Alkalizacja ścieków przemysłowych ługiem sodowym

Alkalizacja ścieków przemysłowych ługiem sodowymŚcieki przemysłowe szczególnie pochodzące z zakładów chemicznych prowadzących elektrolityczną ekstrakcję chloru z solanek czy produkujących celulozę charakteryzują się wyjątkowo niskim pH na poziomie 1.0-3.0. Tak niskie pH ścieków przemysłowych może być też powodowane zrzutami dużych ilości wyeksploatowanych roztworów galwanizacyjnych czy innych odpadów przemysłowych o kwaśnym odczynie.
Częścią większości procesów oczyszczania ścieków przemysłowych jest ich Alkalizacja celem doprowadzenia do zobojętnienia silnie kwaśnego odczynu cieczy roboczej. 
Tanim i jednocześnie powszechnie dostępnym środkiem umożliwiającym szybką i efektywną alkalizację mieszaniny zawierającej dużą ilość osadu jest Ług sodowy. Jest to wodny roztwór wodorotlenku sodu. Najczęściej dostępny w stężeniu ok. 50 %, choć spotyka się również technologię wykorzystujące 30% roztwór wodny wodorotlenku sodu. Zaletami stosowania ługu sodowego do zobojętniania cieczy roboczej w oczyszczalniach ścieków jest szybsze narastanie flokuł oraz lepsza sedymentacja osadów po dodaniu czynników koagulujących. W prosty sposób uzyskujemy wówczas klarowną i pozbawioną zapachu ciecz mogącą być przedmiotem dalszej obróbki. W technologiach oczyszczania ścieków z produkcji celulozy metodami siarczynowymi alkalizowanie cieczy roboczej jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu narastania flokuł i sedymentacji.
Kolejnymi zaletami Ługu Sodowego jest jego trwałość, łatwość transportu i dozowania. Ług Sodowy pozostaje przydatny do zastosowanie przez dwa lata od jego produkcji. W praktyce jest to stabilny prosty związek chemiczny nie podlegający samo degradacji czy rozkładowi spontanicznemu.
Jego przewożenie i dozowanie ze względu na płynną formę jest łatwe i nie nastręcza większych problemów. Roztwór nie wymaga dodatkowych zabiegów i pozostaje przydatny do użycie w szerokim zakresie temperatur. 
Wszystkie powyższe czynniki powodują że Ług Sodowy – czyli wodny roztwór wodorotlenku sodu – to nieoceniony sojusznik w procesie alkalizacji ścieków przemysłowych.

 

 

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga         Następne  >>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top