Dozowanie podchlorynu sodu w przydomowym basenie

Basen ogrodowy

Podchloryn sodu – potoczna nazwa chlor w płynie lub płynny chlor – jest jednym ze środków umożliwiających dezynfekcję wody w basenie. Używając podchlorynu sodu możemy dezynfekować zarówno wodę w ogrodowym basenie przy domu jak i w dużych basenach w ośrodkach sportowych, hotelach, spa itp.

Nie ma jednej złotej reguły na dozowanie podchloryny sodu. Skuteczność aktywnego chloru w roztworze zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejsze to:

  • pH wody,
  • jakość wody (ilość zanieczyszczeń),
  • skład mineralny wody,
  • temperatura.

 

 

 

 

Najskuteczniej aktywny chlor działa przy pH 7,0, dlatego zanim przystąpimy do dezynfekcji wody przy pomocy podchlorynu, należy ustalić pH wody w basenie pomiędzy 7,0 a 7,4. Podczas pierwszego dozowania stosować - dla standardowej wody wodociągowej - 200-250 ml 15 % roztworu podchlorynu sodu na 10 000 litrów wody, następnie ubytki zdezaktywowanego chloru uzupełniać co kilka dni dolewając 150-200 ml 15% roztworu podchlorynu sodu.

Należy pamiętać, że chemia basenowa to jedynie wspomaganie czystości wody a nie złoty środek na jej utrzymanie. Regularne filtrowanie oraz zbieranie zanieczyszczeń to wciąż konieczne zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli jednak mimo to woda w basenie jest nieprzejrzysta (mętna, mleczna, zielona itp.) oznacza to konieczność zastosowania innych preparatów chemii basenowej.

podchloryn sodu

Wysokiej jakości podchloryn sodu dostępny w distripark.com.

Inne produkty do pielęgnacji basenu znajdziesz w kategorii basen.

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga           Następne  >> 

Szlaczek

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top