Jakie opony pasują do Twojego auta? Krótki poradnik jak je wybrać.

Co to jest pH skóry?

Dobór odpowiedniego ogumienia do samochodu, dla wielu z nas wydaję się być skomplikowaną sprawą. Nie każdy musi posiadać taką samą wiedzę, dlatego też prezentujemy Państwu poradnik, który może pomóc w wyborze odpowiednich opon do samochodu.

Od czego zacząć, czyli sprawdzamy co na naszych kołach mamy?

Dobór właściwego ogumienia należy rozpocząć od sprawdzenia rozmiaru opon, które są montowane na naszym pojeździe. Rozmiar opon jest wybity na boku każdej opony. W przypadku samochodów osobowych, w większości pojazdów terenowych jak i dostawczych rozmiar jest podawany w następującej formie: 205/55R16, gdzie 205 oznacza szerokość bieżnika w milimetrach, natomiast 55 wysokość profilu (boku) opony podaną w procentach szerokości. W tym wypadku jest to 55% z 205 mm. Ostatni istotny parametr to średnica – 16 cali. Należy pamiętać, że o ile możemy montować opony szersze lub węższe od rozmiaru nominalnego, a także wyższe lub niższe, o tyle nie możemy zmieniać średnicy. Oponę 16 calową montuje się na felgę „16”, 15 calową na felgę „15” i tak dalej. Możliwe do zamontowania rozmiary opon i felg do naszego samochodu, możemy znaleźć na wewnętrznej stronie wlewu paliwa, listwie progowej lub w internetowych katalogach doboru opon i felg. O ile to możliwe do normalnej eksploatacji nie zaleca się zmieniania oryginalnego rozmiaru opon, chyba że chcemy osiągnąć jakiś zamierzony cel np. „podnieść” wysokość auta aby nie zahaczało o progi zwalniające. 

Opony całoroczne czy sezonowe?

Jeżeli znamy rozmiar opony musimy podjąć decyzję, czy chcemy kupić opony sezonowe (letnie lub zimowe) czy całoroczne. Mając jeden komplet opon całorocznych zaoszczędzimy sporo pieniędzy, ale musimy mieć na uwadze, że opona całoroczna nigdy nie będzie lepsza od „zimówki” w zimie, a także od opony letniej w lecie. Jest to kompromis pomiędzy bezpieczeństwem i czynnikami ekonomicznymi. Jeżeli auto jest eksploatowane codziennie zaleca się mieć dwa komplety opon.

Jaka marka i jaki bieżnik, czyli opona na każdą okazję, jak czytać oferty.

Kiedy wybierzemy już rozmiar i wiemy jaki typ opony chcemy kupić, możemy rozpocząć poszukiwania marki i modelu. Oczywiście nie łatwo jest wybierać z ponad 100 dostępnych marek i kilkuset rodzajów bieżników.

Opony możemy podzielić na trzy segmenty:

  1.  Klasa Premium – to markowe opony charakteryzujące się najwyższymi parametrami jezdnymi. Przedstawiciele to Michelin, Continental, Pirelli, Dunlop. Na szczególną uwagę zasługuje tu marka Vredestein, która projektuje swoje opony wraz ze światowej sławy włoskim stylistą motoryzacyjnym – Gugiaro. 
  2. Klasa Średnia – to markowe opony charakteryzujące się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Przedstawiciele to Firestone, Uniroyal, Fulda, Kleber, Falken. Na szczególną uwagę zasługuje tu koreańska Marka Hankook, której produkty w ostatnich latach uzyskują bardzo dobre wyniki w testach opon. 
  3. Klasa ekonomiczna – to tanie opony, które są kompromisem pomiędzy osiągami, a ceną. Przedstawiciele to Barum, Dębica, Kormoran, Dayton, Sava. Na szczególną uwagę zasługują opony marki Nexen, które pomimo niskiej ceny charakteryzują się dobrymi osiągami.

Należy jednak pamiętać, że marka to nie wszystko. Oczywiście może być ona synonimem wysokiej jakości, ale dobierając opony należy zwrócić szczególną uwagę na parametry jezdne. 3 najważniejsze są podane na etykietach produktowych.

Przykładowa etykieta opony

Opona a oszczędność paliwa

Oszczędność paliwa.

Opona o klasie A jest oponą najbardziej oszczędną (mniejsze opory toczenia), a opona o klasie G najmniej oszczędną (większe opory toczenia). Poziom oporu toczenia wpływa na emisję spalin i zużycie paliwa przez samochód. Większy opór toczenia powoduje wyższe spalanie paliwa i emisję spalin.


Opona a oszczędność paliwa

Hamowanie na mokrej nawierzchni.

Opona o klasie A ma najkrótszą drogę hamowania, a opona o klasie G ma najdłuższą drogę hamowania. Im wyższa wartość tego parametru tym lepsza przyczepność na mokrej powierzchni i wyższy poziom bezpieczeństwa.


Opona a oszczędność paliwa

Poziom hałasu.

Poziom hałasu generowany przez nadjeżdżający samochód jest oznaczony za pomocą fal. 1 fala oznacza oponę cichą, a 3 fale oznaczają oponę głośną. Dodatkowo na etykiecie umieszczona jest informacja o wysokości emitowanego hałasu w decybelach. Im niższy poziom generowanego hałasu, tym większy komfort podróży.

Szukając opon warto jest określić maksymalny budżet jaki chcemy na nie przeznaczyć, a następnie znaleźć taki model, który będzie charakteryzował się możliwie najlepszymi parametrami.
Mam nadzieję, że nasz krótki poradnik okaże się pomocny w wyborze opon.

W razie pytań o dobór właściwego ogumienia zapraszam do kontaktu karol.kowalczuk@distripark.com .

Karol Kowalczuk

 

 

Wysokiej jakości chemia samochodowa dostępna w distripark.com

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga        Następne  >>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top