Basen w pigułce, czyli jakie pigułki do basenu na początek.

Basen w pigułce, czyli jakie pigułki do basenu na początek.

Przyjemna ochłoda w upalne letnie popołudnie w krystalicznie czystej wodzie o naturalnym zapachu. Tak widzi się każdy właściciel basenu ogrodowego w momencie jego zakupu czy wiosennej ponownej instalacji. Co zrobić by tak naprawdę wyglądał nasz basen, by woda w nim była krystalicznie czysta, by nie rosły w nim glony a kontakt z wodą nie powodował podrażnień skóry?

Niestety bez chemii się nie obejdzie.

Zanim jednak dodamy cokolwiek do wody w basenie musimy przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

    - Stosując jakiekolwiek produkty chemii basenowej zawsze przechowujemy je w oryginalnych opakowaniach.

  - Produkty przechowujemy poza zasięgiem dzieci i nigdy nie pozwalamy by dziecko lub dzieci używały ich samodzielnie. Chemia basenowa to stężone naprawdę niebezpieczne substancje – w końcu jedna mała tabletka wystarcza na cały basen – dlatego dzieci trzymamy jak najdalej do tych preparatów.

    - Nigdy nie stosujemy środków niewiadomego pochodzenia, wyjętych z nieoryginalnych zastępczych opakowań, otrzymanych od „życzliwych” itp. do wody dodajemy jedynie pewne wyciągnięte z oryginalnych opakowań substancje.

    - Nie wolno pod żadnym pozorem mieszać ze sobą stężonych środków przed ich rozcieńczeniem. Takie zachowanie może doprowadzić do pożaru, wybuchu czy uwolnienia szkodliwych gazów.

    - Zawsze przed użyciem środka należy zapoznać się z jego etykietą i stosować do zawartych tam wskazówek.

    - Nie stosujemy środków w zwiększonej dawce w stosunku do zalecanej „by lepiej” zadziałały, takie zachowanie może narazić osoby korzystające z basenu na podrażnienia skóry a w skrajnych przypadkach zatrucie chemiczne. W końcu nawet przesłodzona kawa źle smakuje, a niby cukier taki dobry.

Czy produkty chemii basenowej są bezpieczne?

Tak. Produkty chemii basenowej nim zostaną dopuszczone do obrotu przechodzą rygorystyczne testy i badania, jednak nieprawidłowe obchodzenie się z nimi może spowodować przykre skutki. Dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa będziemy cieszyć się chłodną wodą w naszym ogrodzie bez obaw o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Chemia basenowa to bardzo bezpieczne środki, jeśli są używane zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem.

Jak zacząć, czyli rozpoczynamy sezon basenowy.

Na początek musimy napełnić basen wodą. Jednak jeśli mamy basen stacjonarny usuńmy wszystkie pozostałości po zeszłym sezonie. Pozbądźmy się jeśli to możliwe resztek wody, usuńmy zanieczyszczenia mechaniczne, cały basen trzeba dokładnie umyć. Jeśli natomiast rozkładamy basen sezonowy, bez względu na to czy nowy, czy używany już w poprzednim sezonie upewnijmy się, że nie ma w nim żadnych zanieczyszczeń stałych, ściany i dno basenu są czyste a sam basen nie przecieka. Basen sezonowy ustawiamy z rozmysłem w dokładnie wybranym miejscu, staranie poziomujemy i upewniamy się czy pod dnem basenu nie ma żadnych przedmiotów mogących je przebić. Jeśli basen jest już czysty, sprawdziliśmy dno i brzegi basenu są całe. Możemy napełnić basen wodą.

pH wody basenowej czyli zaczynamy od podstaw.

Kiedy mamy już napełniony basen musimy sprawdzić podstawowy czynnik czyli pH wody. pH to nic innego jak poziom kwasowości czy zasadowości wody. Mówiąc kolokwialnie i w dużym skrócie poziom pH opisuje nam czy w basenie mamy wodę lekko kwaśną, lekko zasadową czy obojętną. Oczywiści najbardziej pożądana jest woda obojętna. Obojętna to znaczy z przedziału pH od 7,0 do 7,4. Najprościej pomiaru dokonać Fotometrem basenowym . Jest to proste urządzenie podające odczyt podstawowych parametrów wody w naszym basenie. O ile pH możemy określić innymi metodami np. przy pomocy papierków lakmusowych, o tyle przy pomiarze np. poziomu chloru aktywnego nasz fotometr może okazać się nie zastąpiony.

Co w przypadku gdy mamy za kwaśną lub zbyt zasadową wodę w basenie?

Jeśli po teście stwierdzamy zbyt niskie pH – woda zbyt kwaśna – lub zbyt wysokie pH, - woda zbyt zasadowa - wówczas korygujemy odczyn wody przy pomocy środków pH minus lub pH plus w zależności od wskazania pomiaru.

