Ciąża jest szczególnym stanem, w którym kobiecy organizm silnie reaguje na różne bodźce zewnętrzne. Niebezpieczne dla matki i dziecka mogą być chemikalia i inne składniki organiczne lub nieorganiczne, zawarte w produktach kosmetycznych. Jakich kosmetyków unikać w ciąży? Czy istnieje lista kosmetyków zakazanych w ciąży? Poznajmy odpowiedzi.

Kosmetyki w czasie ciąży – wybór ma znaczenie!

Substancje, zawarte w kosmetykach, których używamy na co dzień, wnikają w głąb ciała poprzez skórę, błony śluzowe czy cebulki włosów. Podczas ciąży chemiczne związki docierają również do płodu, a ich działanie może być pozytywne, negatywne lub obojętne. Nie bez przyczyny ginekolodzy odradzają przyszłym mamom zastosowanie pewnych produktów kosmetycznych. Chemikalia mogą bowiem powodować u ciężarnych stany zapalne, alergie, a nawet nowotwory. Niektóre substancje zakazane w ciąży wywołują poronienia i choroby płodów, obejmujące głównie układ nerwowy, pokarmowy i sercowo-naczyniowy.

Niewłaściwie stosowane preparaty, szampony lub olejki szkodzą więc zarówno ciężarnym, jak i dzieciom. Warto więc skonsultować z lekarzem prowadzącym, jakich kosmetyków nie można używać w ciąży i jakie produkty są dozwolone.

Składniki kosmetyków zakazane w ciąży

Podczas ciąży kobiecy organizm bardzo się zmienia. Skóra staje się wrażliwa, a ciało – obolałe i ciężkie pod wpływem gwałtownych zmian hormonalnych. Jak uchronić siebie i dziecko – jakich składników unikać w kosmetykach w ciąży? Na liście najbardziej niepożądanych substancji, których nie powinny stosować kobiety brzemienne, są m.in.:

  • retinol – witamina A (jej nadmiar przyczynia się do powstawania wad wrodzonych dziecka),
  • amoniak (może powodować alergie, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego),
  • etanol (wysusza skórę, może przyczynić się do powstania wad płodu),
  • formalhedyd (wywołuje zatrucia, reakcje alergiczne, nowotwory),
  • kofeina (negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, może być przyczyną poronienia).

Jakie inne składniki kosmetyków są zabronione w ciąży? Warto zwrócić uwagę na kwasy, zawarte w kosmetykach. Działanie podrażniające wykazują na przykład kwas benzoesowy i jego pochodna w postaci kwasu salicylowego. Należy również uważać na kwasy naturalne, takie jak: kwas cytrynowy lub mlekowy, które stosowane w nadmiarze, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Zakazane substancje kosmetyczne: co mówi prawo?

Są różne kosmetyczne składniki, zakazane w ciąży. Istnieje też wykaz szkodliwych substancji, które nie powinny się znaleźć w żadnych kosmetykach, dopuszczonych do obrotu na terenie państw Unii Europejskiej. O jakich składnikach mowa? Ich lista dostępna jest w Rozporządzeniu (WE) nr 1223/2009 (Załącznik II) i obejmuje ponad 1300 chemicznych substancji. To m.in.: nikiel, benzen, eter butylowo glicydylowy, pochodne ropy naftowej, kadm czy tlenek etylenu.

Kosmetyki w ciąży: czego unikać?

Etykiety preparatów kosmetycznych, które stosujemy na co dzień, pełne są obco brzmiących nazw chemikaliów. Jak więc dokonać właściwych, konsumenckich wyborów i które kosmetyki są zabronione w ciąży? Potencjalnie niebezpieczne dla ciężarnych mogą być:

  • farby do włosów,
  • samoopalacze,
  • kremy z retinolem,
  • preparaty do higieny intymnej,
  • pasty do zębów.

Należy każdorazowo zwracać uwagę na informacje, zawarte na opakowaniu – czy dany produkt mogą stosować kobiety ciężarne. Oznaczenia graficzne to kolejna, cenna wskazówka, jakich kosmetyków nie wolno używać w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Olejki zakazane w ciąży

W składzie kosmetyków pielęgnacyjnych często znajdują się olejki i oleje organiczne. Mimo iż są to substancje naturalne, mogą one działać niekorzystnie na organizm kobiety w ciąży. Jakie kosmetyki w czasie ciąży należy odstawić? Są to m.in. olejki:

  • rycynowy (działa przeczyszczająco, może doprowadzić do poronienia),
  • kamforowy, z cynamonowca kamforowego (podrażnia skórę i układ nerwowy),
  • oregano (może wywołać przedwczesny poród).

Niezalecane są także olejki z mięty pieprzowej, eukaliptusa oraz olejek rozmarynowy (w ciąży wysokie stężenie związków eterycznych działa bowiem niekorzystnie na organizm matki i dziecka). Ziołowe kuracje i kosmetyki do aromaterapii są obecnie bardzo popularne. Zanim jednak je wybierzemy, konsultujmy się z lekarzem. Specjalista podpowie, które olejki można stosować i wskaże kosmetyki, których nie można używać w ciąży i połogu.

Jakie kosmetyki stosować w ciąży?

Rynek kosmetyczny ma wiele do zaoferowania przyszłym mamom, które chcą zadbać o swoje ciało. W drogeriach dostępne są wysokiej jakości kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej, kobiecej skóry. Są to kremy, mydła oraz żele, zawierające delikatne emolienty, surfaktanty, panthenol czy glicerynę. Na ich opakowaniach znajdują się informacje o uzyskanych atestach i zastosowaniu w okresie ciąży.

Obszerną bazą wiedzy na temat kosmetyków, dozwolonych i niedozwolonych dla kobiet ciężarnych są również aplikacje typu Kosmopedia i strony, takie jak E-pozytywnaOpinia.pl, prowadzona przez Instytut Matki i Dziecka. Wysokiej jakości kosmetyki mają też stosowne ekoznaki, na przykład: Eco Cert i Vegan.

Szukasz więcej informacji na temat kosmetyków dla kobiet i dzieci? Zapraszamy do lektury pozostałych wpisów na naszym blogu.