Zielona chemia w distripark.com

Zielona transformacja w branży chemicznej trwa już od wielu lat. Producenci chemikaliów od dawna realizują zrównoważone inwestycje, spełniają restrykcyjne normy środowiskowe, wdrażają ekologiczne technologie produkcji, doskonalą swoje produkty i wprowadzają na rynek kolejne zielone propozycje. Wszystkie te działania świadczą o realizowaniu strategii zarezerwowanej produkcji i konsumpcji w sektorze chemicznym, którego jednym z priorytetów jest odpowiedzialność za środowisko i społeczeństwo.

Hurtownia Surowców Chemicznych distripark.com jako organizacja zajmująca się dystrybucją i sprzedażą produktów chemicznych, popiera działania producentów budujących swoje portfolio produktowe w oparciu o ideę "Zielonej Chemii". Jednym z takich producentów jest GRUPA PCC, która stworzyła serie zrównoważonych produktów o nazwie PCC GREENLINE®.

Zielona chemia Grupy PCC to cały szereg produktów charakteryzujących się różnymi cechami odzwierciedlającymi zasady Zielonej Chemii
Na stronie Hurtowni distripark.com dostępne są między innymi produkty stworzone dla budownictwa ekologicznego, produkty na bazie składników naturalnych, naturalne detergenty, komponenty i dodatki do kosmetyków, substancje biodegradowalne, czy też produkty wegańskie i wegetariańskie, GMO free, Phenol free, produkty nietestowane na zwierzętach i wiele innych. Produkty te nie są też Klasyfikowane zgodnie z rozporządzeniem GHS/CLP.
W ofercie distripark.com znajdują się też chemikalia i produkty gotowe, które posiadają m.in. certyfikaty lub spełniają warunki certyfikacji ECOCERT, EU Ecolabel, GMP czy RSPO. Producenci wyrobów chemicznych należących do serii PCC GREENLINE® zadbali o to, aby wdrożone procesy produkcyjne opierały się 0 międzynarodowe systemy zarządzania jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem i efektywnością energetyczną.
Powyższy zbiór zasad określa podstawowe fundamenty doktryny Zielonej Chemii. Z biegiem lat, na skutek wdrażania innowacyjnych, zrównoważonych technologii i wzrostu świadomości przemysłu oraz konsumentów w obszarze ekologii, pojęcie to przybrało więcej nowych znaczeń.

Przemysł chemiczny rozwija się, inwestuje w zielone technologie, wykorzystuje odnawialne źródła energii lub też inwestuje w ekwiwalenty OZE. Zielona chemia staje się coraz większym priorytetem dla sektora chemicznego czego przykładem jest Grupa PCC, która od lat wyznacza standardy w zakresie efektywnego planowania procesów produkcyjnych oraz wykorzystywania nowoczesnych technologi.

Bogate i zróżnicowane portfolio produktów z serii PCC GREENLINE® pozwala hurtowni distripak.com cieszyć się współpracą z producentem chemii należącym do liderem w obszarze zrównoważonej produkcji.

Klasyfikacja

not-tested-on-animals

Nie testowano na zwierzętach

Nie testowano na zwierzętach

Produkty wytwarzane na instalacjach Grupy PCC nie są testowane na zwierzętach. Nowoczesne metody badawcze pozwalają ekspertom weryfikować właściwości produktów i potwierdzać ich działanie oraz jakość bez konieczności prowadzenia tego typu testów. Obecnie żadna firma na terenie Unii Europejskiej nie testuje kosmetyków ani surowców do ich produkcji na zwierzętach, ponieważ jest to niedozwolone. Grupa PCC sprzedaje swoje produkty również poza terytorium UE. W niektórych krajach nie obowiązuje zakaz testowania produktów na zwierzętach, a w innych regionach wręcz się tego wymaga. Grupa PCC oznaczając swoje produkty piktogramem „Nietestowany na zwierzętach” komunikuje odbiorcom podejście do kwestii wykorzystania zwierząt na potrzeby badań i testowania substancji chemicznych.

Nasze produkty

100pr_biodegradowalny

Produkt w 100% biodegradowalny

Produkt w 100% biodegradowalny

Znakiem „Produkt 100% biodegradowalny” opisujemy produkty z oferty Grupy PCC, które w czasie 28 dni ulegają całkowitemu rozkładowi biologicznemu w warunkach tlenowych (dotyczy biodegradacji środków powierzchniowo czynnych mierzonej określonymi metodami). Biodegradowalność to zdolność materiałów do rozpadu w wyniku aktywności biologicznej, a w szczególności działań mikroorganizmów oraz czynników abiotycznych takich jak tlen, promieniowanie UV czy temperatura. Proces polega na rozpadzie bardziej skomplikowanych struktur na mniej złożone substancje, które w końcu stają się elementem gleby, środowiska wodnego lub atmosfery ziemskiej. Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym. Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny. O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko, o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat.

