Nie wszystkie pożary można ugasić wodą, proszkiem lub piaskiem. Gdy płonie lokal mieszkalny, biuro lub pojemniki z benzyną, należy zastosować gaśnice pianowe z pianotwórczymi środkami gaśniczymi. Czym się charakteryzują środki pianotwórcze klasy A lub S? Co ugasisz gaśnicą pianową? Oto zbiór najważniejszych informacji.

Środki pianotwórcze: co to jest?

Środki pianotwórcze są sztucznie wytwarzanymi, chemicznymi substancjami, dzięki którym można uzyskać różne rodzaje piany, w tym pianę gaśniczą. Specjalistyczna piana przeciwpożarowa ma postać pęcherzykowatej masy – lekkiej, ciężkiej lub średniej. Powstaje w wyniku połączenia środka pianotwórczego z wodą i przydaje się m.in. w produkcji gaśnic pianowych. Do czego ich używamy i co warto o nich wiedzieć?

Gaśnica pianowa – zastosowanie

Piany gaśnicze są przeznaczone do eliminacji pożarów wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Można je stosować na drogach, w obiektach przemysłowych i biurowcach. Gaśnica pianowa służy do gaszenia pożarów typu A i B, obejmujących palne substancje ciekłe (ropa, aceton, benzyna, alkohole). Ugasisz nią materiały pochodzenia organicznego, takie jak: meble, papier, tkaniny itp. Producenci oferują też gaśnice pianowe gastronomiczne do pożarów typu F (rozgrzany tłuszcz, olej).

Ze względu na zawartość cząsteczek wody gaśnicą pianową nie wolno gasić urządzeń i instalacji, będących pod napięciem. Woda przewodzi bowiem prąd i może powodować niebezpieczne wypadki (porażenia, oparzenia). Piana nie nadaje się również do gaszenia materiałów delikatnych: dokumentów lub dzieł sztuki.

Środki pianotwórcze – rodzaje, zastosowania

Obecnie w branży przeciwpożarowej wykorzystywane są różne rodzaje środków pianotwórczych. Podział obejmuje kilka podstawowych grup produktowych. Środki te można podzielić m.in. ze względu na skład chemiczny na:

  • proteinowe (białkowe, organiczne),
  • syntetyczne (uzyskiwane sztucznie z chemicznych składników),
  • fluoroproteinowe,
  • fluorosyntetyczne, tworzące film wodny.

Najczęściej syntetyczne środki pianotwórcze służą do gaszenia pożarów cieczy łatwopalnych, takich jak paliwa, oleje czy ropa. Środki pianotwórcze proteinowe również przeznaczone są do gaszenia pożarów klasy A i B, na przykład: ciał stałych, materiałów topliwych, acetonu, alkoholi.

Środki pianotwórcze typu A i S

We współczesnym pożarnictwie bardzo często zastosowanie znajdują m.in. syntetyczne środki pianotwórcze typu S i A. Mają one w składzie surfaktanty, czyli związki powierzchniowo czynne o właściwościach spieniających, zwilżających lub emulgujących. W pianach typu A występują także rozpuszczalniki i utrwalacze, zachowujące konsystencję i sztywność piany w warunkach pożaru.

Roteor M – syntetyczny środek pianotwórczy: cena, skład

Jednym z najbardziej znanych w pożarnictwie środków pianotwórczych jest Roteor M. To produkt przeznaczony do tworzenia wysokich i bardzo stabilnych pian. Środek posiada certyfikat Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, może być stosowany w jednostkach straży pożarnej i w przemyśle.

Roteor M należy do grupy syntetycznych środków pianotwórczych. Zawiera m.in.:

  • związki powierzchniowo czynne,
  • inhibitory korozji,
  • dodatki, obniżające temperaturę krzepnięcia.

Ile kosztuje ten specjalistyczny środek pianotwórczy dla straży? Cena za opakowanie 50 kg wynosi około 600 zł bezpośrednio u producenta (podana kwota jest ceną orientacyjną, szczegółowy cennik dostępny jest na karcie produktu w sklepie Distripark.com).

Fluorosyntetyczne i fluoroproteinowe środki pianotwórcze

Obecność fluoru w pianach gaśniczych nie jest niczym nowym. Dzięki niemu można uzyskać wysokiej jakości środki pianotwórcze i piany ciężkie, służące głównie do gaszenia trudnych pożarów typu B. Fluorosyntetyczne środki pianotwórcze tworzą na powierzchniach rozgrzanych cieczy tak zwane filmy wodne. Jest to warstwa ochronna, uniemożliwiająca rozprzestrzenianie się pożaru. Fluorowe, proteinowe środki pianotwórcze wykorzystywane są zaś często jako zamiennik środków fluorosyntetycznych.

Przemysłowcy stale poszukują też alternatywnych rozwiązań i możliwości produkcji ekologicznych środków pianotwórczych niezawierających fluoru. Środki fluorowe wciąż pozostają jednak jednymi z najskuteczniejszych środków pianotwórczych syntetycznych, stosowanych w pożarnictwie.

Ciekawostka: środki pianotwórcze w kosmetyce

Środki pianotwórcze (surfaktanty) znajdują zastosowanie zarówno w branży przeciwpożarowej, jak i w kosmetyce. To właśnie dzięki tym substancjom pienią się  m.in.:

  • szampony do włosów,
  • pianki do golenia,
  • żele do higieny intymnej,
  • mydła i płyny do kąpieli.

Środki powierzchniowo czynne dają efekt piany, a jednocześnie wykazują działanie myjąco-nawilżające. Surfaktanty są obecne w każdym kosmetyku, przeznaczonym do mycia skóry czy włosów. To bezpieczne substancje, które nie wywołują reakcji alergicznych ani podrażnień.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowań lub składu środków pianotwórczych? Zachęcamy do kontaktu i do lektury naszego bloga.