Kwas mlekowy to naturalny składnik o wszechstronnych właściwościach. Działanie antyoksydacyjne, bakteriostatyczne i przeciwgrzybiczne pozwala wykorzystać jego potencjał w medycynie i kosmetyce. Z racji tego, że wydłuża trwałość produktów, znalazł zastosowanie również w przemyśle spożywczym.
Ludzki organizm również wytwarza kwas mlekowy. Dochodzi do tego w procesie beztlenowego oddychania komórkowego. Kwas mlekowy powstaje wyłącznie w warunkach, w których komórki zużywają niezbędne zasoby energetyczne (glukoza) do wytworzenia potrzebnej energii, równocześnie nie mając dostatecznej ilości tlenu. Procesu tego doświadczyła większość z nas: kto nie kojarzy bólu mięśni, który pojawia się w trakcie treningu i utrzymuje się do kilku godzin po jego zakończeniu? Popularnie nazywamy to zakwasami, a powstają one w wyniku produkcji kwasu mlekowego, który jest wytwarzany przez mięśnie w trakcie bardzo intensywnego wysiłku.
Kwas mlekowy – właściwości
Kwas mlekowy, z łaciny Lactic acid, jest jednym z rodzajów kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). Należy do grupy hydroksykwasów, czyli kwasów organicznych, które w swoich cząsteczkach oprócz grupy kwasowej (karboksylowej) mają też grupę hydroksylową. Taka budowa chemiczna powoduje, że łączą w sobie właściwości zarówno kwasów, jak i alkoholi.
Wzór sumaryczny tego związku to: C3H6O3.
Jak już opisaliśmy, naturalnie znajdziemy go w mięśniach po intensywnym wysiłku fizycznym. Powstaje na skutek spalania glukozy przy braku odpowiedniej ilości tlenu.
Kwas mlekowy występuje także w żywności, przede wszystkim w sfermentowanych produktach mlecznych, czyli np. w jogurtach, kefirach oraz maślankach. Dużą zawartością tego kwasu charakteryzują się także kiszonki i kwas chlebowy. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne, kwas mlekowy jest uznawany za cenne narzędzie w profilaktyce chorób nowotworowych. Lekarze zachęcają do wzbogacania codziennej diety kiszonkami i produktami zawierającymi naturalny kwas mlekowy, ponieważ może to odsunąć nie tylko ryzyko nowotworu, ale też innych chorób, na przykład cukrzycy.
Właściwości fizyczne i chemiczne kwasu mlekowego:
- ma masę cząsteczkową 90,08 g/mol;
- temperatura wrzenia: 127°C;
- topi się w temperaturze 17°C;
- rozpuszcza się w wodzie i alkoholu etylowym;
- jest higroskopijny, czyli ma zdolność wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą;
- zakwasza różne substancje i produkty.
Kwas mlekowy – zastosowanie
Kwas mlekowy wykazuje wszechstronne właściwości, dzięki którym z powodzeniem może być wykorzystywany na różne sposoby w różnych branżach. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, zapewnia działanie odkażające i dezynfekujące. Pałeczki kwasu mlekowego znajdziemy w probiotykach, kosmetykach do higieny intymnej kobiet, preparatach stosowanych w miejscowym leczeniu brodawek i innych zmian skórnych, a także kosmetykach o działaniu nawilżającym i złuszczającym.
Kwas może pełnić funkcję substancji konserwującej, poprawia smak produktów, przedłuża ich trwałość, co również wynika z działania bakteriobójczego. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, głównie pomaga zmniejszać stany zapalne w obrębie układu pokarmowego.
Omówimy szczegółowo działanie kwasu mlekowego w odniesieniu do poszczególnych branż.
Kwas mlekowy w kosmetykach
Kwas mlekowy należy do grupy kwasów AHA, czyli alfa-hydroksylowych. Ze względu na właściwości złuszczające, rozjaśniające, a także nawilżające jest stosowany w produktach kosmetycznych do twarzy i włosów.
Kwas mlekowy należy do antyoksydantów najwyższej jakości. Jest cennym dodatkiem kosmetycznym i ma wiele zalet:
- złuszcza i zmiękcza naskórek,
- zmniejsza pory,
- przyspiesza produkcję kolagenu,
- wspiera proces regeneracji podrażnionych lub uszkodzonych tkanek,
- redukuje podrażnienia i zaczerwienienia skóry,
- ułatwia odbudowę flory bakteryjnej,
- spowalnia proces starzenia się komórek.
