Dezynfekcja systemów nawadniających.

Dezynfekcja systemów nawadniających.

Regularne dezynfekcje powinny być przeprowadzane w każdym gospodarstwie ogrodniczym, każdorazowo przy wymianie podłoża i przed startem kolejnego cyklu produkcyjnego. Celem tych zabiegów jest ochrona nowych nasadzeń przed różnego rodzaju patogenami oraz szkodnikami, które atakowały rośliny w poprzednim cyklu produkcyjnym. Ważne jest, by dezynfekcja została przeprowadzona nawet wówczas, gdy obecność patogenów i szkodników nie jest oczywista – na dorosłych roślinach niektóre infekcje mogły nie być widoczne, ale młode sadzonki będą zagrożone. Dezynfekcji powinny podlegać wszystkie pomieszczenia w gospodarstwie ogrodniczym: od szklarni i cieplarni, po chłodnie i magazyny, a także narzędzia i rozmaite instalacje. Instalacją często pomijaną przy takiej dezynfekcji jest system nawadniający. To ogromny błąd! Dlaczego i w jaki sposób go dezynfekować?

Co się kryje wewnątrz systemu nawadniającego?

System nawadniający to kilometry przewodów, rur, rurek, kapilar i złączek. Średnio na jeden hektar nawadnianej powierzchni przypada nawet kilkanaście kilometrów przewodów nawadniających, przykładowo: uprawa ogórka z rzędami rozmieszonymi co półtora metra wymaga około 7 km przewodów nawadniających na 1 ha, a uprawa marchwi lub sałaty – aż 14 km przewodów na 1 ha. Pomiędzy rzędami roślin widoczne są jedynie niektóre elementy systemu – zdecydowana większość instalacji jest niewidoczna. Musimy mieć świadomość, że wewnątrz rur i rurek systemu, którego zadaniem jest nawodnienie i dostarczenie odpowiednich substancji odżywczych uprawianym przez nas roślinom – przez cały czas pracy zbiera się biofilm, potocznie nazywany szlamem. Na biofilm składają się m.in. algi, bakterie i inne mikroorganizmy, które tworzą wewnątrz elementów instalacji  dywanowatą „wyściółkę” – „wyściółka” ta działa jak magnes i prowadzi do osadzania się na niej wykwitów soli i kamienia, na których następnie osadzają się kolejne drobnoustroje. To swoiste „mikro zoo” zwęża światło przewodów nawadniających, a dodatkowo żywi się składnikami odżywczymi przeznaczonymi dla uprawianych w gospodarstwie roślin. Posiadając wszystkie te informacje łatwo się domyślić, że środowisko panujące wewnątrz systemu nawadniającego może być doskonałym rezerwuarem dla patogenów, szkodników oraz ich form przetrwalnikowych (np. jaj), w którym te z łatwością przeczekają pomiędzy kolejnymi cyklami produkcyjnymi.

Jak dezynfekować system nawadniający?

Kompleksowa, skuteczna dezynfekcja systemu nawadniającego możliwa jest poprzez wprowadzenie do instalacji roztworu dezynfekującego. Można ją wykonywać wyłącznie w przerwach między kolejnymi cyklami produkcyjnymi (uprawami), w zależności bowiem od rodzaju roztworu wymaga on najczęściej pozostawienia w systemie na około 24 godziny, a następnie dokładnego przepłukania wszystkich elementów instalacji. Płukanie powinno być przeprowadzane pod ciśnieniem (podwyższonym w stosunku do ciśnienia roboczego) oraz z zastosowaniem wstecznego obiegu wody (woda jest na przemian tłoczona do układu i wycofywana z niego).

Jakich środków używać do dezynfekowania systemu nawadniającego?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów preparatów do dezynfekcji systemów nawadniających. Jednym z nich jest 3-5 % roztwór sody kaustycznej, który szybko i skutecznie radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami (mineralnymi i organicznymi) oraz ma wysokie właściwości biobójcze. Roztwór sody kaustycznej może jednak uszkadzać niektóre elementy instalacji nawadniającej, np. złączki, armatki wodne, pistolety, zraszacze i dysze, które mogą być wykonane ze stopów zawierających glin. Soda kaustyczna reaguje z glinem (aluminium), mogąc szybko doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia elementów z niego wykonanych, a co za tym idzie – zdewastować znaczącą część instalacji. Dużo lepszym pomysłem jest użycie do dezynfekcji 3-5 % roztworu podchlorynu sodu. Ten biobójczy preparat zapewni sterylizację systemu nawadniania zarówno w przypadku bakterii, grzybów jak i alg oraz glonów, a stosowany regularnie skutecznie usunie nawet wieloletnie złogi kamienia i soli mineralnych. Podchloryn sodu nie wchodzi w reakcje z żadnymi elementami rurociągu i systemu nawadniającego i jest powszechnie stosowany do uzdatniania wody technologicznej i pitnej. Dodatkowo roztwór podchlorynu sodu ma relatywnie niską cenę, co może mieć duże znaczenie dla rentowności gospodarstw ogrodniczych.

 

 

 W ofercie distripark.com znajdą Państwo podchloryn sodu – tani, wydajny i efektywny preparat do dezynfekcji systemów nawadniających
zarówno szklarniowych, jak i tych stosowanych w uprawach gruntowych.

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga        Następne  >>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top