Co to jest pH skóry?

Co to jest pH skóry?Na wielu kosmetykach i detergentach pojawia się informacja o neutralnym dla skóry pH. Co to dla nas oznacza? Czym w ogóle jest pH skóry i czy neutralne znaczy dobre?

Pojęcie pH wprowadził w 1909 roku duński biochemik, Soren Sorensen. PH to miara stopnia kwasowości roztworów wodnych (potencjał wodoru) określana w 14 stopniowej skali. Przyjmuje się, że pH wynoszące od 0 do 7 jest kwaśne, a pH wynoszące od 7 do 14 jest zasadowe, przy czym pH 7 określane jest jako obojętne lub neutralne. Skóra człowieka może mieć zarówno odczyn kwaśny, jak i neutralny, bądź zasadowy. Najkorzystniejsze dla skóry jest pH umiarkowanie kwaśne, czyli oscylujące między 4,5 a 6. To właśnie lekko kwaśne środowisko czyni ze skóry solidny płaszcz ochronny oraz pierwszą barierę obronną dla naszego organizmu. Skóra z pH w przedziale 4,5 – 6 wygląda zdrowo i promiennie. Zbyt niskie pH skóry (poniżej 4,5) skutkuje nadprodukcją łoju i potu – skóra jest przetłuszczona i błyszcząca. Podwyższone pH (powyżej 7) przejawia się z kolei przesuszeniem i nadwrażliwością skóry, a zasadowość sprzyja rozwojowi bakterii.

Kosmetyki i detergenty posiadające pH neutralne to optymalny wybór dla dobra naszej skóry. Niezależnie bowiem od tego, jakie pH ma nasza skóra – produkty z pH 7 (takie pH mają m.in. mydła marki Savantii oraz płyny do naczyń marki Flo) z pewnością jej nie zaszkodzą.

 

 

Wysokiej jakości mydłapłyny i balsamy do naczyń dostępne w distripark.com

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga          Następne  >>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top