Nasze produkty

baza_skladnikow_naturalnych

Na Bazie składników naturalnych

Na Bazie składników naturalnych

Wzrastająca świadomość ekologiczna zarówno producentów jak i konsumentów powoduje, że wybierają oni produkty prawdziwie ekologiczne, opatrzone certyfikatami potwierdzającymi ich naturalny skład. Z punktu widzenia odbiorców, istotna jest bardzo wyraźna tendencja do unikania produktów zawierających w swoim składzie substancje, które w dłuższym okresie mogą szkodliwie oddziaływać na zdrowie ludzi i kondycję środowiska naturalnego. Grupa PCC podążając za trendami rynkowymi, wprowadziła do oferty szereg wyrobów gotowych oraz surowców chemicznych, których skład został oparty na bazie surowców pochodzenia naturalnego. Są to wysokiej jakości, skuteczne i wydajne produkty, w których opisie widnieje znak „na bazie składników naturalnych”.

Nasze produkty

bio_raw

Bio raw materials

Bio raw materials

BIO RAW MATERIALS to unikatowa grupa bio surowców, które powstają w oparciu o starannie dobrane, naturalne składniki pochodzenia roślinnego. Surowce bio są wykorzystywane do produkcji półproduktów lub też produktów gotowych, które wyróżniają się unikalnym, naturalnym składem. Są stosowane głównie w produkcji biokosmetyków oraz ekologicznych środków czystości. Są to produkty nieinwazyjne dla środowiska. Wykazują bardzo łagodne działanie na skórę, dlatego też są wykorzystywane do produkcji preparatów kosmetycznych dedykowanych osobom o wrażliwej, skłonnej do podrażnień skórze. Doskonale sprawdzają się w kosmetykach przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Nasze produkty

svhc_free

Wolny od SVHC

Wolny od SVHC

SVHC (Substances of Very High Concern) to niebezpieczne substancje charakteryzujące się szczególnie wysokim zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi. Są to przede wszystkim substancje mutagenne, rakotwórcze lub działające szkodliwie na rozrodczość. Kryteria, które kwalifikują produkty chemiczne do tej szczególnej grupy związków reguluje Rozporządzenie REACH. W ofercie Grupy PCC dostępne są stworzone ze szczególną starannością produkty oznaczone piktogramem „SVHC free”, który potwierdza brak szczególnych zagrożeń. Są to produkty bezpieczne w użytkowaniu, które nie wzbudzają obaw w odniesieniu do ich zastosowania.

Nasze produkty

budownictwo_pasywne

Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne to jedna z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego. Budynek pasywny potrzebuje do ogrzania siedmiokrotnie mniej energii niż ma to miejsce w przypadku budynku wybudowanego zgodnie z obowiązującymi normami. Wyróżniają go bardzo dobre parametry izolacyjne, a także zastosowanie rozwiązań minimalizujących zużycie energii w trakcie eksploatacji. Produkty Grupy PCC opatrzone znakiem „Budownictwo pasywne”, zostały stworzone z myślą o idei energooszczędnych, nowoczesnych projektów budowlanych i dostosowaniu jakości i parametrów technicznych do najwyższych europejskich i światowych standardów energooszczędnego budownictwa.

Nasze produkty

fiber-optical-technologies

Technologie światłowodowe

Technologie światłowodowe

Czy Internet może szkodzić środowisku? Biorąc pod uwagę około 4 miliardy aktywnych internautów z całego świata z pewnością mamy tu do czynienia z ogromną ilością danych, które wymagają przechowywania, przetwarzania i wysyłania. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na całą infrastrukturę, sprzęt i moc obliczeniową. Niezliczone kilometry kabli, serwery, urządzenia odpowiedzialne za przesył danych skutecznie zanieczyszczają środowisko i poprzez ogromne zużycie energii wpływają na zmiany klimatyczne. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, wzrost generowanej przez globalną sieć emisji CO₂ jest nieunikniony i do 2040 r. ma stanowić ok. 14% światowych emisji (o 10 proc. więcej niż dzisiaj). Jednak dzięki popularyzacji usług chmurowych czy też technologii światłowodowych można znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla. Zasięg transmisji, którą proponują kable światłowodowe, jest nieporównywalnie większy względem tradycyjnych technik, co pozwala na eliminację wielu urządzeń. Wpływa to na oszczędność energii, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Światłowody to obecnie najlepsza metoda na stabilny dostęp do szybkiego łącza internetowego. Wytwarzanie światłowodów wymaga wysokiej jakości produktów, w tym również związków chemicznych. Grupa PCC posiada dedykowaną ofertę oznaczoną symbolem „Technologie światłowodowe”. Znajdziemy w niej produkty niezbędne do wykonania części kabli światłowodowych, które spełniają wymagania naszych klientów.

