Zapewnienie wysokiego poziomu ognioodporności ma ogromne znaczenie w takich branżach jak przemysł budowlany, chemiczny czy elektroniczny. Uniepalniacze pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapłonu materiału, a w przypadku pożaru – ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. W ten sposób można skutecznie zminimalizować straty w wyposażeniu firmy i przeprowadzić sprawną ewakuację personelu. Przeczytaj, jak działają uniepalniacze do tworzyw sztucznych i gdzie je spotkasz.

 

Czym są uniepalniacze?

Uniepalniacze, zwane również antypirenami (ang. flame retardants), to specjalnie zaprojektowane związki chemiczne dodawane do tworzyw sztucznych w procesie ich produkcji. Pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania produktu poprzez ograniczenie ryzyka zapalenia się materiału. W praktyce stosuje się ponad 100 takich substancji, różniących się między sobą składem chemiczny i zasadą działania.

 

Uniepalniacze do tworzyw sztucznych mogą stanowić zarówno związki organiczne (np. pochodne bromu, chloru, fosforu lub azotu), jak i nieorganiczne (np. szkło, krzemionka, tlenek tytanu).

 

Działanie uniepalniaczy może polegać na:

  • szybkiej absorpcji ciepła z materiału – wolniejszy wzrost temperatury opóźnia lub uniemożliwia wybuch płomienia;
  • wydzielaniu związków, które ograniczają dostęp tlenu do cząsteczek o wysokiej temperaturze i nie pozwalają na zapłon – podobnie jak w przypadku niektórych substancji gaśniczych;
  • tworzeniu stwardniałej warstwy na wierzchu tworzywa, która chroni przed przenikaniem żaru w głąb materiału.

 

Niektóre antypireny tworzą także warstwę termoizolacyjną lub wydzielają mało reaktywne rodniki, które nie poddają się procesowi spalania. To, jakie zjawisko zachodzi w obecności danego składnika, zależy od budowy antypirenu. Niektóre z nich mogą zajść wyłącznie w fazie stałej, inne tylko w fazie gazowej produktu.

 

W wielu przypadkach stosuje się połączenie różnego rodzaju uniepalniaczy, aby wzmocnić ochronę przed pożarem.

 

Gdzie najczęściej stosuje się uniepalniacze?

Za najskuteczniejsze uważa się związki halogenowe i fosforowe. Stopniowo jednak odchodzi się od tej pierwszej grupy z uwagi na doniesienia o jej szkodliwym wpływie na środowisko. Gdzie stosuje się uniepalniacze fosforowe?

 

Materiały budowlane

Przede wszystkim związki na bazie fosforu stanowią dodatek do materiałów konstrukcyjnych. Są kluczowym składnikiem ociepleń, używanych do poprawy wydajności termicznej budynków mieszkalnych i użytkowych.

 

Związki fosforowe dodaje się także do pianki uszczelniającej, która zastępuje tradycyjne ocieplenie w trudno dostępnych miejscach.

 

Tkaniny

Antypireny wykorzystywane są do wzmocnienia tkanin używanych do produkcji m.in. kombinezonów hutniczych, strażackich, czy używanych przez kierowców rajdowych. Na co dzień znajdziesz je także w rękawicy kuchennej przeznaczonej do chwytania gorących przedmiotów.

 

Tworzywa sztuczne

Uniepalniacze do tworzyw sztucznych występują w masach poliuretanowych i polipropylenowych. Te pierwsze są wykorzystywane do produkcji kurtek, odzieży sportowej, butów trekkingowych, a także elementów wyposażenia outdoorowego (np. butelki, termosy).

 

Z kolei masy polipropylenowe stosuje się do produkcji sprzętu medycznego, a także powłok okrywających przewody i części samochodowych.

 

Farby i lakiery

Uniepalniacze to popularny dodatek do substancji używanych w lakiernictwie. Farby ogniochronne wykorzystuje się zazwyczaj do malowania konstrukcji drewnianych. Używa się ich także w obiektach użyteczności publicznej jak kina, teatry czy galerie handlowe. W sprzedaży znajdziesz powłoki ogniochronne do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego.

 

W tym przypadku antypireny zmniejszają ryzyko zapłonu świeżej farby i ograniczają rozprzestrzenianie się pożaru poprzez stworzenie warstwy piany o zwartej strukturze. Ogranicza ona przepływ ciepła i spowalnia wzrost temperatury.

 

Jakie uniepalniacze znajdziesz w naszej ofercie?

Wiemy, że bezpieczeństwo użytkowników jest głównym kryterium przy wyborze antypirenów. Dlatego oferujemy Ci sprawdzone środki najwyższe jakości.

 

Uniepalniacz do tworzyw sztucznych Roflam F6 to związek na bazie fosforanów. Doskonale sprawdza się w branży meblarskiej, transportowej oraz budowlanej. Może być także wykorzystany do produkcji części sprzętu AGD oraz powłok, klejów, uszczelniaczy i elastomerów.

 

Roflam F6 nie zawiera halogenów, więc jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników i środowiska. Wykazuje silny efekt synergii z innymi antypirenami.

 

Preparat Roflam F5 działa bardzo podobnie do F6, wykazuje jednak inną lepkość dynamiczną. Może mieć to znaczenie przy projektowaniu struktury produktu docelowego.

  • Im lepkość dynamiczna dodatku jest większa, tym produkt będzie miał bardziej zwartą strukturę.
  • Im lepkość dynamiczna antypirenu jest niższa, tym budowa będzie mniej spoista.

 

Z kolei Roflam B7 to związek fosforanowy, który stanowi połączenie dobrych właściwości przeciwpalnych i wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Podobnie jak seria F, także ten środek jest pozbawiony szkodliwych halogenów. W połączeniu z innymi uniepalniaczami Roflam B7 wykazuje silniejszy efekt niż stosowany samodzielnie.

 

Substancja znajduje zastosowanie m.in. przy produkcji elementów chłodni i lodówek. Używa się jej także w przemyśle samochodowym do wyrobu foteli, przegród wygłuszających oraz części do samochodów chłodniczych.

 

Jak wybierać uniepalniacze do tworzyw sztucznych?

Wybierając antypireny, należy przede wszystkim kierować się oczekiwanymi właściwościami produktu. W im bardziej wymagających warunkach będzie on używany, tym większą uwagę należy poświęcić nadaniu mu właściwości niepalnych.

 

Stosowanie uniepalniaczy ma ogromne znaczenie wszędzie tam, gdzie tworzą się skupiska ludzi. Może to być np. miejsce pracy, ale także obiekty użyteczności publicznej. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów można w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo ich użytkowania.

 

Sprawdź ofertę antypirenów Distripark. Jeżeli masz pytania o właściwości lub zastosowanie konkretnych produktów, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!