Amoniak to substancja, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Używa się go m.in. w rolnictwie, przemyśle tekstylnym i technicznym. W handlu występuje zarówno w formie czystej, jak i roztworu wodnego zwanego woda amoniakalną. Dowiedz się, gdzie wykorzystuje się amoniak w płynie i jakie ma właściwości.

 

Właściwości fizykochemiczne amoniaku

Amoniak to nieorganiczny związek chemiczny, który w warunkach typowych występuje w postaci gazowej. Jego cząsteczka składa się z atomu trójwartościowego azotu i trzech atomów wodoru. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz innych rozpuszczalnikach takich jak etanol czy eter dietylowy.

 

Amoniak jest gazem palnym, a w postaci skoncentrowanej także silnie żrącym. Po raz pierwszy został odkryty jeszcze w IV w. p.n.e. przez Egipcjan i od tamtej pory ludzkość wykorzystuje go w wielu branżach przemysłowych. Szczególnie często stosuje się wodny roztwór amoniaku.

 

Co to jest woda amoniakalna?

Woda amoniakalna to nic innego jak zwyczajowa nazwa wodnego roztworu amoniaku, najczęściej w proporcjach 1:4 (jedna część amoniaku na cztery części wody). Płyn ma odczyn zasadowy, a jego gęstość jest uzależniona od temperatury i stężenia roztworu. Podgrzewanie wody amoniakalnej prowadzi do wydzielania się z niej amoniaku w postaci gazowej.

 

Na przemysłową skalę amoniak w płynie pozyskuje się poprzez rozpuszczenie czystego amoniaku w zdemineralizowanej wodzie. Gwarantuje to najlepsze połączenie obu składników i pozwala uzyskać precyzyjnie zaplanowane stężenie.

 

Zastosowanie wodnego roztworu amoniaku w przemyśle

Najczęstsze pola zastosowań wody amoniakalnej to rolnictwo, tekstylia i kosmetyka.

 

Dzięki wysokiej zawartości azotu roztwór amonowy jest niezbędnym składnikiem wielu nawozów, które poprawiają parametry gleby i sprawiają, że staje się ona żyźniejsza i lepiej wysycona związkami odżywczymi istotnymi dla roślin.

 

Związek w jakości technicznej jest używany również w branży tekstylnej do barwienia:

  • naturalnych tkanin;
  • materiałów syntetycznych;
  • wyrobów garbarskich.

 

Roztwór pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnej barwy. W kontekście barwienia warto zwrócić uwagę, że niektórzy artyści zajmujący się rzeźbieniem w drewnie lub wykonywaniem mebli z tego naturalnego surowca nadal wykorzystują wodę amoniakalną – a dokładniej unoszący się z niej dym amonowy – do nadawania mu koloru.

 

Roztwór amoniaku to popularny dodatek stosowany w farbach do włosów jako rozjaśniacz, wzmacniacz koloru oraz tzw. promotor przejścia, czyli związek wspierający adhezję składników aktywnych. Działa na włosy silnie utleniająco, otwierając ich łuski. Dzięki temu cząsteczki farby lepiej przylegają, a trwałość takiego zabiegu jest większa. Nieco rzadziej jest stosowany również jako regulator pH lub element kompozycji zapachowej, maskującej naturalny aromat wybranych składników.

 

Zastosowanie amoniaku jest istotne z punktu widzenia przemysłu zbrojeniowego. Używa się go do wytwarzania materiałów wybuchowych. Do zapłonu związku dochodzi w temperaturze 630°C.

 

Z kolei w przemyśle gumowym stanowi on niezbędny element procesu technologicznego takich produktów jak uszczelki, opony czy pióra wycieraczek.

 

Wykorzystanie roztworu amoniaku w warunkach domowych

Poza szerokim zastosowaniem przemysłowym amoniak w płynie używany jest również na co dzień w domu.

 

Roztwór amoniaku jako środek czyszczący

Przede wszystkim roztwór amoniaku może służyć jako płyn do mycia powierzchni, a zwłaszcza glazury i elementów ceramicznych. Jego działanie jest znacznie delikatniejsze niż popularnych produktów, które znajdziesz w supermarketach. Dlatego przy jego użyciu nie ryzykujesz uszkodzenia, zmatowienia lub zwiększenia chropowatości ozdobnych płytek albo odbarwienia fug.

 

Posłużenie się związkami amonu sprawi też, że z biegiem czasu zabrudzenia lub pleśń będą pojawiały się na powierzchni coraz wolniej.

 

Wodny roztwór na bazie amoniaku doskonale poradzi sobie z wszelkimi tłustymi zabrudzeniami. Jest popularnym składnikiem ekologicznych preparatów do mycia okien i szyb. Z oczyszczeniem szklanej tafli poradzi sobie błyskawicznie, pozostawiając po sobie przezroczystą i krystalicznie czystą powierzchnię.

 

W kuchni roztwór amoniaku spożywczego może być stosowany jako tani i szybki sposób na oczyszczenie metalowych garnków, patelni, pater i sztućców.

 

Pamiętaj, aby zawsze po wykorzystaniu wodnego roztworu amoniaku dobrze wywietrzyć całe mieszkanie. Podczas pracy będzie wydzielał się gaz, czyli właśnie amoniak. Wprawdzie w niewielkim stężeniu kojarzy się on co najwyżej z nieprzyjemnym zapachem, ale w dużej ilości może doprowadzić do silnego podrażnienia błony śluzowej gardła, oczu i nosa.

 

Jako środek czyszczący, roztwór amoniaku sprawdzi się również w ogrodzie. Skutecznie usuwa naloty z rdzy, śniedzi lub grynszpanu. Z jego pomocą szybko oczyścisz dachówki lub ogrodzenie i przygotujesz je do malowania.

 

Woda amoniakalna jako wybielacz

Amoniak w płynie możesz wykorzystać jako naturalny wybielacz. Jeżeli nie chcesz stosować produktów syntetycznych (np. ze względu na alergię dziecka), moczenie ubrań w delikatnym roztworze na bazie amonu pomoże pozbyć się uporczywych plam.

 

Pamiętaj, aby nie moczyć tkanin zbyt długo, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia włókien. Na zakończenie należy też dobrze wypłukać materiał pod bieżącą wodą, aby uniknąć powstawania podrażnień.

 

Gdzie kupić amoniak w płynie?

Jeżeli szukasz dostawcy wody amoniakalnej dla swojej firmy, sprawdź ofertę hurtowni chemicznej distripark.com. Sprzedajemy wysokiej klasy wodorotlenek amonu klasy technicznej w stężeniu 25%. Możesz go wykorzystać do procesów technologicznych bez żadnego wcześniejszego przygotowania.

 

Produkt sprzedajemy zarówno w pojedynczych kanistrach o pojemności 20 l, jak i standaryzowanych pojemnikach DPPL o pojemności 700 l. W ten sposób łatwo dopasujesz wielkość zamówienia do potrzeb swojej działalności.

 

Sprawdź ofertę distripark.com i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa technicznego oraz logistycznego.