Boraks jest powszechnie stosowanym środkiem czyszczącym. Korzystają z niego nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa produkcyjne z branży ceramicznej, szklarskiej czy garbarskiej. Ty możesz go użyć zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przeczytaj, do czego służy boraks i jak pomoże Ci na co dzień.

 

Co to jest boraks i kiedy zaczęto używać go na masową skalę?

Boraks to inaczej sól sodowa kwasu borowego, zwana także boraksem 10-wodnym. Wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem, jest wydajny i nie szkodzi środowisku. W sprzedaży najczęściej znajdziesz boraks w proszku lub w płynie. Jako ciało stałe ma postać białych miękkich kryształków, które rozpuszczają się w wodzie.

 

W charakterze środka czyszczącego i odkażającego boraks znany jest przynajmniej od XVII w. Początkowo przywożony był z Azji, a od XIX w., także z terenów Włoch i Turcji.

 

Od samego początku boraks stosowany był jako środek o zróżnicowanym przeznaczeniu. Poznaj najpopularniejsze zastosowanie boraksu w domu.

 

Boraks do czyszczenia powierzchni

Boran sodu to – obok sody oczyszczonej i octu – jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków czyszczących. Stanowi dobry wybór, jeżeli nie chcesz używać tradycyjnej chemii gospodarczej ze względów etycznych albo jesteś uczulony na zawarte w niej składniki.

 

Naturalny boraks do czyszczenia nadaje się do usuwania zabrudzeń ze wszystkich powierzchni płaskich, w tym aluminiowych elementów instalacji, które często źle znoszą kontakt z silnymi chemikaliami. Niezwykle skuteczną mieszankę stworzysz, jeśli połączysz ze sobą w szklance wody:

  • łyżkę boraksu,
  • łyżkę octu,
  • olejek zapachowy.

 

Taki płyn możesz aplikować przy użyciu dyspensera lub moczyć w nim ściereczki do wycierania kurzu. Nieco bardziej rozcieńczonym preparatem (i pozbawionym octu) umyjesz również okna.

 

Boraks w łazience

Z pewnością wiesz, że środki do czyszczenia rur potrafią uszkodzić stare instalacje. Dlatego popularne środki udrażniające musisz stosować ostrożnie. Dotyczy to szczególnie mieszkań w blokach z wielkiej płyty stawianych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

 

Jeżeli często walczysz z problemem zatykających się rur, wypróbuj mieszankę boraksu i wody w proporcji 1:1 (pół szklanki boranu sodu należy zmieszać z połową szklanki ciepłej wody). Mieszankę musisz wlać do odpływu rury i odczekać od kwadransa do pół godziny, aby wypełniła każdy zakątek. Po tym czasie do ujścia wlej kilka szklanek wrzątku.

 

Może się okazać, że proces będzie wymagał kilkukrotnego powtórzenia, ale w przypadku silnych zanieczyszczeń to całkowicie normalne. W przeciwieństwie do skondensowanej chemii gospodarczej boraks w płynie nie powoduje wydzielania aż tak wielu drażniących oparów i nie ma równie intensywnego zapachu. Nadal jednak zaleca się używanie go w rękawicach ochronnych i wietrzenie pomieszczeń. Dotyczy to zwłaszcza alergików i kobiet w ciąży.

 

Poza udrażnianiem rur możesz wykorzystać boraks do czyszczenia wnętrza muszli klozetowej. Wystarczy rozcieńczyć go w proporcji 1:10 z wodą i umyć za jego pomocą armaturę. Po zakończeniu czyszczenia odczekaj około godziny i spłucz toaletę ciepłą wodą. W ten sposób usuniesz zarazki i bakterie, które chętnie gromadzą się w tym miejscu.

 

Czy boraks do prania zastąpi popularne odplamiacze?

Kwas borowy możesz wykorzystać też jako odplamiacz. Sprawdzi się zarówno w przypadku niewielkich plam na odzieży, jak i mocniejszych zabrudzeń, jakie z czasem pojawiają się na dywanach lub tapicerce mebli.

 

W pierwszym przypadku stężenie mieszaniny nie powinno być zbyt wysokie. Wystarczy, że zmieszasz 1 łyżkę boraksu na każde 4 litry wody lub dodasz pół szklanki soli do standardowego cyklu prania. Wystarczy, że wymieszasz ją z proszkiem.

 

Czyszczenie dywanów przebiegnie sprawnie, jeżeli wetrzesz gęstą papkę w plamę i zostawisz ja na noc. Następnie odkurz fragment dywanu i… gotowe!

 

Zastosowanie boraksu w kosmetyce

Tetraboran sodu znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest stosowany do utrzymania stałego odczynu pH. Pełni funkcję konserwantu i hamuje rozwój drobnoustrojów.

 

Jest stosowany nie tylko przez duże koncerny, ale także przy indywidualnej produkcji kosmetyków. Jeżeli zdarza Ci się projektować własny krem, tonik lub olejek, możesz wykorzystać boraks do wydłużenia jego żywotności.

 

Do czego jeszcze przyda się naturalny boraks?

Z pewnością widziałeś, jak Twój dziadek przygotowywał ulubiony komplet sztućców na święta albo babcia czyściła biżuterię. Pasta z boraksu nadaje się do oczyszczania złota, srebra i stali nierdzewnej. Możesz kupić ją w gotowej postaci lub przygotować samodzielnie, wykorzystując boraks w proszku i sok z jednej cytryny.

 

Taką mazią należy pokryć wszystkie zabrudzone miejsca, a po upływie około 30 minut spłukać obficie wodą. Zdziwisz się, kiedy zobaczysz, że metal będzie wyglądał jak nowy!

 

Cena boraksu. Ile zapłacisz za czystość w domu?

Ogromną zaletą naturalnego boraksu jest jego niska cena. Opakowanie boraksu 10-wodnego o masie 5 kg kosztuje niecałe 30 zł. Za większe opakowania zapłacisz oczywiście proporcjonalnie mniej. Taka ilość, nawet przy intensywnym użytkowaniu, wystarczy Ci na wiele tygodni.

 

W hurtowniach chemicznych znajdziesz zarówno boraks 5-wodny, jak i 10-wodny. Jeżeli potrzebujesz boraksu do czyszczenia, wybierz drugi rodzaj soli. Jest lepiej rozpuszczalna w wodzie, więc łatwiej będzie Ci przygotować odpowiednio stężone mieszaniny.

 

Gdzie kupisz boraks?

Naturalny boraks – ten mniej i bardziej uwodniony – kupisz w aptekach, drogeriach i hurtowniach chemicznych.

 

Wybierając duże sklepy internetowe, masz pewność, że otrzymasz boraks spełniający niezbędne standardy jakości, odpowiednio oczyszczony i przygotowany do użytku.

 

Wszechstronne zastosowanie boraksu umożliwia Ci wykonanie wielu czynności w domu, korzystając tylko z jednej substancji. Przekonaj się, że sprzątanie nie musi być skomplikowane i czasochłonne!