Sinizna drewna to przypadłość, której wystąpienie znacznie obniża wartość handlową tarcicy. Grzyby odpowiedzialne za rozwój sinizn szczególnie często atakują tarcicę wiosna i latem. W strukturze materiału składowanego długo w wysokich temperaturach pojawiają się plamy. Mają one postać klinowatą lub pierścieniową (czoło) lub kropek i smug (boki tarcicy). Taki proces określa się mianem sinizny surowcowej.

Choć sinizna nie ma wpływu na właściwości mechaniczne tarcicy, znacznie obniża jej wartość – świadczy bowiem o złym sposobie przechowywania. Surowiec taki nie znajdzie tez uznania w stolarstwie ze względu na obniżone walory estetyczne. Objawy sinizny nie przekreślają jednak surowca definitywnie. Od dawna stosowane są tu różne półśrodki w postaci mniej lub bardziej skutecznych mieszanek substancji przeciwgrzybicznych i wybielających. Czas półśrodków jednak dobiegł końca. Nie musimy już polegać na dobrych radach czy wieści gminnej. Do sprzedaży wprowadzony został dedykowany do walki z sinizną sprawdzony i przetestowany środek Weiss Holz. To silny środek działający także jako wybielacz. Zastosowanie Weiss Holz-a skutecznie pozwoli uniknąć utraty wartości tarcicy – warto pamiętać, że w okresie letnim świeżo ścięte drewno może bardzo szybko ściemnieć, tracąc tym samym na wartości. I tu właśnie przydaje się sprawdzony środek o ugruntowanej na rynku pozycji (stosowany zresztą na szeroką skalę w tartakach).

Suplement

Ponieważ artykuł o siniźnie drewna cieszy się niesłabnąca popularnością. Na podstawie zadawanych do niego pytań wiemy, iż nie do końca wyczerpał temat. Postanowiliśmy rozwinąć nieco część merytoryczna by jeszcze lepiej przybliżyć zagadnienie zwalczania sinizny drewna naszym klientom.

Czym jest sinizna drewna i jej wpływ na walory użytkowe drewna?

Sinizna drewna to wada estetyczna surowego drewna polegająca na szarym, siwym, stalowym a nawet wpadającym w czerń zabarwieniu drewna. Zabarwienie to jest efektem rozwoju w drewnie grzybów (dokładnie grzybów niedoskonałych Deuteromycetes oraz należących do workowców Ascomycetes). Badania mikroskopowe potwierdzają, iż grzyby przerastają głownie przez jamki lejkowate, jedynie w niewielkim stopniu uszkadzając bezpośrednio ściany komórek cewek. Struktura drewna w praktyce pozostaje nienaruszona. Tym samym wpływ sinizny drewna na jego właściwości mechaniczne jest znikomy. Porażone partie surowca zachowują więc swoje walory użytkowe, jednak ze względu na nieestetyczny wygląd nie nadają się do wykorzystania w stolarstwie czy budownictwie. Wszędzie tam gdzie wykonane z niego elementy będą eksponowane i mają stanowić element dekoracyjny. Materiał porażony sinizną pomimo jedynie estetycznych wad tracił na wartości, a znalezienie nabywców nastręcza dużych problemów.

Preparat skutecznie usuwający siniznę drewna.

Weiss Holz to powierzchniowo czynny, płynny produkt skutecznie zwalczający siniznę drewna. Dostępny w opakowaniach od 5 kg, przez 24 kg aż do 240 kg - a nawet dla szczególnie dużych przemysłowych zastosowań 1000 kg.

Aplikacja produktu na siniznę drewna.

Mniejsze i bardziej bogate w detale powierzchnie można pokrywać produktem przy pomocy pędzla. Gdy mamy do czynienia z aplikacją na większą skalę lub podlega jej np. gotowa więźba dachowa czy inne przestrzenne konstrukcje możemy zaaplikować produkt w formie oprysku. Gdy natomiast potrzebna jest aplikacja na naprawdę przemysłową skalę. Stosowana np. w tartaku dla całej produkcji możemy posłużyć się kąpielami. Każdy z tych sposób aplikacji przewidziany na etapie tworzenia receptury zapewnia równie dużą skuteczność produktu.

