Dlaczego nasze dłonie marszczą się podczas kąpieli?

Dlaczego nasze dłonie marszczą się podczas kąpieli?Wieczorna kąpiel to rytuał uwielbiany przez większość z nas. Kilkadziesiąt minut spędzone w wodzie z dodatkiem aromatycznych kosmetyków to czysta przyjemność. Z wanny wychodzimy zrelaksowani, odświeżeni i… pomarszczeni! Dlaczego skóra naszych dłoni i stóp marszczy się podczas kąpieli?

Przez stulecia (wszak w kąpieli marszczyła się już Kleopatra!) uważano, że zmarszczki na skórze naszych dłoni i stóp powstają w wyniku reakcji osmotycznej (bardziej zasolone płyny tkanek wciągają wodę z mniej zasolonej kąpieli, aby wyrównać stężenie soli po obu stronach naszej skóry). Jednak już w latach trzydziestych XX wieku naukowcy wykazali, że powstawanie zmarszczek na skórze dłoni i stóp po długotrwałym kontakcie z wodą to reakcja nerwowa naszego organizmu. Zmarszczki nie pojawią się bowiem na palcach, w których zostały uszkodzone, czy przerwane nerwy (również w palcach transplantowanych). Ewolucjoniści szukając sensu tego zjawiska stwierdzili, że zmarszczki powstające na dłoniach i stopach mają prawdopodobnie ułatwiać nam wyjście z wody. Dzięki tym wyżłobieniom woda z powierzchni skóry jest skuteczniej odprowadzana, co zwiększa naszą przyczepność i ułatwia chwycenie się… choćby brzegu wanny.

Dobra wiadomość? Proszę bardzo! Po kilku bądź kilkunastu minutach od wyjścia z wanny zmarszczki znikają. Możemy więc do woli rozkoszować się kąpielami z dodatkiem ulubionych kosmetyków, choćby mydłem w płynie Savanti Relax marki Savanti – to produkt idealny dla każdej współczesnej Kleopatry.

 

 

Wysokiej jakości mydła dostępne w distripark.com

 

 

<<  Poprzednie       Powrót do bloga        Następne >>          

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top