Nowoczesne budownictwo wymaga stosowania specjalnie zaprojektowanych rozwiązań. Aby konstrukcje budowlane wytrzymały napór dużych obciążeń mechanicznych, fizycznych, a także związanych z oddziaływaniem warunków pogodowych, niezbędne jest stosowanie specjalnych dodatków do cementu lub betonu. Które z nich używane są najczęściej?

 

Czym są dodatki do betonu?

Zgodnie z treścią PN-EN:206 (aktualna wersja to: PN-EN 206+A2:2021-08) dodatek do betonu to drobnoziarnisty nieorganiczny składnik stosowany w celu poprawy lub uzyskania właściwości specjalnych betonu. Najczęściej dodawany jest w ilości przekraczającej 5% masy cementu.

 

W Polskiej Normie wyróżniono 2 podstawowe rodziny dodatków:

  • typ I – kruszywo wypełniające i pigmenty;
  • typ II – dodatki o właściwościach pucolanowych (zdolność do reagowania z wapnem w środowisku wodnym) oraz hydraulicznych.

 

Należy podkreślić, że wdrażanie rozwiązań wskazanych w aktach PN nie jest obligatoryjne. Wiele firm decyduje się na to ze względów prestiżowych. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie samodzielny dobór dodatków do cementu lub betonu, bez kierowania się wytycznymi normy.

 

W jakim celu stosuje się dodatki do betonu?

Produkty takie jak plastyfikatory, popiół lotny czy włókna polimerowe pozwalają na modyfikację właściwości zarówno samej mieszanki betonowej, jak i już stwardniałego betonu. Powodują poprawę jego właściwości użytkowych i pozwalają dopasować produkt do wymagań inwestora. Inne właściwości musi mieć beton na podkłady pod szyny kolejowe, a inne – surowiec do wylewek podłogowych.

 

Stosując specjalne dodatki do cementu, możesz także zaoszczędzić czas i wydatki. Dla przykładu szybkowiążący dodatek do betonu pozwala skrócić czas realizacji prac budowlanych. Z kolei plastyfikatory dają możliwość ograniczenia zużycia wody w procesie produkcyjnym o nawet 30–35% przy zachowaniu tej samej konsystencji i właściwości użytkowych mieszaniny. Jakie dodatki do betonu spotkasz najczęściej?

 

Plastyfikatory i superplastyfikatory

Dodatki z rodziny plastyfikatorów pozwalają na zredukowanie napięcia wewnętrznego mieszanki oraz dodawanej do niej wody zarobowej. Dzięki temu poszczególne składniki lepiej się ze sobą łączą, a beton łatwiej się transportuje i szybciej wylewa.

 

Tak powstała mieszanka jest w większym stopniu niż zwykły beton odporna na działanie niskich temperatur. Większa spoistość przekłada się na wytrzymałość mechaniczną surowca. Plastyfikatory sprawiają także, że mieszanka betonowa wygląda estetycznie, jest gładka i pozbawiona przebarwień. Ma to znaczenie z punktu widzenia nowych trendów panujących w architekturze, które opierają się na stawianiu konstrukcji z surowego betonu.

 

Przykładem plastyfikatora jest np. CA40 FF i Rofluid M.

 

Szybkowiążący dodatek do betonu

Innym rodzajem dodatku jest płyn do betonu, który przyspiesza wiązanie mieszanki. Tego rodzaju preparaty znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie znaczenie ma jak najszybsze ukończenie konstrukcji. Używane są do uszczelniania oraz przy wznoszeniu obiektów mających ciągły kontakt z wodą.

 

Odpowiednie dobranie proporcji pozwala na uzyskanie maksymalnej wytrzymałości materiału już po kilku godzinach od jego wylania do formy.

 

Dodatek do cementu opóźniający wiązanie

Firmy budowlane, które realizują prace na terenie całej Polski, często korzystają z dodatków do betonu, które opóźniają zastyganie mieszanki. Dzięki temu możliwy staje się jej transport na znaczne odległości bez obaw o jakość przewożonego surowca.

 

Płyny opóźniające wiązanie hamują dostęp wody do cząsteczek cementu, a tym samym spowalniają proces krystalizacji nawet o 24 godz. To także popularne rozwiązanie, kiedy istotne jest nadanie materiałowi określonego kształtu.

 

Przykładem dodatku opóźniającego wiązanie jest superplastyfikator CP lub superplastyfikator BG97-40.

 

Dodatki poprawiające estetykę betonu

Poszczególne rodzaje dodatków różnią się między sobą składem i zastosowaniem. Obok substancji, które modyfikują właściwości użytkowe betonu, producenci niekiedy dodają także związki, które mają wpływ jedynie na estetykę materiału. Zalicza się do nich m.in. pigmenty i mączkę wapienną. Określa się je mianem neutralnych dodatków do betonu.

 

Pigmenty powodują zmiany barwy mieszanki. Są częstym dodatkiem do betonu architektonicznego. Z kolei mączka wapienna ułatwia transport oraz „pompowanie” materiału. Dzięki wiązaniu wody jest on też bardziej plastyczny i łatwiej go kształtować.

 

Umiejętny dobór dodatków do cementu lub betonu pozwala na oszczędniejsze gospodarowanie surowcami i osiągnięcie lepszego efektu, zarówno jeżeli chodzi o właściwości techniczne, jak i wygląd.

 

Jak zwiększyć wytrzymałość betonu w agresywnym środowisku?

Wszędzie tam, gdzie materiał jest narażony na działanie sił natury (deszcz, śnieg, zalegająca woda, grad), należy stosować dodatki do cementu, które poprawią wytrzymałość betonu. Jednym z takich rozwiązań są mieszanki napowietrzające. Sprawiają one, że beton nie chłonie wilgoci, jest odporny na gwałtowne zmiany temperatury i duże obciążenia.

 

Hydrofobowe właściwości poprawiają także dodatki uszczelniające, które zatykają kapilary obecne w strukturze betonu, zapobiegając tym samym dostawaniu się wilgoci do wnętrza materiału.

 

Substancje poprawiające napowietrzenie mieszanki stosuje się przy produkcji płyt chodnikowych, wylewaniu podjazdów lub parkingów, a także budowie schodów.

 

Gdzie kupować związki chemiczne dla branży budowlanej?

Wybierając dostawcę dodatków do betonu, warto zdecydować się na firmę, która oferuje szeroki wybór produktów o odpowiedniej jakości. W ten sposób łatwo można dopasować skład mieszanki do aktualnych potrzeb, bez konieczności oczekiwania na realizację dostawy.

 

Wszystkim firmom budowlanym polecamy naszą ofertę. Jeżeli masz pytania o właściwości i zastosowanie konkretnych produktów, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

Dobrze dobrane właściwości betonu to gwarancja bezpieczeństwa i przydatności obiektu przez wiele lat. Nie warto na tym oszczędzać!