Białe wykwity na kostce brukowej – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Na nowo wykonanych nawierzchniach z kostki brukowej często pojawia się jasny nalot. Białe plamy na kolorowej kostce brukowej skutecznie psują starannie zaprojektowaną wizję otoczenia, którą właściciele często kierują się przy projektowaniu ścieżek lub opasek dookoła domu.
Na szczęście z wykwitami na kostce można walczyć i dosyć łatwo się ich pozbyć. Wystarczy zastosować odpowiedni środek, a problem szybko zniknie. Przeczytaj co zrobić, kiedy zauważysz biały nalot na kostce brukowej.
Skąd biorą się wykwity wapienne na kostce brukowej?
Biały nalot na kostce brukowej powstaje w toku procesu produkcyjnego. Poszczególne elementy galanterii budowlanej produkowane są z wykorzystaniem metody wibroprasowania. Proces polega na poddaniu mieszanki betonowej jednocześnie dwóm procesom – wstrząsania i ściskania.
Dzięki zastosowaniu tej metody producenci zyskują pewność, że konsystencja i spoistość betonu w każdym centymetrze sześciennym materiału będzie niemal identyczna. W toku zagęszczania i formowania masy, woda wchodzi w reakcję z cementem, powodując karbonatyzację wodorotlenku wapnia, CaOH2. Wykwity węglanowe mogą powstać zarówno w czasie dojrzewania kostki brukowej, w trakcie składowania materiałów, jak i już po ułożeniu kostki na gruncie.
Musisz zdawać sobie sprawę, że choć powstawanie wykwitów na kostce i innej galanterii budowlanej wpływa na estetykę końcową produktu, nie jest efektem użycia złej jakości surowca przez producenta i reklamacja z tego tytułu nie zostanie uwzględniona.
Nalot nie świadczy także o wadzie technologicznej kostki. Wskazuje na to chociażby fakt, że normy budowlane i aprobaty techniczne nie określają białego nalotu jako kryterium jakości wyrobu. Zwłaszcza w normie PN-EN 1338 „Betonowa kostka brukowa. Wymagania” zostało wskazane, że ewentualne wykwity nie mają wpływu na właściwości użytkowe kostek i nie są uważane za istotne.
Czym usunąć biały nalot na kostce brukowej?
Fachowcy wskazują na kilka metod, jakie możesz wdrożyć w celu usunięcia przebarwień na kostce brukowej. Zacznij od takiej, którą możesz zastosować samodzielnie. Może się okazać, że będzie ona wystarczająca.
W przypadku bardziej zaawansowanych metod (jak np. piaskowanie), bez odpowiedniej wprawy, łatwo jest doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń, które pogorszą właściwości użytkowe betonu (np. otwierając jego pory, zmniejszając zdolność do samooczyszczenia). Jakie metody usuwania wykwitów można wyróżnić?
Mechaniczne sposoby usuwania wapiennych wykwitów na kostce
Najprostszym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej. Biały nalot możesz czyścić wodą, ewentualnie zmieszaną z delikatnym detergentem. Zaletą stosowania myjki jest możliwość precyzyjnego skierowania strumienia wody nawet w miejsca trudno dostępne.
To dobry sposób, jeżeli musisz usunąć nalot z zakamarków parkingu czy wąskich alejek. Metoda wymaga jednak zakupu myjki. Jest także pracochłonna, a rezultaty, zwłaszcza w przypadku zastałego osadu, mogą odbiegać od oczekiwań.
Chemiczne metody usuwania białego nalotu na kostce brukowej
Drugim działaniem, jakie możesz podjąć, jest zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych. Metoda chemiczna polega na ługowaniu powierzchni przy pomocy niskoprocentowego roztworu kwasu organicznego lub nieorganicznego.
W praktyce najczęściej wykorzystuje się kwas solny, octowy lub mrówkowy. Możesz go zaaplikować na powierzchnię ręcznie, przy użyciu myjki lub inną metodą, polecaną przez producenta preparatu.
Musisz zadbać o odpowiednio niskie stężenie, w przeciwnym razie w kostkę betonową wda się korozja, która stopniowo będzie zmieniała jej strukturę aż do powstania widocznych ubytków. Dlatego, jeżeli brakuje Ci doświadczenia, lepiej będzie, jeżeli skorzystasz z pomocy lub porady specjalistów.
Radykalne sposoby na walkę z wykwitami na kostce brukowej
Jeżeli prostsze sposoby nie przyniosły efektów, możesz zastosować szlifowanie lub piaskowanie brukowanej powierzchni. To zaawansowane metody, których stosowanie wymaga dużego doświadczenia.
Zarówno do szlifowania, jak i piaskowania musisz posiadać odpowiedni sprzęt (tarcze szlifierskie, dysze do piaskowania) oraz stosować daleko idące środki ostrożności (okulary, nauszniki, kombinezon ochronny). Kluczowe jest także dobranie średnicy ziaren piasku oraz ciśnienia strumienia wody, które nie powinno być zbyt wysokie, inaczej może dojść do powstania mikrouszkodzeń w powierzchni bruku.
Bez względu na zastosowaną metodę, po zakończeniu prac możesz zdecydować się na impregnację kostki, która wpłynie na jej wytrzymałość, utrwali i ujednolici naturalny kolor betonu.
Czy wykwity wapienne na kostce znikają same?
Jeżeli nie chcesz zastanawiać się, czym usunąć białe plamy albo obawiasz się spowodowania zniszczeń, możesz po prostu zaczekać. Pamiętaj, że biały nalot jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i z czasem będzie znikał sam.
To, jak długo będziesz musiał zaczekać na całkowite zniknięcie wykwitów wapiennych, zależy przede wszystkim od intensywności przebarwienia. Niewielkie plamy zejdą po roku, większe zaś najdalej po trzech. Wycieranie przyspieszają opady deszczu oraz intensywne, mechaniczne użytkowanie powierzchni (np. częste przejazdy samochodów).
Białe wykwity na kostce brukowej szybciej znikną z powierzchni, która nie jest zadaszona, dlatego stosowanie bardziej inwazyjnych metod czyszczenia lepiej zarezerwować do tych fragmentów bruku, które są bardziej osłonięte przed działaniem czynników atmosferycznych.
Gdzie kupić środki zwalczające wykwity na kostce?
Chemiczne środki na wykwity wapienne znajdziesz w sklepach budowlanych. Sprzedają je także hurtownie, które specjalizują się w sprzedaży chemii budowlanej i innego asortymentu chemicznego, jak np. Distripark.
Zakup w salonie internetowym to duża oszczędność i wygoda oraz możliwość skorzystania z rabatów i programów lojalnościowych. Duże sieci chemiczne oferują także fachowe doradztwo.
Jeżeli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się nalotów na kostce brukowej zastosuj jeden z wymienionych wyżej sposobów. To sprawdzone metody, dzięki którym szybciej będziesz mógł cieszyć spełnioną wizją swojego wymarzonego domu.