Produkty pH minus i pH plus stosujemy jednie po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją i dokonaniu niezbędnych przeliczeń podanych przez producenta w instrukcji. Po zastosowaniu środków musimy odczekać niezbędny podany przez producenta czas i dokonać ponownego pomiaru. Dopiero po upewnieniu się, że woda ma optymalne pH możemy przystąpić do dalszych prac nad jej uzdatnianiem. Nigdy nie wchodzimy do wody po dodaniu jakichkolwiek środków nie sprawdzając wpierw parametrów wody.

Dlaczego pH wody w basenie jest tak ważne?

  • Najważniejszym czynnikiem jest tu nasz komfort i bezpieczeństwo. pH powyżej 7,4 czyli zasadowe i poniżej 7,0 czyli kwaśne może podrażniać oczy oraz źle wpływa na naszą skórę, może powodować podrażnienia a także nasilać objawy alergiczne. 
  • Ponadto podwyższone pH to również trudniejsze środowisko dla środków dezynfekujących czyli musimy używać więcej środków dezynfekujących ze względu na ich mniejszą skuteczność.
  • Wyższe pH to także szybszy rozwój glonów i bakterii w naszym basenie.
  • Wysokie pH sprzyja wytrącaniu wapnia, czyli łatwiej na ścianach basenu i armaturze osadza się kamień.
  • Wysokie pH pogarsza koagulacje, czyli trudniej stracić w naszej wodzie osad a co za tym idzie jest ona mętna.
  • Zbyt niskie pH powoduje przyśpieszoną korozje wszystkich elementów metalowych i szybsza erozję elementów wykonanych z plastiku. W przypadku basenów sezonowych niskie pH ma dewastujący wpływ na spiny basenu.

Stabilne pH i co dalej?

Kiedy ustabilizowaliśmy pH wody na optymalnym poziomie kolejny etap uzdatniania wody basenowej to walka z glonami. W tym celu najwygodniejsze będzie dodanie odpowiednich środków np. Antyglonu. Oczywiście środek aplikujemy do wody w sposób zalecany przez producenta. W przypadku Antyglonu odmierzoną ilość środka wlewamy do skrimmera przy włączonej cyrkulacji wody. Środek nie tylko utrudni życie już obecnym w naszym basenie glonom, ale ograniczy też ich rozrost w przyszłości.

Po wymieszaniu wody z Antyglonem możemy przystąpić do strącenia osadu czyli koagulacji mikroskopijnych zanieczyszczeń. Mniejsze cząstki pod wpływem dodanego środka np. Superkalgu łączą się w większe i odpowiednio, albo opadają na dno basenu gdzie możemy je usunąć siatką lub podwodnym odkurzaczem lub są wyłapywane przez filtr. Koagulant aplikujemy zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu produktu. Najczęściej odmierzoną ilość preparatu należy rozpuścić w wiadrze lub innym naczyniu po czym wlewając do wody równomiernie rozprowadzić w toni wody. Włączony obieg wody szybko spowoduje, że zanieczyszczenia osadzą się na filtrze a my uzyskamy krystalicznie czystą wodę.

Ostatni etap przygotowań nowego basenu do sezonu to dezynfekcja wody. W tym celu do wody dodajemy środki aktywne, biobójcze zawierające aktywny chlor. Mogą to być np. Chlor tabletki do basenu 20 g, Chlor Multi Tab 20 g do basenu, Chlor Szok Granulat. Preparaty aplikujemy zgodnie z zaleceniami producenta we wskazanych dawkach. Najczęściej tabletki wrzucamy bezpośrednio do skrimmera przy włączonej cyrkulacji, natomiast granulat rozpuszczamy i wlewamy do skrimmera uzyskany roztwór. Jeśli wrzucimy tabletki lub granulat bezpośrednio do basenu mogą one trwale odbarwić elementy plastikowe a nawet delikatną ceramikę, z którą będą mieć bezpośredni kontakt. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do uszkodzenia folii a tym samym zniszczenia basenu.

Uwaga! Do wody możemy wejść jedynie po dokładnym rozprowadzeniu środków dezynfekujących w toni wody przez układ pompy oraz pomiarze kontrolnym, który potwierdzi nam zawartość czynników aktywnych w bezpiecznych zalecanych przez producenta zakresach.

Teraz możemy się już cieszyć bezpieczną kąpielą w krystalicznie czystej wodzie.

Co zrobić by nasz basen wyglądał tak dobrze przez cały sezon? Jak zadbać o wodę w trakcie jej użytkowania? O tym już w najbliższym czasie na naszym blogu. Bądź na bieżąco, odwiedzaj nas regularnie a nie ominie Cię żadna z naszych ciekawych porad.

 

 

 Wysokiej jakości środki do pielęgnacji basenu dostępne w distripark.com

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga        Następne >>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top