Nasze produkty

formaldehyd_free

Wolny od formaldehydów

Wolny od formaldehydów

Formaldehyd to gaz o bardzo charakterystycznym, ostrym zapachu. Wykorzystywany jest do dezynfekcji niektórych opakowań, rur czy naczyń w przemyśle spożywczym. Formaldehyd wchodzi w skład klejów stosowanych w budownictwie. Wykorzystuje się go także w przemyśle meblarskim i papierniczym. Gaz ten stosowany jest jako środek konserwujący do substancji i związków, które mają zapewnić żywności dłuższą trwałość. Stosowany jest także do produkcji tzw. chemii gospodarczej czy niektórych kosmetyków (lakiery do paznokci, utwardzacze do lakierów). Znakiem „Formaldehyd free”, oznaczamy surowce i dodatki chemiczne, w których składzie nie występują formaldehydy ani konserwanty uwalniających formaldehydy. Produkty te są więc bezpieczne, a wyroby gotowe wytworzone na ich bazie nie stanowią zagrożenia dla użytkowników.

Nasze produkty

GMO_free

Wolne od GMO

Wolne od GMO

Ekstrakty roślinne to popularne składniki wielu produktów, szczególnie kosmetycznych. Nadają one unikatowe właściwości, dlatego są tak chętnie wykorzystywane. Chcąc uzyskać jeszcze lepsze efekty zaczęto praktykować genetyczne modyfikacje organizmów żywych, w tym również roślin. Dzięki wbudowaniu określonych fragmentów materiału genetycznego w komórki roślinne cechy ich podlegają zintensyfikowaniu i mogą charakteryzować się też znacznie dłuższym okresem ważności. Mimo stałej kontroli ośrodków badawczych nad produktami GMO, długofalowy wpływ ich stosowania ciągle nie jest do końca znany i nie może zostać określony jako bezpieczny. Modyfikacje genetyczne są również przyjmowane krytycznie przez ekologów ze względu na zaburzenia równowagi w przyrodzie. Dla Grupy PCC bardzo ważne jest działanie z myślą o środowisku. Wciąż ulepszamy receptury, stosujemy nowe technologie, ale stawiamy na metody ekologiczne. Dlatego w naszej ofercie znajdują się produkty opisane znakiem „GMO FREE”. Dzięki temu klienci Grupy PCC zyskują pewność, że zakupiony produkt nie zawiera składników modyfikowanych genetycznie.

Nasze produkty

halogen_free

Nie zawiera halogenu

Nie zawiera halogenu

Z materiałów zawierających pierwiastki halogenowe takie jak fluor, chlor, brom, jod, astat, podczas spalania ulatnia się toksyczny dym stanowiący bardzo duże zagrożenie dla człowieka, a także powodujący korozję metali. Produkty z oferty Grupy PCC posiadające oznaczenie „Halogen Free”, nie zawierają w swoim składzie pierwiastków halogenowych. Produkty i materiały bezhalogenowe są bardziej bezpieczne, a wykonane z nich wyroby nadają się przede wszystkim do zastosowania na drogach ewakuacyjnych i w miejscach użyteczności publicznej (np. dworcach, kinach, teatrach, centrach handlowych, szkołach i uczelniach, stadionach i wielu innych). Doskonale sprawdzają się w branży samochodowej i budowlanej, gdzie niezwykle istotne jest dostosowanie parametrów technicznych produktów do bardzo restrykcyjnych wymagań w zakresie palności.

Nasze produkty

low_TPP

Produkcja bezrozpuszczalnikowa

Produkcja bezrozpuszczalnikowa

Produkty oznaczone znakiem „Solvent free production” jak wskazuje nazwa, są wytwarzane w technologii bezrozpuszczalnikowej. Dzięki tej technologii nie zawierają one nawet śladowych ilości rozpuszczalników. Brak tego rodzaju zanieczyszczeń w produktach chemicznych zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa końcowych materiałów. Wybór technologii bezrozpuszczalnikowej zwiększa bezpieczeństwo procesów chemicznych, znacząco redukuje ilości generowanych odpadów oraz zwiększa efektywność procesów poprzez lepsze wykorzystanie przestrzeni roboczej reaktorów i zmniejszenie zużycia energii. Z całą pewnością można więc uznać, że technologie bezrozpuszczalnikowe są rozwiązaniami proekologicznymi.

Nasze produkty

low_voc

Niska emisja lotnych związków organicznych

Niska emisja lotnych związków organicznych

Lotne związki organiczne (LZO), z angielskiego: Volatile Organic Compounds (VOC), należą do grupy związków organicznych. W obecności światła słonecznego z łatwością przechodzą w postać gazu lub pary, uwalniając szkodliwe substancje do środowiska. Charakteryzują się wysoką prężnością par i niską rozpuszczalnością w wodzie. Lotne związki organiczne występują jako uboczne produkty w wielu procesach przemysłowych i stanowią źródło zanieczyszczeń środowiska. Szczególnie duże znaczenie ma wtórne zanieczyszczenie substancjami powstającymi w wyniku reakcji chemicznych jakie zachodzą w środowisku z udziałem LZO. Produkty z oferty Grupy PCC opatrzone znakiem LOW VOC, charakteryzuje niska emisja szkodliwych, lotnych związków organicznych. W prowadzonych procesach produkcyjnych. Grupa PCC dokłada wszelkich starań, aby oferowane produkty były jak najbezpieczniejsze dla ludzi i środowiska.

