Niedobór wapnia potrafi mocno dać się we znaki warzywom kapustnym. Nawet niewielki deficyt może doprowadzić do obumierania brzegów liści, z języka angielskiego określanego jako tipburn. Ta przypadłość objawia się głównie przez brązowy nalot na brzegach liści, powodując przy tym obumieranie tkanek. Nie trzeba chyba wspominać, że mało estetyczny nalot na liściach rośliny zdecydowanie obniża jej ewentualną wartość handlową.

Jednym ze sposobów zapobiegania rozwojowi choroby jest dolistne dostarczenie wapnia do rośliny za pomocą oprysków zawierających roztwór chlorku wapnia. Idealny oprysk ma stężenie 0,7% (młode rośliny) oraz 1% (dojrzałe i dorastające rośliny), a na 1 hektar dawka roztworu wynosi około 500-1000 litrów. Opryski najlepiej wykonać po upływie 4-6 tygodni od momentu posadzenia rozsady. Zabieg warto powtarzać co około 2-3 tygodnie, a na około 7-14 dni przed zbiorami zaprzestać.

 

 

Chlorek wapnia znaleźć można w ofercie distripark.com.

 

 

Szlaczek

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.