Blog

 1. Środki gaśnicze, rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

  Istnieją różne rodzaje gaśnic i środków gaśniczych. Są one dostosowane do specyfiki poszczególnych typów pożarów. Jakie wyróżniamy typy gaśnic? Co to są środki gaśnicze i jakie mają zastosowania? Oto zbiór najważniejszych informacji.

  Jakie są rodzaje gaśnic i oznaczenia

  Jaka gaśnica do czego? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć m.in. w Polskich No

  Zobacz więcej »
 2. Czym są środki pianotwórcze i co warto o nich wiedzieć?

  Nie wszystkie pożary można ugasić wodą, proszkiem lub piaskiem. Gdy płonie lokal mieszkalny, biuro lub pojemniki z benzyną, należy zastosować gaśnice pianowe z pianotwórczymi środkami gaśniczymi. Czym się charakteryzują środki pianotwórcze klasy A lub S? Co ugasisz gaśnicą pianową? Oto zbiór najważniejszych informacji.

  Środki pianotwórcze: co to jest?

  Środki pianotwórcze są sztucznie wytwarzany

  Zobacz więcej »
 3. Co to są środki powierzchniowo czynne i jakie mają zastosowania?

  Dlaczego szampon się pieni? Co sprawia, że płyn do mycia naczyń usuwa tłuszcz z różnych powierzchni? Wszystkie te właściwości są wynikiem działania surfaktantów, czyli środków powierzchniowo czynnych – czym one są i jakie mają zastosowania? Poznajmy odpowiedzi.

  Surfaktanty: definicja i podział

  Pod pojęciem surfaktanty kryje się grupa wodnych roztworów związków chemicznych, zbudowanych z:

  • el
  Zobacz więcej »
 4. Co warto wiedzieć na temat Rozporządzenia CLP?

  Każdego dnia drogami lądowymi, wodnymi i powietrznymi ludzie transportują miliardy ton różnych substancji. Jak zadbać o bezpieczeństwo konsumentów i osób, uczestniczących w procesie logistycznym? W tym celu Unia Europejska opracowała CLP, ujednolicone nazewnictwo i klasyfikację produktów chemicznych. Co warto wiedzieć o przepisach CLP? Oto zbiór najważniejszych informacji.

  CLP – co oznacza ten skrót?

  Skrót CLP pochod

  Zobacz więcej »
 5. Jak czytać składy kosmetyków?

  Każdego dnia sięgamy po różne kosmetyki. Są to produkty przeznaczone do mycia i pielęgnacji skóry, a także preparaty ochronne czy środki do stylizacji twarzy. Każdy kosmetyk składa się z różnych, chemicznych substancji, których łacińskie nazwy dla laika brzmią obco i niezrozumiale. Jak odczytywać skład kosmetyków? Oto kilka praktycznych wskazówek.

  Jaki sens ma czytanie składów kosmetyków?

  Czy wsz

  Zobacz więcej »
 6. Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

  Ciąża jest szczególnym stanem, w którym kobiecy organizm silnie reaguje na różne bodźce zewnętrzne. Niebezpieczne dla matki i dziecka mogą być chemikalia i inne składniki organiczne lub nieorganiczne, zawarte w produktach kosmetycznych. Jakich kosmetyków unikać w ciąży? Czy istnieje lista kosmetyków zakazanych w ciąży? Poznajmy odpowiedzi.

  Kosmetyki w czasie ciąży – wybór ma znaczenie!

  Zobacz więcej »
 7. Czego unikać w kosmetykach i szamponach?

  Każdego dnia sięgamy po różne kosmetyki. Są to między innymi kremy do twarzy, żele do mycia całego ciała, antyperspiranty, a także środki do pielęgnacji włosów i paznokci. Na ich opakowaniach bez trudu znajdziemy informacje na temat składu produktów. Warto je czytać i wiedzieć, jakich składników unikać w kosmetykach. Jakie są szkodliwe składniki w szamponach i kremach? Poszukajmy odpowiedzi.

  Jakich składników unikać w kremach do

  Zobacz więcej »
 8. Czym jest PEG w kosmetykach?

  Kosmetyki, których używamy na co dzień, składają się z różnych, chemicznych substancji. Jednym z najpopularniejszych dodatków, spotykanych w wielu preparatach kosmetycznych, jest tak zwany PEG. Co to znaczy i jak rozumieć ten skrót? Czy PEG jest szkodliwy? Przekonajmy się.

  PEG – co to jest?

  Pojęcie PEG pochodzi od nazwy glikoli polietylenowych (polyethylene glycol). Są to polimerowe, syntetyczne związki c

  Zobacz więcej »
 9. Jakie warto znać oznaczenia związane z ochroną środowiska?

  Graficzne oznaczenia, związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego są coraz bardziej powszechne. Można je zauważyć na opakowaniach wielu produktów, po które sięgamy każdego dnia. Jakie symbole warto znać i co oznaczają? Oto kompendium wiedzy w pigułce.

  Czym są ekoznaki?

  Ekoznaki, czyli graficzne znaki związane z ekologią, powstały po to, by ludzie zaczęli zmieniać swoje podejście do kwestii ochrony przyrody i zasobów. O

  Zobacz więcej »
 10. Kwas cytrynowy – szkodliwość i wpływ na zdrowie

  Charakterystyczny smak kwasu cytrynowego większość ludzi zna już od najmłodszych lat. Ten popularny produkt można bowiem znaleźć w każdej domowej kuchni. Co warto wiedzieć na temat kwasku cytrynowego, szkodliwości tego związku i jego wpływu na ludzki organizm?

  Kwasek cytrynowy: co to jest?

  W 1784 roku szwedzko-niemiecki chemik Carl Wilhelm Scheele wydzielił kwas cytrynowy z soku cytrynowego. Scheele, uznawany za ojca nowożytnej chemii, nie koncentrow

  Zobacz więcej »
Back to top