Nasze produkty

naturalny_detergent

Naturalny detergent

Naturalny detergent

Alternatywą dla masowo produkowanych detergentów, są produkty naturalne. Z reguły posiadają one prosty skład, oparty na dobrze znanych, w większości naturalnych składnikach. Ponieważ nie zawierają toksycznych substancji, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi. Jako produkty biodegradowalne, nie stanowią również zagrożenia dla środowiska. Detergenty z oferty Grupy PCC opatrzone znakiem „Naturalny detergent” zostały wyprodukowane na bazie surowców pochodzenia naturalnego. Wykazują bardzo dobrą skuteczność, jednocześnie łagodnie działają na skórę. Zawierają w swoim składzie skuteczne substancje myjące, łatwo ulegające procesowi biodegradacji.

Nasze produkty

no_GHS

Niesklasyfikowany według Rozporządzenia CLP/GHS

Niesklasyfikowany według Rozporządzenia CLP/GHS

GHS (Global Harmonised System), czyli Globalnie Ujednolicony System Klasyfikacji i Oznakowania, to międzynarodowe, ujednolicone podejście do klasyfikacji i oznakowania chemikaliów. System ten zawiera ujednolicone kryteria klasyfikacji substancji i mieszanin pod względem stwarzanych przez nie zagrożeń dla zdrowia człowieka i środowiska oraz wymagania dotyczące informowania o zagrożeniu w postaci etykiet ostrzegawczych oraz kart charakterystyki. Chemikalia wytwarzane w Grupie PCC, oznaczone tym znakiem, nie zostały sklasyfikowane w Systemie Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS) według rozporządzenia CLP (w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania). Oznacza to, że produkty te nie stanowią zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego.

Nasze produkty

paraben_free

Bez parabenów

Bez parabenów

Parabeny należą do grupy substancji konserwujących. Najczęściej stosowane są w kosmetykach i żywności, ponieważ nadają im dłuższą trwałość. Nie wchodzą one w bezpośrednią reakcję z innymi składnikami formulacji, natomiast potrafią przedłużyć ich ważność nawet do kilkunastu miesięcy. Niestety cechuje je również negatywny wpływ na organizm, dlatego też coraz częściej przemysł stawia na produkty wolne od parabenów. Grupa PCC podążając za ważnymi trendami ekologicznymi również wprowadza do swojej oferty produkty ze znakiem „PARABEN FREE”. Są to formulacje stworzone z myślą o produkcji opartej na naturalnych surowcach. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, dla których ważne są ekologiczne aspekty w całym procesie tworzenia produktu.

Nasze produkty

product_origin

Produkt pochodzenia naturalnego

Produkt pochodzenia naturalnego

Znakiem „PRODUCT OF NATURAL ORIGIN” określone są produkty pochodzenia naturalnego. Jest to unikatowa grupa w 100% ekologicznych substancji, które wytwarza się w oparciu o naturalne surowce. Nie zawierają składników pochodzenia petrochemicznego. Są one bezpieczne zarówno dla ludzi jak i dla środowiska. Wyróżnia je wysoki indeks pochodzenia naturalnego. Produkty te znajdują najczęściej zastosowanie między innymi w branży kosmetycznej czy też w produkcji eko detergentów.

Nasze produkty

produkt_biodegradowalny

Produkt biodegradowalny

Produkt biodegradowalny

Znakiem „Produkt biodegradowalny” opisujemy produkty z oferty Grupy PCC, które w czasie 28 dni ulegają >60% rozkładowi biologicznemu w warunkach tlenowych (dotyczy biodegradacji środków powierzchniowo czynnych mierzonej określonymi metodami) . Biodegradowalność to zdolność materiałów do rozpadu w wyniku aktywności biologicznej, a w szczególności działań oraz czynników abiotycznych takich jak tlen, promieniowanie UV czy temperatura. Proces polega na rozpadzie bardziej skomplikowanych struktur na mniej złożone substancje, które w końcu stają się elementem gleby, środowiska wodnego lub atmosfery ziemskiej. Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym. Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny. O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko, o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat.

Nasze produkty

produkt_ekologiczny

Produkt ekologiczny

Produkt ekologiczny

Znakiem „ECO” opisujemy produkty, które dzięki swojemu pochodzeniu, właściwościom i procesom produkcyjnym uwzględniającym aspekty środowiskowe, nie stanowią zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego. Surowce chemiczne, dodatki i formulacje należące do tej grupy, można stosować do wytwarzania wyrobów gotowych typu Eco, Organic czy Vegan. W ofercie Grupy PCC, oprócz surowców chemicznych znajduje się również szereg ekologicznych produktów konsumenckich.

