Blog

 1. Opakowanie biodegradowalne – znak i symbole, które warto znać

  Opakowania produktów, po które sięgamy każdego dnia, są wykonane z różnych surowców. Są to zarówno materiały biodegradowalne, jak i tworzywa nieulegające rozkładowi. Jak rozpoznać, z którym typem materiału mamy do czynienia? Odpowiedź jest prosta: wystarczy sprawdzić znaki graficzne, umieszczone na opakowaniu. Przygotowaliśmy wykaz najważniejszych ekoznaków.

  Czym są i w jakim celu powstają ekoznaki?

  Ekoznaki to s

  Zobacz więcej »
 2. Recykling – definicja pojęcia, przykłady i aspekty prawne

  Recykling jest pojęciem, które w ostatnich kilku dekadach zrobiło zawrotną karierę. Słowo to na stałe zagościło w językach całego świata, a jego popularność wzrasta wraz z kształtowaniem się wiedzy społeczeństw na temat ochrony środowiska naturalnego. Co to znaczy recykling i na czym on polega? Odpowiadamy.

  Recykling – znaczenie pojęcia

  W dobie internetu i masowych kampanii informacyjnych na temat ochrony środowiska już nawet najmłodsi

  Zobacz więcej »
 3. Jak długo rozkładają się śmieci?

  Jako ludzkość stale zużywamy różne surowce i co roku generujemy miliardy ton śmieci. Są to zarówno odpady z tworzyw sztucznych, jak i metale, papier czy odpady organiczne. Zużyte materiały i resztki trafiają na wysypiska oraz do zakładów utylizacji, a także do gleby, mórz, jezior, rzek i oceanów. Jak długo rozkładają się plastikowe śmieci? Ile czasu trwa rozkład metali i papieru? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

  Na czym pol

  Zobacz więcej »
 4. Oznaczenia związane z ochroną środowiska – symbole, o których warto wiedzieć

  W ostatnich dekadach kwestia ochrony środowiska stała się jednym z głównych priorytetów wielu państw. Na rynkach pojawiają się znaczne ilości towarów i surowców, podlegających recyklingowi, popularność zyskują też opakowania biodegradowalne. Produkty eko mają charakterystyczne oznaczenia. Jak je rozpoznać i co warto o nich wiedzieć?

  Graficzne znaki związane z ekologią: co to jest?

  Rynki na całym świecie zalewają różnego rodzaju tworzywa synt

  Zobacz więcej »
 5. Co to jest ślad węglowy i w jaki sposób go zmniejszyć?

  Problem globalnego ocieplenia narasta z każdym rokiem. Główną przyczyną tego zjawiska jest nadmierna emisja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan czy podtlenek azotu. Z globalnym ociepleniem wiąże się ściśle pojęcie śladu węglowego i dekarbonizacji. Co one oznaczają? Jak można zmniejszyć ślad węglowy? Sprawdźmy.

  Ślad węglowy – definicja

  W ostatnich latach kwestia ochrony środowiska naturalnego i zasobów nieo

  Zobacz więcej »
 6. Czym jest biodegradacja i tworzywa biodegradowalne?

  Każdy odpad pochodzenia organicznego ulega stopniowemu rozkładowi. Ten fenomenalny cykl przemian substancji jest możliwy dzięki istnieniu różnych mikroorganizmów, umożliwiających biologiczny rozpad związków. Co to jest biodegradacja i jaki ma związek z tworzywami biodegradowalnymi? Oto wiedza w pigułce.

  Biodegradacja – definicja

  Nie bez przyczyny mówi się, że w przyrodzie nic nie ginie. Wszystkie organiczne substancje finalnie zo

  Zobacz więcej »
 7. Co to jest podchloryn sodu i gdzie można go kupić?

  Na liście najbardziej przydatnych, nieorganicznych związków chemicznych znajduje się podchloryn sodu (NaClO). Produkt ten występuje również pod nazwą chloran (I) sodu oraz sól sodowa kwasu podchlorawego. Co warto wiedzieć na temat właściwości i zastosowań podchlorynu? Gdzie i za ile można kupić gotowy, wysokiej jakości rozwór NaClO?

  Podchloryn sodowy: co to jest?

  Gdy nasycimy chlorem wodny roztwór wodorotlenku

  Zobacz więcej »
 8. Czym jest i na czym polega pranie chemiczne?

  Pranie chemiczne nazywane jest również praniem suchym. To metoda, w której proces czyszczenia plam odbywa się bez użycia wody i zwykłych detergentów w postaci proszków, płynów czy kapsułek piorących. Czym jest pranie chemiczne i na czym ono polega? Jak działa pralnia chemiczna? Poznaj odpowiedzi.

  Jak działa pralnia chemiczna?

  W profesjonalnych pralniach chemicznych proces czyszczenia tkanin możliwy jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologi

  Zobacz więcej »
 9. Zastosowanie i właściwości sody kalcynowanej

  Soda kalcynowana, zwana też lekką sodą piorącą, uznawana jest za ekologiczny zamiennik chemicznych środków czyszcząco-piorących. To produkt powszechnie stosowany zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Co warto wiedzieć na temat właściwości i zastosowań sody kalcynowanej?

  Co to jest soda kalcynowana?

  W sklepach i hurtowniach sodę kalcynowaną można znaleźć pod różnymi nazwami. Chemicy i ludzie branży chemicznej opisują tę substancj

  Zobacz więcej »
 10. Nadwęglan sodu i jego zastosowania

  Potocznie bywa nazywany ekologicznym wybielaczem lub tlenem aktywnym. Ten rozpuszczalny w wodzie proszek jest często wykorzystywany zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach produkcyjnych. Nadwęglan sodu, bo o nim właśnie mowa, to ceniony utleniacz o szerokim spektrum działania. Jakie są właściwości i zastosowanie nadwęglanu sodu oraz jak go bezpiecznie używać? Oto zbiór najważniejszych informacji.

   

  Co to jest nadwęglan sodu?

   

  Zobacz więcej »
Back to top