Jak zabezpieczyć betonową i kamienną kostkę brukową i elementy małej architektury?

Jak zabezpieczyć betonową i kamienną kostkę brukową i elementy małej architektury?

Aby zachować naturalny i estetyczny wygląd nawierzchni z kostki brukowej lub kamienia naturalnego, należy o nie systematycznie dbać. Dowiedz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy stosować aby długo zachowały właściwości użytkowe i estetyczny wygląd. 

Naturalne zabiegi pielęgnacyjne.

Beton i kamień  są  materiałami porowatymi, które łatwo wchłaniają wodę w raz z zanieczyszczeniami. Zatem, jak każdy produkt w trakcie użytkowania ulega wpływom czynników zewnętrznych. Przed ułożeniem nawierzchni warto wiedzieć, jak ważne jest wykonanie prawidłowej podbudowy i jakie zabiegi pielęgnacyjne można stosować, aby utrzymać nawierzchnię na dobrym poziomie. Stosując kilka podstawowych zasad możemy mieć wpływ na wygląd naszego otoczenia i długo cieszyć się z walorów użytkowych i estetycznych.

Fugi.

O nawierzchnię należy dbać systematycznie od pierwszych dni jej użytkowania. Na bieżąco uzupełniać spoiny piaskiem, wykorzystanym do ich budowy, a najlepiej zastąpić ją dedykowaną fugą np. EkoFugą. Zabieg ten zabezpiecza przed wypłukiwaniem piasku oraz zarastaniem trawami czy mchami. Aplikacja Ekofugi jest bardzo prosta i praktycznie niczym się nie różni o użycia piasku, natomiast jej użycie znacznie podnosi walory estetyczne i praktyczne powierzchni brukowanych.

Mchy, porosty i trawy zarastające fugi między kostkami najczęściej powstają w wyniku ubytku poprzez nanoszenie ziemi z kół samochodów, kosiarek czy butów. Ziarna roślin zagłębiają się w nich i łatwo się rozrastają. Zastosowanie Ekofugi skutecznie przed tym zjawiskiem zabezpiecza, co nie oznacza że okresowo należy przeprowadzić zabiegu pielęgnacyjnego w postaci mycia.

Impregnacja powierzchni.

Impregnacja powierzchni to zabieg bardzo często pomijany, ale jego brak ma bardzo duży wpływ na estetykę i walory ekspoloatacyjne. Impregnowanie nawierzchni zabezpiecza przed starzeniem się betonu i kamienia oraz przyjmowaniem zabrudzeń. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów zabezpieczających powierzchnię przed absorbowaniem zabrudzeń. Polecamy TopMeister Beton i TopMeistaer Beton Extra dla kostki i elementów betonowych oraz TopMeister Stein i TopMeister Stein Extra dla powierzchni kamiennych. Po ich zastosowaniu można uzyskać nawierzchnie matowe, błyszczące, intensyfikujące kolor czy neutralne.

W zależności od rodzaju impregnatu i zaleceń producenta można je nakładać na różne sposoby np. poprzez czasochłonne malowanie pędzlem lub wałkiem czy też impregnowanie natryskowo. Proces ten zgodnie z zaleceniami producentów impregnatów należy powtarzać.

Wykwity wapienne.

Zdarza się że na powierzchni pojawiają się wykwity wapienne (białe naloty o różnej intensywności powstające w trakcie naturalnego dojrzewania betonu), które z czasem samoistnie znikają. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Przy dużym natężeniu wykwitów w celu ich usunięcia polecamy zastosować preparat TopMeister Beton lub TopMeister Beton Extra . Środki te należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta oraz wypróbować ich działanie w nie eksponowanym miejscu, a ich kilkukrotne użycie powinno w efekcie doprowadzić do zniknięcia wykwitów wapiennych. Jednakże należy mieć świadomość, że jeśli podbudowa ma tendencje do trzymania wody, to podciąganie kapilarne może powodować powtórne ich powstawanie. Skutecznym sposobem jest  zastosowanie preparatu, który przez zwiększenie napięcia powierzchniowego w kapilarach, zabezpieczy przed powstawaniem wykwitów wapiennych na powierzchni.

 

 

 Wysokiej jakości impregnaty oraz fugi do bruku dostępne w  distripark.com.

 

 

<< Poprzedni     Powrót do bloga     Następny>>

belka

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top