Nasze produkty

produkty_Greenline

Produkt GreenLine

Produkt GreenLine

W obliczu wyzwań związanych ze zrównoważoną produkcją i konsumpcją, jednym z priorytetów Grupy PCC związanych z rozwojem portfolio produktowego jest budowanie oferty produktów wpisujących się w trend zielonej chemii. W dobie rosnącej świadomości i odpowiedzialności przemysłu za środowisko i zmiany klimatyczne, szczególny nacisk na „zieloną”, ekologiczną produkcję, staje się ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Grupa PCC uczestnicząc w zielonej transformacji światowego przemysłu chemicznego proponuje swoim klientom nowy segment produktów o nazwie PCC Greenline®. Produkty te odpowiedzią na potrzeby wielu firm operujących w różnych branżach przemysłowych, gdzie Grupa PCC jest jednym z ogniw łańcucha dostaw.

Nasze produkty

solvent_free

Wolny od rozpuszczalnika

Wolny od rozpuszczalnika

Produkty oznaczone znakiem „Solvent free production” jak wskazuje nazwa, są wytwarzane w technologii bezrozpuszczalnikowej. Dzięki tej technologii nie zawierają one nawet śladowych ilości rozpuszczalników. Brak tego rodzaju zanieczyszczeń w produktach chemicznych zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa końcowych materiałów. Wybór technologii bezrozpuszczalnikowej zwiększa bezpieczeństwo procesów chemicznych, znacząco redukuje ilości generowanych odpadów oraz zwiększa efektywność procesów poprzez lepsze wykorzystanie przestrzeni roboczej reaktorów i zmniejszenie zużycia energii. Z całą pewnością można więc uznać, że technologie bezrozpuszczalnikowe są rozwiązaniami proekologicznymi.

Nasze produkty

Blog

Co to jest ślad węglowy i w jaki sposób go zmniejszyć?

2022-09-07 09:49:17

Problem globalnego ocieplenia narasta z każdym rokiem. Główną przyczyną tego zjawiska jest nadmierna emisja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan czy podtlenek azotu. Z globalnym ociepleniem wiąże się ściśle pojęcie śladu węglowego i dekarbonizacji. Co one oznaczają? Jak można zmniejszyć ślad węglowy? Sprawdźmy.

Ślad węglowy – definicja

W ostatnich latach kwestia ochrony środowiska naturalnego i zasobów nieodnawialnych stała się priorytetem wielu państw. Zwrócono szczególną uwagę na tak zwany ślad węglowy (carbon footprint), czyli całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych, generowanych przez firmy, produkty czy gospodarstwa domowe. Dekarbonizacja, czyli ograniczanie emisji CO2, jest aktualnie jednym z głównych tematów publicznych debat, poświęconych ekologii.

Ślad węglowy dotyczy zarówno emisji dwutlenku węgla, jak i innych gazów cieplarnianych, które powstają wskutek różnych działań lub procesów. Aby moc wyliczyć ślad węglowy, należy poddać analizie różne działania, procedury i zwykłe, codzienne czynności, mogące mieć wpływ na wzrost ilości gazów.

Ślad węglowy: przykłady

Jak rozumieć pojęcie śladu węglowego? Wbrew pozorom, nie dotyczy ono wyłącznie dużych zakładów przemysłowych lub firm transportowych. Ślad węglowy człowieka to na przykład:

  • korzystanie z samochodu, samolotu, komunikacji miejskiej itp.,
  • używanie instalacji elektrycznych, klimatyzacji, ogrzewania,
  • wyrzucanie odpadów,
  • konsumpcja i zakup towarów.

Pozostawiamy ślad węglowy poprzez emisję spalin i zużycie zasobów odnawialnych i nieodnawialnych. Znaczący wpływ na emisję CO2 mają również nasze wybory konsumenckie. Możemy bowiem korzystać z dóbr lokalnych lub zamawiać towary zagraniczne, których transport znacząco wpływa na powstawanie efektu cieplarnianego.

Co zostawia największy ślad węglowy?

Poszczególne działania, branże lub produkty generują określony ślad węglowy. Jak wynika z danych, udostępnionych przez Investopedię, na liście głównych emitentów dwutlenku węgla znajdują się:

  • Stany Zjednoczone,
  • Chiny,
  • Rosja,
  • Niemcy,
  • Wielka Brytania.

Największy ślad węglowy człowieka powstaje poprzez transport, przemysł, hodowlę zwierzęcą i produkcję żywności. Znaczący wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego mają też gospodarstwa domowe – jako użytkownicy różnego rodzaju instalacji i urządzeń pozostawiamy znaczący ślad węglowy.

Jakie znaczenie ma zmniejszenie śladu węglowego?

Członkowie organizacji proekologicznych, naukowcy i rządzący wciąż debatują nad tym, jakie sposoby na zmniejszenie śladu węglowego warto stosować w biznesie i w codziennym życiu. Jest to bardzo ważna kwestia, której bagatelizowanie może doprowadzić do przyspieszenia procesu globalnego ocieplenia. Podwyższenie temperatury na Ziemi skutkuje zaś:

  • nasileniem anomalii klimatycznych (susze, powodzie) i gwałtownych zjawisk atmosferycznych (gradobicia, burze, ulewne deszcze),
  • roztapianiem się lodowców i kurczeniem zasobów wody pitnej,
  • wymieraniem całych ekosystemów.