Skuteczność Weiss Holz-a.

Po zastosowaniu skutki sinizny znikają już po kilku minutach, choć na pełen efekt trzeba czekać około doby. W przypadkach powierzchni szczególnie masywnie zaatakowanych przez siniznę aplikacje produktu trzeba powtórzyć celem uzyskania całkowitego i równomiernego wybielenia powierzchni.

Potraktowane Weiss Holz-em okrąglaki, belki, deski a nawet gotowe konstrukcje jak więźby dachowe, meble ogrodowe czy elementy domów z bali odzyskują pełnię walorów estetycznych. Tym samy odzyskując pierwotną wartość.

 

 

Skuteczny środek zapobiegający i zwalczający siniznę drewna Weiss Holz  dostępny jest w ofercie distripark.com

 

 

Szlaczek

Komentarze

Wysłane przez Kamil (niezweryfikowany) w pt., 30/12/2016 - 11:31

Czy wanna z Weiss Holz-em może być na polu. Jakie stężenie w wannie tego środka i jak długo trzymać w nim przetarte drewno.

Wysłane przez Lukasz Admin w pt., 30/12/2016 - 12:29

Utrzymywanie roztworu w wannie zewnętrznej wiąże się z koniecznością jego uzupełniania po każdych opadach atmosferycznych, a także szybkim rozkładzie w upalne dni. Dlatego kąpiel w wodnym roztworze lepiej prowadzić w pomieszczeniu. Unikamy w ten sposób niepotrzebnego rozwadniania roztworu przez np. deszcz. Możemy również uniknąć niepotrzebnego przegrzewania roztworu przez np. bezpośrednie nasłonecznienie, co znacznie obniża jego skuteczność. Zasadniczo preparat jest gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania. Czas trwania kąpieli zależy od temperatury, stężenia czynnika aktywnego w roztworze - stężenie to zależy od czasu użytkowania danej partii oraz jej "wyeksploatowania", rodzaju drewna (liściaste iglaste, twarde miękkie mokre suche itp.) oraz głębokości oczekiwanej penetracji. Oczywiście kąpiele wybielająca i prewencyjna będą miały odmienne czasy. Niestety czas trwania konkretnej kąpieli trzeba dobrać eksperymentalnie. Jeśli możemy jeszcze jakoś pomóc prosimy o kontakt. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Wysłane przez Kolo (niezweryfikowany) w pt., 30/12/2016 - 12:40

A chlor w płynie to to samo?

Wysłane przez Lukasz Admin w pt., 30/12/2016 - 12:51

Płynny chlor to niebezpieczny gaz - Chlor skroplony, przechowywany w butlach pod ciśnieniem. Oferujemy taki produkt. Faktycznie podchloryn sodu potocznie nazywany jest chlorem w płynie. Jako środek silnie biobójczy oraz posiadający właściwości wybielające jest czasem stosowany prewencyjnie oraz interwencyjnie przeciw siniźnie drewna. Jak Pan widzi nazwa ta może być myląca, ale funkcjonuje w żargonie branżowym i wówczas używana jest zamiennie dla podchlorynu sodu. Weiss Holz bazuje na podobnych właściwościach. Charakteryzuje się jednak wysoką w stosunku do innych środków stabilnością chemiczną – nie ulega tak łatwo spontanicznemu rozkładowi – oraz powtarzalnością i skutecznością działania. Środki doraźne czasem działają czasem nie. Weiss Holz to środek dedykowany sprawdzony i testowany w różnych warunkach działa nie od czasu do czasu, ale zawsze.

Niestety z przyczyn technicznych dodawanie nowych komentarzy do postów oraz dyskusja pod postami jest czasowo wstrzymana. Staramy się jak najszybciej oddać do dyspozycji naszych Klientów ten ważny kanał komunikacji.

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.