Zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, ale atak śnieżyc czy mrozu potrafi mocno zaskoczyć służby drogowe. Automatycznie wiąże się to z koniecznością odśnieżania nawierzchni, które nad Wisłą realizowane jest głównie przy użyciu chlorku sodu, czyli po prostu soli drogowej, uważanego za najmniej kosztowny materiał do usuwania oblodzenia. Tymczasem stosowanie chlorku sodu nie jest ani korzystne finansowo, ani tym bardziej przyjazne środowisku. Warto wspomnieć choćby o tym, że chlorek sodu jest szkodliwy dla gleby - to jeden z podstawowych składników środków do zwalczania chwastów! Dodatkowo, popularna sól drogowa zdecydowanie negatywnie wpływa na materiał, z którego wykonane są drogi, skutkiem czego są dobrze znane wszystkim polskim kierowcom dziury w jezdni pojawiające się na wiosnę. 

Dobrą alternatywą dla popularnej soli drogowej może być chlorek wapnia, mieszany z piaskiem w stosunku 20 : 80% (chlorek : piasek). Ten związek chemiczny wykazuje znacznie większą retencję w środowisku oraz nie przedostaje się do wód powierzchniowych. Co więcej, jest to produkt higroskopijny - wiąże nawierzchnię z podłożem oraz redukuje zniszczenia spowodowane przez wodę. Chlorek wapnia rozpuszcza lód w sposób czynny - wytwarza ciepło pochłaniając wodę. Roztwór chlorku wapnia ma również znacznie niższą temperaturę krzepnięcia niż roztwór chlorku sodu, dzięki czemu może być stosowany w znacznie większym zakresie temperatur. Przykładowo, chlorek wapnia stosować można do temperatury -55 stopni Celsjusza (choć realna wydajność wynosi -20 stopni), podczas gdy temperatura zamarzania roztworu wodnego chlorku sodu to od -3,05 do - 6,56 stopni Celsjusza. 

 

 

Chlorek wapnia znajdziesz w ofercie distripark.com.

 

 

 

Szlaczek

Komentarze

Wysłane przez Jan (niezweryfikowany) w pt., 16/12/2016 - 15:28

A ten chlorek wapnia to mogę normalnie ręką jak sól sypać czy jakieś rękawice potrzebne?

Wysłane przez Paweł Admin w pt., 16/12/2016 - 16:03

Chlorek wapnia, choć nie jest substancją uznaną za niebezpieczną i można stosować tak jak sól drogową, zalecamy jednak zastosowanie rękawic ochronnych ponieważ mogą wystąpić lekkie podrażnienia skóry lub jej wysuszenie. W przypadku występowania dużego zapylenia radzimy używać gogli ochronnych.

Wysłane przez Marcin (niezweryfikowany) w pon., 19/12/2016 - 16:01

Czy mogę trzymać chlorek magnezu na dworzu?

Wysłane przez Karol Admin w wt., 20/12/2016 - 15:53

Chlorek wapnia jest substancją silnie higroskopijną, bardzo łato rozpuszcza się w wodzie, łatwo pochłania wilgoć z powietrza. Chlorek wapnia podobnie jak sól drogowa nie powinien być trzymany na terenie otwartym gdyż szybko może ulegnie zbryleniu, nie zalecane jest również magazynowanie chlorku wapnia pod wiatą, grozi to zawilgoceniem. Aby możliwie jak najefektywniej korzystać z tej substancji podczas walki z oblodzeniem powinno się ją trzymać w zamkniętym suchym pomieszczeniu. Tylko to gwarantuje zachowanie optymalnych właściwości.

Wysłane przez Marcin. (niezweryfikowany) w pon., 09/01/2017 - 15:47

Czyli co? Musze go gdzieś w sierodku trzymać?

Wysłane przez Piotr.n (niezweryfikowany) w wt., 20/12/2016 - 13:31

Słyszałem, że można stosować mieszankę chlorku wapnia i chlorku sodu w celu zwiększenia wydajności i efektywności. W jakich proporcjach mieszać te dwie substancje?

Wysłane przez Karol Admin w wt., 20/12/2016 - 15:56

Chlorek wapnia jest substancją blisko dwukrotnie droższą od tradycyjnej soli drogowej - chlorku sodu. Właściwości chlorku wapnia jednak są o wiele lepsze jeżeli chodzi o skuteczność walki z oblodzeniem. Chlorek wapnia szybciej i łatwiej rozpuszcza lód, zachowuje również swoją skuteczność przy niższych temperaturach - nawet do minus 20 stopni poniżej zera. W walce z oblodzeniem powszechnie jest stosowana mieszanina składająca się w 80% z soli drogowej i 20% chlorku wapnia.

Wysłane przez Adrian (niezweryfikowany) w śr., 21/12/2016 - 20:34

Jak ten chlorek wapnia urzywać? tak samo jak sól kamieną, tyle samo sypać? jest 2 razy drożej trochę mi szkoda

Niestety z przyczyn technicznych dodawanie nowych komentarzy do postów oraz dyskusja pod postami jest czasowo wstrzymana. Staramy się jak najszybciej oddać do dyspozycji naszych Klientów ten ważny kanał komunikacji.

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.