Ponadto, redukcja śladu węglowego wpływa korzystnie na nasze portfele! Kiedy zaczynamy dokonywać świadomych wyborów konsumenckich i wybieramy ekologiczne rozwiązania oraz produkty lokalne lub zero waste, wydajemy mniej. Wiedza na temat śladu węglowego i racjonalne kształtowanie codziennych nawyków (korzystanie z internetu, telewizji, urządzeń AGD i RTV, pojazdów) pozwala też lepiej kontrolować domowy budżet.

Jak zmniejszyć ślad węglowy?

Istnieje wiele skutecznych i prostych sposobów, jak ograniczyć ślad węglowy. Każdy człowiek ma bowiem wpływ na to, jak będzie wyglądało środowisko naturalne w kolejnych stuleciach. Przykładów działania pro-ekologicznego jest wiele: można dojeżdżać do pracy jednośladem, wprowadzać limity korzystania z niektórych urządzeń domowych (klimatyzatory, komputery). Warto również korzystać z asortymentu lokalnych sprzedawców i unikać zakupu towarów, pochodzących z odległych zakątków świata.

Nie ulega wątpliwości, że globalne korporacje i duże zakłady przemysłowe również odpowiadają za wzrost śladu węglowego naszej planety. Nowoczesne biznesy coraz częściej opierają się jednak na podstawie koncepcji zrównoważonego rozwoju. Firmy wprowadzają energooszczędne, proekologiczne rozwiązania, mające na celu dekarbonizację w skali lokalnej i globalnej. O jakich rozwiązaniach mowa? Są to różne działania, takie jak:

  • opracowywanie przemyślanych koncepcji łańcuchów dostaw,
  • zakup energooszczędnych, wydajnych maszyn i urządzeń,
  • ograniczanie produkcji odpadów w firmach.

Analiza śladu węglowego firm – czy jest obowiązkowa?

Aktualnie na świecie, w Polsce i w Europie powstają różne koncepcje dekarbonizacji i zmniejszania śladu węglowego, takie jak:

  • Europejski Zielony Ład,
  • polska Polityka ekologiczna państwa 2030,
  • Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji,
  • Dyrektywy 2001/80/WE, dyrektywy 2001/81/WE i 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.

Polskie firmy nie podlegają obecnie obowiązkowi prowadzenia analiz śladu węglowego. Powszechną praktyką w większych przedsiębiorstwach jest jednak wymiana informacji na temat śladu węglowego produktów lub procesów. Opracowywanie raportów, dotyczących śladów węglowych w firmach bardzo ułatwiają specjalne, darmowe kalkulatory, udostępnione przez ONZ i fundacje typu Carbon Footprint Foundation (CFF).

Oznaczenia związane z ochroną środowiska – symbole, o których warto wiedzieć

2022-09-07 09:54:31

W ostatnich dekadach kwestia ochrony środowiska stała się jednym z głównych priorytetów wielu państw. Na rynkach pojawiają się znaczne ilości towarów i surowców, podlegających recyklingowi, popularność zyskują też opakowania biodegradowalne. Produkty eko mają charakterystyczne oznaczenia. Jak je rozpoznać i co warto o nich wiedzieć?

Graficzne znaki związane z ekologią: co to jest?

Rynki na całym świecie zalewają różnego rodzaju tworzywa syntetyczne, nieorganiczne lub organiczne. Przeciętny konsument, inwestor lub producent, poszukujący ekologicznych surowców, bardzo często nie jest więc w stanie rozpoznać, z jakim materiałem ma do czynienia. Jak odróżnić plastik od bioplastiku  lub tak zwaną zieloną chemię od trujących chemikaliów? W tym celu opracowano specjalny system oznaczeń graficznych, które wskazują na właściwości, pochodzenie oraz możliwości ponownego wykorzystania produktów i półproduktów.

W Europie pionierami idei certyfikacji towarów ekologicznych byli Niemcy, którzy już w 1977 roku wprowadzili symbol Błękitnego Anioła. Znak ten przyznawany jest wyłącznie firmom oraz produktom przyjaznym środowisku naturalnemu. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku kolejne ekoznaki wprowadziła Kanada i kraje skandynawskie. Obecnie oznaczenia ekologiczne można spotkać na całym świecie – to znaki rozpoznawcze najwyższej jakości produktów.

Kto przyznaje eko-certyfikaty?

