzewidywalna, następują intensywne opady i mróz. Drogi i chodniki często pokrywa warstwa śniegu. Zleżały, zmarznięty śnieg zamienia się zaś szybko w lód, na którym nietrudno o poślizgnięcie. Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania chodnika? Co mówi na ten temat polskie prawo? Oto zbiór najważniejszych faktów.

  Obowiązek odśnieżania chodnika – podstawa prawna

  Prawo w Polsce reguluje r

  Zobacz więcej »
 8. Wodorowęglan sodowy: do czego służy i jakie ma właściwości?

  W lecznictwie, przemyśle i w gospodarstwach domowych wykorzystujemy różne rodzaje sody. Jedną z nich jest soda oczyszczona. Substancja ta w chemii nosi nazwę wodorowęglanu sodu. Jakie ma ona właściwości i do czego służy soda oczyszczona? Sprawdźmy.

  Wodorowęglan sodu – co to jest?

  Na początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie: co to jest soda oczyszczona? To nic inneg

  Zobacz więcej »
 9. Czym jest chlorek magnezu i gdzie się go stosuje?

  Na liście najbardziej przydatnych na co dzień związków chemicznych chlorek magnezu zajmuje jedno z czołowych miejsc. To skuteczny, znany od lat środek leczniczy oraz wydajny zamiennik soli drogowej (chlorku sodu). Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie są właściwości i zastosowania chlorku magnezu? Sprawdź.

  Chlorek magnezu – co to jest?

  Chlorek magnezu jest solą, powstałą w wyniku reakcji substancji kwaśnej (chlorku) z zasadą (magn

  Zobacz więcej »
 10. Odpady biodegradowalne – co to jest?

  Odpadki pochodzenia organicznego stanowią jedną z głównych kategorii śmieci, obok plastiku, szkła, papieru i odpadów zmieszanych. Mimo upowszechniania się brązowych oznaczeń BIO na kontenerach, wielu konsumentów ma wciąż problem ze zrozumieniem, jakie śmieci biodegradowalne do nich wrzucać. Co to znaczy: odpady bio? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

  Śmieci biodegradowalne: co to jest?

  W ostatnich dwóch

  Zobacz więcej »
Back to top