Proces oczyszczenia studni kopanej opiera się nie tylko o fizyczne usunięcie z niej zalegających w niej przedmiotów które znalazły się tam np. w wyniku fali powodziowej, lecz także o umycie wnętrza studni z zabrudzeń. Proces oczyszczania należy rozpocząć od wybrania wody ze studni oraz oczyszczenia jej dna ze szlamu czy resztek piasku. Następnie należy wypełnić dno żwirem (po przemyciu) bądź piaskiem (co najmniej 10 cm grubości) i wypełnić betonem ewentualne ubytki w strukturze studni.
Po oczyszczeniu należy przystąpić do dezynfekcji studni - idealny do tego będzie roztwór podchlorynu sodu. Aby dokładnie określić ilość roztworu należy zmierzyć głębokość wody w studni - pomoże w tym tyczka bądź ciężarek. Następnie wystarczy zastosować prostą proporcję - na każdy metr głębokości wody należy zastosować 150 g roztworu*. Proces dezynfekcji rozpoczynamy od szorowania cembrowiny (woda + dwie łyżeczki roztworu podchlorynu), po czym po napełnieniu studni wodą wymieszać roztwór podchlorynu wodą i wlać do studni. Po 24 godzinach wybrać wodę ze studni (do chwili aż zniknie zapach chloru).
*przy założeniu, że średnica studni wynosi 80 cm - różnica +10 cm w średnicy oznacza konieczność dodania kolejnych 50 g roztworu!
Podchloryn sodu dostępny jest w ofercie distripark.com
*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.