Certyfikaty i oznaczenia, potwierdzające, że dany produkt jest ekologiczny, przyznają wyspecjalizowane komisje, wybierane przez instytucje rządowe, międzynarodowe lub organizacje pozarządowe. Są to podmioty, działające na rzecz ochrony środowiska, których zadaniem jest:

  • przeprowadzenie serii testów produktów i wewnątrzzakładowych kontroli w zakładach produkcyjnych,
  • ocena jakości zgłaszanych towarów, surowców itd.,
  • wydanie opinii i certyfikatów, poświadczających, że dany wyrób nie szkodzi środowisku naturalnemu lub nie zagraża zdrowiu ludzi oraz zwierząt.

Do grona najbardziej znanych instytucji certyfikujących, wydających ekologiczne oznaczenia, należą między innymi:

  • Komisja Europejska,
  • Krajowe Ministerstwa Środowiska,
  • Polskie Centrum Badań i Certyfikacji,
  • Niemiecki Instytut Standaryzacji (DIN),
  • Fundacja Zielone Płuca Polski,
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Oeko-Tex.

Do czego służą ekologiczne oznaczenia?

Oznaczenia ekologiczne wiele mówią na temat jakości produktów. Zielone symbole widoczne na opakowaniach, wskazują, że dany towar przeszedł drobiazgową kontrolę i spełnia określone standardy w zakresie ochrony środowiska lub zasobów naturalnych. Ekoznaki odgrywają kilka bardzo ważnych ról:

  • ułatwiają konsumentom wybór najwyższej jakości produktów,
  • informują na temat pochodzenia i składu produktu,
  • wpływają na konkurencyjność przedsiębiorstw.

Stosowanie ekoznaków jest również działaniem marketingowym, dzięki któremu firmy mogą budować silne i rozpoznawalne marki. Pozytywna certyfikacja produktu lub surowca świadczy bowiem o proekologicznym, innowacyjnym ukierunkowaniu twórców lokalnych i globalnych brandów.

Znaki ochrony środowiska i ich opisy

Wiemy już, że najstarszym ekoznakiem jest niemiecki Błękitny Anioł, przyznawany proekologicznym firmom i markom. Jest to okrągły, biało-niebieski znak z motywem człowieka z rozpostartymi ramionami i z wieńcem laurowym, zlokalizowanym wokół postaci. To oczywiście jeden z wielu znaków ekologicznych, które można znaleźć na opakowaniach. Kolejnymi przykładami oznaczeń, stosowanych w Polsce i na świecie, związanych z ochroną środowiska są na przykład:

  • znak: compostable (kompostowalny) z motywem kiełkującej, zielonej rośliny, nadawany przez DIN lub warszawski Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań produktom
  • europejski znak Ecolabel, nazywany również Europejską stokrotką, oznacza produkty, które wyprodukowano ze szczególną dbałością o zachowanie bezpieczeństwa środowiska naturalnego,
  • polski znak Eko, okrągły i zielony, z konturami Polski, dotyczy produktów, wytwarzanych zgodnie ze standardami ochrony środowiska,
  • znak FSC (Forest Stewardship Council), przyznawany podmiotom, które koncentrują się na zrównoważonej gospodarce leśnej,
  • Zielony Punkt, czyli dwie, splecione ze sobą strzałki, mówiące o tym, że firma, produkująca dany towar, ma swój wkład finansowy w działania recyklingowe.

Znaki: dbaj o czystość, do ponownego wykorzystania

Do najbardziej znanych ekoznaków należy też symbol: dbaj o czystość. Ma on prostą formę i przedstawia postać wrzucającą odpad do kosza na śmieci. Biało-czarny symbol oznacza, że po zużyciu dany produkt należy umieścić w odpowiednim pojemniku. Jest to zarazem komunikat do konsumentów, by wspierali działania, związane z ochroną środowiska naturalnego.

Na surowcach wtórnych, które można ponownie wykorzystać, często występuje też symbol dwóch, równolegle ułożonych strzałek, wskazujących przeciwstawny kierunek. Jest to bardzo popularny znak graficzny, często stosowany na opakowaniach wielorazowego użytku i zbiornikach, wytwarzanych z tworzyw sztucznych, materiałów biodegradowalnych, szkła lub metali.

Czym jest biodegradacja i tworzywa biodegradowalne?

2022-09-07 09:45:28

Każdy odpad pochodzenia organicznego ulega stopniowemu rozkładowi. Ten fenomenalny cykl przemian substancji jest możliwy dzięki istnieniu różnych mikroorganizmów, umożliwiających biologiczny rozpad związków. Co to jest biodegradacja i jaki ma związek z tworzywami biodegradowalnymi? Oto wiedza w pigułce.

Biodegradacja – definicja

Nie bez przyczyny mówi się, że w przyrodzie nic nie ginie. Wszystkie organiczne substancje finalnie zostają bowiem rozdrobnione na mikroskopijne cząstki i stają się pokarmem dla roślin i mikroorganizmów. Biochemiczny rozkład związków organicznych nosi nazwę biodegradacji i jest możliwy przy udziale bakterii, grzybów, glonów oraz pierwotniaków, wydzielających enzymy trawienne. Organizmy, obecne w glebie, powietrzu i wodzie, uaktywniają się pod wpływem wilgoci, tlenu, światła oraz odpowiedniej temperatury. W wyniku ich działania substancje zamieniają się w biomasę.