Kwas mlekowy znajdziemy na przykład:
- w peelingach – pomaga w usuwaniu martwych komórek skóry i stymuluje produkcję nowych;
- w kosmetykach przeciwzmarszczkowych – wygładza linie drobnych zmarszczek, uelastycznia skórę;
- w kremach i serum do twarzy – delikatnie złuszcza i zwiększa nawilżenie skóry;
- w kosmetykach do pielęgnacji stóp – złuszcza zrogowaciały naskórek;
- w żelach do higieny intymnej.
Kwas mlekowy jest łagodny i większość osób może bez obaw sięgać po kosmetyki z jego dodatkiem. Mimo to istnieje krótka lista przeciwwskazań, do których należą:
- głębokie uszkodzenia skóry;
- nadwrażliwość lub alergia na kwas mlekowy;
- ciąża lub karmienie piersią — wprawdzie badania nie wykazały negatywnego wpływu stosowania kwasu na przebieg ciąży, ale producenci kosmetyków sugerują skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.
Kwas mlekowy w produkcji leków
Powiedzieliśmy już, że kwas mlekowy występuje w naturalny sposób w organizmie. Wchodzi on w skład różnych przemian biochemicznych oraz odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu komórek, tkanek i narządów.
Spożywanie pokarmów bogatych w kwas mlekowy może poprawić florę bakteryjną jelit, co przekłada się na zdrowie układu pokarmowego. Mikrobiom jelitowy odgrywa też kluczową rolę w odporności. Badania wykazały, że bakterie Lactobacillus zakwaszają pochwę, co jest ważne w zapobieganiu stanowi znanemu jako bakteryjne zapalenie pochwy. Z tego powodu kwas mlekowy jest stosowany dopochwowo w postaci globulek lub tabletek dopochwowych.
W badaniach wykazano skuteczność bakterii z rodzaju Lactobacillus także w odniesieniu do innych schorzeń i problemów zdrowotnych, m.in.:
- w ostrej biegunce infekcyjnej,
- w zapobieganiu biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków,
- w zakażeniach Helicobacter pylori.
W dermatologii kwas mlekowy jest wykorzystywany w środkach, które mają za zadanie likwidować zrogowaciałą część skóry. Kwas mlekowy w tego typu dolegliwościach stosuje się razem z kwasem salicylowym.
Kwas mlekowy w produkcji żywności
Jako dodatek do żywności kwas mlekowy występuje pod skrótem E270. W przemyśle spożywczym powstaje w drodze fermentacji mlekowej bądź w wyniku celowego fermentowania niektórych warzyw, np.: ogórków i kapusty. Kwas mlekowy jest mniej toksyczny od octu, więc warzywa kwaszone fermentacyjne są zdrowsze od warzyw kwaszonych w zalewie octowej.
Kwas mlekowy otrzymał status GRAS, czyli substancji powszechnie uznanej za nieszkodliwą. Naukowcy nie stwierdzili żadnych skutków ubocznych spożywania kwasu mlekowego w ilości, która znajduje się w produktach spożywczych.
Używany jest przez piekarzy, gdyż:
- przeciwdziała zakażeniu ciasta pszennego bakteriami Bacillus sp. wywołującymi chorobę ziemniaczaną;
- zapobiega szkodom, jakie powstają przez zastosowanie do wypieku mąki z gorszej jakości ziarna;
- podwyższa kwasowość ciasta;
- skraca czas produkcji chleba pszenno-żytniego do ok. 2.5 godziny.
W jakich jeszcze produktach – poza chlebem i bułkami – można znaleźć kwas mlekowy? Są to m.in.:
- koncentraty spożywcze;
- kefiry, maślanki, jogurty;
- sosy i marynaty;
- cukierki;
- lemoniady, napoje bezalkoholowe;
- dżemy i marmolady.
Inne zastosowania kwasu mlekowego
Powyższe kategorie nie wyczerpują zastosowania kwasu mlekowego. Jest on wykorzystywany również:
- do produkcji środków czyszczących,
- roztworów pszczelarskich przeciw roztoczom atakującym ule,
- pasz zwierzęcych,
- do wyprawiania skór zwierzęcych oraz obróbki wyrobów włókienniczych.