Czy chlor może przyczynić się do zdrowego rozwoju roślin? Jak się okazuje, chlorki (czyli anionowe formy chloru) posiadają szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Przede wszystkim, obecność chlorków w glebie znacznie przyspiesza przyswajanie różnych minerałów. Dodatkowo, uczestniczy w procesie fotosyntezy roślin, a także chroni przed rozwojem grzybów. Brak chlorków może przełożyć się na niekompletne wytwarzanie białek w roślinach.

Przykładem niedrogiego nawozu, który jest w stanie dostarczyć dużą ilość chlorku do gleby jest chlorek wapnia. Przy nawożeniu 100 kilogramów chlorku wapnia, dostarcza się do gleby około 32 kilogramów samego chlorku. Zastosowanie nawozu pozwoli na szybkie dostarczenie tej substancji do gruntu – warto bowiem pamiętać, że chlorki są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. To doskonała propozycja dla ekologicznych upraw, a przy tym alternatywa dla wyjątkowo drogiego siarczanu potasu.

Z kolei w przypadku roślin dobrze tolerujących chlorki (takich jak choćby buraki, seler, kiwi mrozoodporne, kapusta), jak również zbóż (pszenica, żyto) nawożenie powinno odbywać się przy użyciu dawki 30-150 kg/ha w ciągu 12 miesięcy. Warto pamiętać, że nawożenie warto podzielić na dwie tury – wiosenną i letnią. Jest to związane z tym, że nawóz może ulec wymyciu. Proponowane dawki to na przykład 40-70 kg wiosną i kolejne 30 kg na jesień (w przypadku zboża).

 

 

Chlorek wapnia znaleźć można w ofercie distripark.com.

 

 

Szlaczek

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.