Kwas azotowy 55 %
Specyfikacja
O produkcie
Kwas azotowy 55 %, kwas azotowy (V) to jeden z najsilniejszych nieorganicznych kwasów tlenowych o wzorze chemicznym HNO3. Kwas azotowy znajduje zastosowanie w przemyśle tworzyw sztucznych, w przemyśle chemicznym do produkcji nawozów mineralnych; w przemyśle chemicznym w procesach nitrowania, do produkcji barwników; w przemyśle spożywczym do czyszczenia aparatów i urządzeń ze stali kwasoodpornej oraz w ogrodnictwie do zakwaszania podłoża.
UWAGA! Prekursor materiałów wybuchowych i/lub narkotyków.
Kupując, prześlij oświadczenie, które znajduje się w plikach do pobrania.
Zastosowanie
Kwas azotowy 55 % - Kwas azotowy (V) w żargonie często błędnie nazywany azeotropem – azeotrop to mieszanina substancji chemicznych pozostających w równowadze termodynamicznej z parą nasyconą, dla roztworu wodnego kwasu azotowego stężenie takie to 65 % jednak utarło się niepoprawnie określać kwas azotowy mianem Azeotropu.
Kwas Azotowy wykazuje bardzo dużą aktywność chemiczną, dysocjuje całkowicie nawet pod wpływem niewielkich ilości wody. Kwas azotowy i jego związki – przede wszystkim sole – wykazują silne działanie utleniające. Reaguje bardzo gwałtownie z większością białek dlatego jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym jako uniwersalny środek myjąco-dezynfekujący. Niestety ze względu na silne właściwości utleniające powoduje gwałtowną korozję większości niezabezpieczonych metali, co znacznie ogranicza jego stosowanie w tym zakresie.
Szczególnie chętnie używany w mleczarniach, browarach, wytwórniach soków i innych zakładach gdzie procesowi mycia i dezynfekcji poddaje się zamknięte linie technologiczne do pasteryzacji i homogenizacji płynów i układów koloidalnych. Linię technologiczna zalewa się niewielką ilością kwasu azotowego. Kwas przetłacza się przez zamknięty układ. Usuwa on wszelkie pozostałości po produkcie pozostawiając za sobą jałową wysterylizowaną powierzchnię. Przed kolejnym rozruchem technologicznym tak dezynfekowaną linię zobojętnia się poddając płukaniu wodnym roztworem wodorotlenku sodu – ługiem sodowym.
Ponadto Kwas Azotowy znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym jako surowiec do syntez chemicznych, jako surowiec w przemyśle farmaceutycznym, do produkcji barwników, lakierów, tworzyw sztucznych i nawozów azotowych. Jego sole wykorzystywane są w przemyśle zbrojeniowym i pirotechnice, ze względu na silne właściwości utleniające.
Nabycie, wprowadzanie, posiadanie lub stosowanie tego produktu przez przeciętnych użytkowników podlega ograniczeniu określonemu rozporządzeniem (UE) 2019/1148. Wszystkie podejrzane transakcje oraz znaczące przypadki zniknięcia i kradzieży powinny być zgłaszane właściwemu krajowemu punktowi kontaktowemu. Zob. dla Polski http://bityl.pl/KkKiu dla pozostałych krajów UE http://bityl.pl/XpWvR
Środki ostrożności
- Produkt ADR
- Grupa pakowania: II
- UN 2031
Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia:
H290: Może powodować korozję metali H314: Powoduje poważne oparzenia skóry i uszkodzenia oczu EUH071: Działa żrąco na drogi oddechowe
Pliki do pobrania
Dodaj nową opinię