Związki organiczne są mniej lub bardziej podatne na oddziaływanie mikroorganizmów i rozpadają się we właściwym sobie tempie. Biodegradacji ulega każda substancja pochodzenia naturalnego – najszybciej rozkładają się śmieci, które umieszczamy w brązowych pojemnikach na odpady, oznaczonych jako BIO. Są to na przykład:

  • resztki jedzenia,
  • obierki,
  • chwasty,
  • liście,
  • fusy

Czym są tworzywa biodegradowalne?

W związku z narastającym problemem zanieczyszczenia środowiska ludzie zaczęli szukać sposobów, jak zredukować ilość trujących odpadów. Alternatywą dla materiałów syntetycznych i plastiku stały się biodegradowalne tworzywa sztuczne, nazywane również biotworzywami oraz biopolimerami. Są to materiały pozyskiwane w wyniku polimeryzacji surowców odnawialnych, takich jak: skrobia, celuloza, lignina lub polipeptydy.

Biotworzywa powstają w wyniku obróbki surowców odnawialnych oraz nieodnawialnych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można je szybko rozłożyć poprzez kompostowanie, bądź przemysłową obróbkę w warunkach beztlenowych. Z biotworzyw wytwarzane są różne surowce i przedmioty, po które sięgamy w życiu codziennym: opakowania jednorazowe, naczynia itd.

Przykłady tworzyw biodegradowalnych

Obecnie w laboratoriach na całym świecie prowadzone są badania, mające na celu stworzenie nowych, ekologicznych materiałów biodegradowalnych. Na liście najnowszych i najbardziej przyszłościowych surowców są biotworzywa w postaci:

  • polilaktydu, inaczej: poli(kwasu mlekowego) – PLA,
  • polikaprolaktonu (PCL),
  • bio-polietylenu (bio-PE, eko-etylen),
  • PBS, czyli poli (bursztynianu butylenu),
  • PHBV – poli (3-hydroksymaślan-ko-3-hydroksywalerian),
  • PHB – polihydroksymaślan.

Jak rozpoznać tworzywa biodegradowalne?

Produkty i materiały biodegradowalne mają specjalne oznaczenia i certyfikaty, potwierdzające ich skład i jakość. Są to znaki graficzne z zielonymi motywami, przyznawane przez upoważnione jednostki krajowe lub międzynarodowe. Przykładami takich eko-oznaczeń są:

  • symbol kiełkującego nasiona – wskazuje, że materiał jest w pełni kompostowalny,
  • 3 strzałki, skierowane w ruchu wskazówek zegara – oznaczają produkty, które nadają się do recyklingu,
  • 2 równoległe strzałki w przeciwstawnych kierunkach – mówią o tym, że materiał można ponownie wykorzystać,
  • zielone oznaczenie: Bio Raw Materials.

Jakie zastosowania mają tworzywa biodegradowalne?

Tworzywa biodegradowalne znajdują różnorodne zastosowania. To materiał często i coraz chętniej wykorzystywany między innymi w:

  • przemyśle spożywczym,
  • medycynie,
  • gastronomii,
  • logistyce,
  • farmacji

Z włókien PLA i bioplastiku bio-PE powstają trwałe opakowania, nakrętki, torebki i naczynia jednorazowego użytku, odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Polilaktyd jest materiałem cenionym w najnowszej inżynierii tkankowej, implantologii i stomatologii.

Z tworzywa biodegradowalnego PCL można wyprodukować rozpuszczalne nici chirurgiczne oraz wysokiej jakości wypełniacze dentystyczne. Poli (bursztynian butylenu) służy do produkcji nowoczesnych folii biodegradowalnych, wykorzystywanych w różnych branżach. Tworzywa PHBV i PHB sprawdzają się natomiast jako biokompozyty i materiały opakowaniowe.

Dlaczego warto sięgać po materiały biodegradowalne?

Materiały biodegradowalne stanowią bez wątpienia surowce przyszłości. To właśnie dzięki nim możemy zadbać o czystość planety i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Wybierając tworzywa oznaczone zielonymi symbolami, generujemy mniejszą ilość trujących odpadów. Jednocześnie stawiamy na ekologiczne rozwiązania, takie jak: recykling lub kompostowanie, które nie powodują skażenia wód, gleby czy powietrza.

Biodegradowalne materiały są coraz lepszej jakości. To oznacza, że naczynia jednorazowe, torebki i folie, wykonane z biotworzyw, stanowią świetną alternatywę dla plastiku. Są one wytrzymałe, nietoksyczne i można je szybko przetworzyć. Zaletą tych ekologicznych surowców jest też to, że w niewielkim stopniu przyczyniają się do wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki zastosowaniu biotworzyw zmniejsza się również zapotrzebowanie na kurczące się zasoby surowców nieodnawialnych.

Back to top