Przemysł chemiczny jest jednym z najistotniejszych sektorów gospodarki w Polsce. Dane statystyczne pokazują, że w 2017 r. był w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o wartość sprzedaży oraz wymiar zatrudnienia. Konsekwentnie utrzymuje też wysoką pozycję. Z tego powodu aktualny cennik surowców jest istotny dla wielu branż. Jakie firmy najczęściej korzystają z asortymentu hurtowni chemicznych?

 

Czy kierują się producenci przy wyborze surowców chemicznych?

Bieżący cennik surowców chemicznych kształtuje politykę usługową wielu firm. Przekłada się w sposób bezpośredni na ceny zakupu półproduktów, a pośredni na cenę, jaką za towar płaci konsument. Producenci przyjmują różne strategie doboru komponentów, stawiając na:

  • jak najwyższą jakość;
  • jak najniższą cenę;
  • wszechstronność i skuteczność;
  • pochodzenie wykorzystanych składników (naturalne lub syntetyczne).

 

Zazwyczaj nie da się pogodzić ze sobą tych wszystkich wytycznych. Każdy producent musi również sam zdecydować, do jakiego odbiorcy adresuje swoją ofertę.

 

Kto korzysta z asortymentu hurtowni chemicznych?

Chemia jest obecna w niemal każdym przemyśle. Na dużą skalę nie da się efektywnie realizować procesów technologicznych bez pomocy odpowiednich składników. Kto zwraca największą uwagę na cennik surowców?

 

Firmy budowlane

Przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem preparatów i elementów wykorzystywanych w budownictwie korzystają z szerokiej gamy surowców. Wśród nich warto wymienić m.in.:

 

Plastyfikatory stosuje się do utrzymania odpowiedniej plastyczności betonu i poprawy jego właściwości użytkowych. Pozwalają one na transport mieszanki na duże odległości bez ryzyka zastygnięcia masy.

 

Impregnaty są wykorzystywane do zabezpieczania powierzchni przed działaniem wilgoci. Stosuje się je głównie w konstrukcjach narażonych na stałe działanie wilgoci takich chodniki, kanały melioracyjne, beton architektoniczny.

 

Uniepalniacze zmniejszają ryzyko zapłonu surowca i ograniczają rozprzestrzenianie się płomienia. Są popularnym dodatkiem do ociepleń montowanych na ścianach budynku. Wzbogaca się nimi także farby służące do malowania ścian w obiektach użyteczności publicznej.

 

Producenci elementów z tworzyw sztucznych

Cennik surowców ma ogromne znaczenie także dla producentów z branży tworzyw sztucznych. Firmy produkujące części plastikowe do branży automotive korzystają ze stabilizatorów piany, np. ROKOpol RF200. Wykorzystują także uniepalniacze do produkcji elementów sprzętu AGD (lodówki, pralki, kuchenki).

 

Z chemii przemysłowej korzystają również producenci mas poliuretanowych. Są one wykorzystywane m.in. do izolacji przewodów, kabli i rurociągów. Mogą być wykorzystane do izolacji termicznej urządzeń pracujących w niskich lub wysokich temperaturach. Typowymi preparatami, które znajdą zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych, są ROKOpol GS484 i ROKOpol M5000.

 

Przemysł maszynowy

W przemyśle maszynowym wykorzystuje się różnego rodzaju chłodziwa, płyny hydrauliczne i smary, które zapewniają bezpieczne działanie maszyn, minimalizują tarcie między elementami i zmniejszają zużycie poszczególnych podzespołów.

 

Zastosowanie takich preparatów jak ROKOlub 50-B-150 lub ROKOlub 50-B-46 pozwala na zachowanie precyzji pracy poszczególnych maszyn i redukuje ryzyko awarii m.in. w prasach hydraulicznych i stacjach do skrawania wielkogabarytowego.

 

Producenci kosmetyków i detergentów

Wiele substancji chemicznych wykorzystują też firmy zajmujące się produkcją różnego rodzaju kosmetyków. W tym przypadku najlepiej widać przełożenie cennika surowców na wysokość codziennych wydatków.

 

Szczególnie popularną grupą związków są tu surowce kosmetyczne. Znajdziesz je niemal w każdym kosmetyku. Są odpowiedzialne za konsystencję i trwałość. Surowce kosmetyczne mogą wykazywać mocno zróżnicowane właściwości, w tym:

  • pianotwórcze lub antypienne – zwiększają albo zmniejszają ilość piany po aplikacji kosmetyku;
  • stabilizujące – utrwalają powstałą pianę;
  • myjąco-piorące – usuwają zanieczyszczenia;
  • emulgujące lub deemulgujące – powodują połączenie się ze sobą lub rozłączenie poszczególnych faz;
  • zwilżające – ułatwiają aplikację kosmetyku.

 

Środki powierzchniowo czynne znajdziesz w mydłach, żelach pod prysznic, szamponach, piankach do golenia i wielu innych kosmetykach, z których korzystasz na co dzień.

 

Typowe surfaktanty to np. sodium laureth sulfate lub cocamidopropyl betaine.

 

Warto pamiętać, że ceny surowców będą się różniły w zależności od wybranej grupy surowców kosmetycznych. Te, które działają w sposób delikatny i są produkowane z naturalnych składników – niejonowe i amfoteryczne – będą droższe od związków anionowych czy kationowych.

 

Wybierając surfaktanty, powinieneś pamiętać, że są to substancje, które mają kontakt z ustrojem człowieka, a więc potencjalnie mogą wpływać na jego stan zdrowia. Ma to szczególne znaczenie przy tworzeniu szamponów, mydeł w płynie i innych detergentów, z których korzystają dzieci.

 

Warto wiedzieć, że cennik surowców ma znaczenie nie tylko dla sektora przemysłowego, ale także indywidualnych odbiorców. Coraz więcej osób decyduje się na produkcję kosmetyków, mydeł czy szamponów na własnych użytek metodą DIY.

 

Jak wybierać surowce chemiczne?

Przy wyborze materiałów chemicznych warto kompleksowo analizować proces ich wytwarzania i zastosowanie. Cennik surowców jest bardzo ważny, ale gotowy produkt musi być także bezpieczny i skuteczny.

 

Kluczem do sukcesu w każdej branży, która bazuje na surowcach chemicznych, jest umiejętne połączenie ze sobą jednych i drugich grup produktów. Jeżeli masz pytania o zastosowanie poszczególnych surowców z oferty Distripark, skontaktuj się z nami.