Glikol do solarów. Po co się go stosuje i co powinieneś o nim wiedzieć?
Panele solarne wykorzystywane są jako alternatywa dla tradycyjnej instalacji C.O. Dzięki energii pochodzącej ze słońca możesz tanio i skutecznie ogrzać basen ogrodowy, a nawet dom. Do sprawnego działania panele solarne wymagają jednak regularnych przeglądów, w tym wymiany czynnika transportującego ciepło. Przeczytaj, jak wybrać i wymienić glikol do solarów.
Glikol w solarach a działanie kolektorów
Zadaniem paneli solarnych jest pobranie promieniowania słonecznego (zarówno rozproszonego, jak i odbitego). Odpowiedzialny za to jest absorber, który nagrzewa czynnik znajdujący się w kolektorze.
Środkiem przenoszącym ciepło może być woda, ale znacznie lepiej spisuje się glikol, który nie zamarza w niskich temperaturach i znacznie wydajniej przenosi ciepło.
Ogrzany czynnik trafia do zasobnika, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do instalacji domowej, a następnie schłodzony wraca do paneli.
Co powinno wyróżniać glikol do solarów?
Aby glikol sprawdzał się jako czynnik grzewczy do instalacji, powinien mieć następujące cechy:
- jak najwyższe ciepło właściwe i przewodność cieplną – dzięki temu substancja nagrzewa się szybko, a instalacja działa efektywnie;
- niska lepkość – dobry glikol do solarów to taki, który nie powoduje nadmiernych oporów przepływu, dzięki czemu solary pracują sprawnie;
- odporność niskie i wysokie temperatury – wysokiej klasy czynnik może być stosowany przez kilka lat, tracenie właściwości użytkowych powinno być bardzo wolne;
- ochrona antykorozyjna – płyn nie powinien w żaden sposób oddziaływać z metalowymi elementami instalacji solarnej. Wpływ na to mają inhibitory regulujące Ph substancji.
Wykorzystujące glikol solary powinny być również w pełni bezpieczne dla środowiska. Dlatego zwróć uwagę na to, czy płyn jest biodegradowalny. Inwestując w Odnawialne Źródła Energii, dbasz nie tylko o redukcję wydatków, ale też o ochronę natury.
Jak często wymieniać glikol do solarów?
Poszczególne parametry glikolu można sprawdzić przy użyciu profesjonalnego sprzętu – refraktometru czy aerometru. Z kolei badane rezerwy alkalicznej odbywa się w laboratorium i wymaga dostępu do lasera o odpowiedniej częstotliwości.
Producenci zalecają zazwyczaj wymianę wkładu w instalacji już po pierwszym roku korzystania. Następnie glikol odnawia się raz na co najmniej 5 lat. Termin ważności płynu możesz sprawdzić w karcie technicznej.
Każdy rok korzystania z instalacji stopniowo pogarsza właściwości użytkowe glikolu, i to niezależnie od jego okresu ważności. Dlatego instalacja solarna powinna być poddawana okresowym przeglądom. W ten sposób szybko wykryjesz ewentualne przecieki i uprzedzisz wystąpienie awarii, której naprawa może Cię sporo kosztować.
Glikol w solarach, które pracują w wysokiej temperaturze, będzie szybciej tracił rezerwę alkaliczną, a jego właściwości antykorozyjne ulegną pogorszeniu. Oznakami sugerującymi, że pora zastanowić się nad wymianą czynnika, mogą być: zmiana barwy cieczy na jaśniejszą oraz pojawienie się charakterystycznego zapachu (możesz go kojarzyć z kabiny samochodu, kiedy dochodzi do przegrzania silnika).
Do tzw. stagnacji, czyli przegrzania instalacji, dochodzi w momencie, kiedy całość ciepła nie została odebrana. Ma to miejsce przede wszystkim podczas upałów, ale może je powodować także przewymiarowanie instalacji.
Jak wymienić glikol w solarach?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że wymianę glikolu powinno się przeprowadzać na schłodzonej instalacji solarnej. Staraj się nie robić tego podczas szczególnie gorących dni lub w godzinach okołopołudniowych. W ten sposób możesz poparzyć się gorącym czynnikiem.
Dobra pora na wymianę glikolu w solarach to wczesna wiosna lub późna jesień, kiedy na zewnątrz panują jeszcze chłody. Nie musisz wtedy czekać bardzo długo, aż płyn w instalacji ostygnie.
Do napełniania instalacji glikolem najlepiej wykorzystać pompę napełniającą. Możesz ją wypożyczyć, ale znacznie prostszym sposobem jest zamówienie usługi wymiany glikolu. Nie zapłacisz za nią dużo, a nie będziesz musiał się zastanawiać, czy wszystkie czynności wykonałeś poprawnie.
Kiedy decydujesz się na samodzielną wymianę glikolu, powinieneś pamiętać o kilku kwestiach.
Jeżeli Twoja instalacja została wyposażona w grupy pompowe, zawór do napełniania oraz spuszczania czynnika znajduje się bezpośrednio na korpusie centrali. Krociec tłoczny pompy napełniającej powinien być podłączony do dolnego zaworu.
Napełnianie instalacji następuje od strony wężownicy podgrzewacza pojemnościowego. To umożliwia skuteczne usunięcie bąbli powietrza z metalowych rurek. Szczególnie skuteczne są pompy elektryczne.
Powinieneś także zadbać o odpowiedni poziom czynnika w zbiorniku przelewowym. Pozwoli to na odseparowanie bąbli powietrza od glikolu podczas odpowietrzania i napełniania instalacji.
Gdzie kupić glikol do solarów?
Cena glikolu do solarów zależy przede wszystkim od jego parametrów technicznych. Droższe będą preparaty, które wyróżniają się większą rezerwą alkaliczną. Wpływ na cenę ma także lepkość preparatu oraz temperatura minimalna eksploatacji.
Glikol do paneli solarnych kupisz przede wszystkim w internetowych hurtowniach chemicznych. Decydując się na zakup dużych opakowań – o pojemności nawet kilkudziesięciu litrów – możesz liczyć na atrakcyjne ceny i zniżki w ramach programów lojalnościowych dla stałych klientów.
Stawiając na wyspecjalizowaną hurtownię, masz pewność, że kupujesz wyłącznie produkty renomowanych producentów. Oferują oni produkty spełniające niezbędne normy i posiadające atesty jakości.
Pamiętaj, że zadbana instalacja solarna działa długo i skutecznie. Przekonaj się, że warto regularnie wymieniać glikol w solarach!