Istnieją różne rodzaje gaśnic i środków gaśniczych. Są one dostosowane do specyfiki poszczególnych typów pożarów. Jakie wyróżniamy typy gaśnic? Co to są środki gaśnicze i jakie mają zastosowania? Oto zbiór najważniejszych informacji.

Jakie są rodzaje gaśnic i oznaczenia

Jaka gaśnica do czego? Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć m.in. w Polskich Normach i w aktualnych przepisach przeciwpożarowych (§ 32 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn.7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków). W treści Rozporządzenia pojawia się podział gaśnic ze względu na rodzaj substancji palnej – obejmuje on następujące grupy gaśnic: A, B, C, D, F.

Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają powyższe litery i jakie mamy rodzaje gaśnic:

Gaśnica typu A – do czego służy?

Gaśnica A służy do gaszenia pożarów materiałów stałych, organicznych. Innymi słowy, są to takie pożary, w których substancje zwęglają się częściowo lub całkowicie. Gaśnica A służy do gaszenia papieru, drewna, słomy lub tkanin pochodzenia naturalnego (lnu, bawełny itp.).

Gaśnica typu B – przeznaczenie

Przeglądając różne rodzaje gaśnic i ich przeznaczenie, trafimy też na modele typu B. Co to jest? Gaśnicą typu B można gasić ciecze oraz materiały topliwe, w tym: termoplastyczne tworzywa sztuczne, rozpuszczalniki, wysokoprocentowe alkohole.

Co jest w gaśnicy B? Głównym jej składnikiem są pianotwórcze związki powierzchniowo czynne, które szybko i dokładnie pokrywają płonące powierzchnie. (Przykładem gaśnicy do cieczy palnych B, którą można też gasić pożary typu A, jest Roteor M Premium. Jest to syntetyczny środek gaśniczy, służący do wytwarzania pian lekkich, średnich i ciężkich nawet w niskich temperaturach dochodzących do -12°C).

Co to jest gaśnica C i jakie ma zastosowanie?

Czym należy gasić pożar gazów? Z myślą o tej potrzebie inżynierowie branży przeciwpożarowej stworzyli gaśnice typu C. Do czego one służą? Modele C są przeznaczone do gaszenia palnych gazów, na przykład: propanu, gazu ziemnego lub wodoru. Najczęściej są w nie wyposażone obiekty przemysłowe, warsztaty i lokale, w których występują instalacje gazowe.

Gaśnice ABC – do jakich pożarów?

Podczas pożarów bardzo często płoną różne materiały z grup A, B i C. Czym je gasić? Czy trzeba mieć w budynkach aż 3 rodzaje gaśnic? Oczywiście, że nie. Najprostszym rozwiązaniem są gaśnice wielozadaniowe ABC. Do czego służy gaśnica ABC? Zawarty w niej proszek ugasi zarówno substancje pochodzenia organicznego, jak i topliwą ciecz, tworzywa sztuczne lub gaz.

Gaśnice D – zastosowanie

Jak widać, typy gaśnic i ich przeznaczenie są różne, a obowiązującą do niedawna klasyfikację gaśnic zamykały modele opisywane literą D. Warto wiedzieć, że gaśnice D służą do gaszenia pożarów rozgrzanych metali, takich jak: sód czy aluminium.

Gaśnica F: do czego służy?

W ostatnich latach specjaliści branży BHP i przeciwpożarowej zmodyfikowali podstawowe typy gaśnic i wprowadzili nowy model – gaśnice typu F, pianowe lub płynowe. Powstały one z myślą o trudnych do ugaszenia, rozgrzanych tłuszczach i olejach, stosowanych m.in. w gastronomii.

Oznaczenia i kolory gaśnic

Każdy wie, jak wygląda gaśnica – jej kolor widać bowiem z daleka. Przepisy przeciwpożarowe wskazują jasno, że korpus gaśnicy musi być pomalowany na czerwono. Nie może to być dowolny odcień czerwieni, lecz kolor RAL 3000, czerwony ognisty. Producenci zagraniczni stosują też dodatkowe oznaczenia kolorystyczne:

  • zieleń na gaśnicach typu A,
  • pas czerwony na gaśnicach B,
  • kolor niebieski na gaśnicy C,
  • pas żółty na gaśnicy D,
  • kolor czarny na gaśnicy typu F.

Etykieta to kolejny element, którego nie może zabraknąć na gaśnicy. Opis, widoczny na korpusie, musi zawierać:

  • oznaczenie środka gaśniczego,
  • instrukcję obsługi,
  • termin ważności i dane podmiotu odpowiedzialnego za stan techniczny gaśnicy,
  • ostrzeżenia, dotyczące działania środka gaśniczego (rodzaje pożarów i sposoby ich gaszenia, wpływ środka gaśniczego na organizm).

Co to jest podstawowy sprzęt gaśniczy?

Pod pojęciem: sprzęt gaśniczy należy rozumieć podręczne sprzęty gaśnicze przeciwpożarowe. Co to jest? Są to wszelkie urządzenia i przyrządy, przeznaczone do gaszenia pożarów w ich początkowej fazie. Podstawowe rodzaje podręcznego sprzętu gaśniczego to: gaśnice, wypełnione środkiem gaśniczym oraz koce gaśnicze, czyli płachty, wykonane ze specjalnej, niepalnej tkaniny.

Co to są środki gaśnicze? Rodzaje i zastosowanie

Gaszenie pożarów możliwe jest dzięki różnym rodzajom środków gaśniczych. Są to substancje w formie ciekłej, sproszkowanej lub gazowej. Wyróżniamy następujące rodzaje (kategorie) gaśnic ze względu na środek gaśniczy:

  • gaśnice wodne (woda jest głównym środkiem gaśniczym, stosowanym w pożarnictwie, służy do gaszenia pożarów typu A),
  • gaśnice pianowe (zaliczane też do kategorii gaśnic wodnych, gaszą pożary AB, BC i ABF),
  • gaśnice proszkowe (do pożarów ABC i D),
  • gaśnice śniegowe (ten rodzaj gaśnic pożarowych jest przystosowany do gaszenia pożarów BC).

Piana gaśnicza: rodzaje i zastosowania

Gdy mówimy o gaszeniu pożarów oraz środkach gaśniczych, warto wspomnieć o jednym z najbardziej rewolucyjnych wynalazków, jakim jest piana gaśnicza (piana chemiczna, piana mechaniczna). To mieszanka wody, środków pianotwórczych i gazów.

Jakie wyróżniamy rodzaje piany gaśniczej? Są to:

  • piana lekka (stosowana w pomieszczeniach zamkniętych),
  • piana średnia (ma mniejszy zasięg niż piany ciężkie),
  • piana ciężka (najczęściej stosowana, ma daleki zasięg).

W jakich sytuacjach możliwe jest gaszenie pożarów pianą? Ten środek gaśniczy sprawdza się w przypadku pożarów typu A, B i F. Pianą gaśniczą nie można gasić gazów, metali ani urządzeń elektrycznych, będących pod napięciem.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat środków gaśniczych i zastosowania gaśnic w życiu codziennym i w pracy? Wiele ciekawych informacji publikujemy w kolejnych wpisach na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.

 

Źródła:

Gaśnica, hasło w: Encyklopedia PWN.

Informator: Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze, dostępny na stronie: gov.pl.