Odpadki pochodzenia organicznego stanowią jedną z głównych kategorii śmieci, obok plastiku, szkła, papieru i odpadów zmieszanych. Mimo upowszechniania się brązowych oznaczeń BIO na kontenerach, wielu konsumentów ma wciąż problem ze zrozumieniem, jakie śmieci biodegradowalne do nich wrzucać. Co to znaczy: odpady bio? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Śmieci biodegradowalne: co to jest?
W ostatnich dwóch dekadach coraz więcej mówi się na temat konieczności segregowania śmierci i ich recyklingu. Duży potencjał kryją w sobie zwłaszcza odpady bio. Co to jest? Definicja tego pojęcia dostępna jest w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. Jak wynika z treści tego aktu, bioodpadkami można określić odpady, które ulegają biodegradacji. Mogą to być śmieci, pochodzące z:
- ogrodów i parków,
- gastronomii (restauracji, stołówek, zakładów żywienia zbiorowego),
- hurtowni,
- biur,
- zakładów produkujących żywność lub wprowadzających ją do obrotu.
Czym jest biodegradacja? To proces rozkładu odpadków pochodzenia organicznego. Cząstki organiczne zostają rozdrobnione przez bakterie, grzyby i pierwotniaki. W końcowej fazie biodegradacji materiał wyjściowy staje się pokarmem roślinnym i ma łatwo przyswajalną formę.
Odpady biodegradowalne – jakie to są śmieci? Przykłady
Codziennie generujesz różnego rodzaju śmieci pochodzenia organicznego. Jak rozpoznać, które z nich można zakwalifikować jako odpady bio? Jakie to są resztki? Na liście bio odpadów, które rozkładają się najszybciej, znajdziesz między innymi:
- obierki, skórki owocowe i warzywne, ogryzki,
- liście, skoszona trawa, kora drzewna,
- ścinki surowego drewna i trociny,
- skorupki jaj,
- fusy herbaciane i kawowe,
- resztki jedzenia (pieczywo, pokarmy przetworzone).
Czy wszystkie resztki pożywienia nadają się do biodegradacji? Musisz wiedzieć, że istnieją 2 metody selekcji tego typu odpadków. Niektórzy specjaliści są zdania, że w kontenerach bio nie powinno być resztek pochodzenia zwierzęcego ani pokarmów zawierających przetworzone tłuszcze. Inni zaś są zdania, że bioodpadki to również nadpsuta żywność i mięso bez kości. Jak uniknąć błędów w segregacji? Zwróć uwagę na informacje, umieszczone na lokalnej stronie PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).
Czego nie należy wrzucać do pojemników z odpadami biodegradowalnymi?
Niektóre śmieci bio nie nadają się do kompostowania i recyklingu. Czego nie wrzucać do pojemnika na bioodpady? Nigdy nie umieszczaj w nim:
- kości zwierzęcych, ości rybich,
- zwierzęcych odchodów, żwirku, zanieczyszczonych trocin,
- przeterminowanych leków i suplementów,
- olejów,
- przetworzonego drewna (płyty meblowej itp.),
- ziemi z kwiatów,
- wilgotnego papieru,
- przeterminowanej żywności w plastikowych opakowaniach.
Co więc zrobić z takimi odpadkami pochodzenia organicznego? Wrzucaj je do kosza na śmieci zmieszane.
Ważne! Podczas selekcjonowania resztek zwróć szczególną uwagę na to, by oddzielać od siebie surowce różnych kategorii. Usuwaj z bioodpadów foliowe opakowania, aluminiowe tacki i tekturowe kartoniki. Zabrudzone materiały zawsze wkładaj do czarnego pojemnika na odpadki zmieszane.
Co powstaje z bio odpadów?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, po co selekcjonować organiczną papkę w postaci odpadów bio? W jaki sposób ponownie wykorzystać na wpół rozłożone góry śmieci? Okazuje się, że kryją one w sobie znaczny potencjał jako naturalny nawóz lub biogaz! Zakłady PSZOK przekazują biologiczne odpady specjalnym firmom, zajmującym się przetwarzaniem biomasy. Surowiec ten można bowiem poddać procesowi fermentacji lub spalania.
Z obierek, skorupek jaj i resztek warzywno-owocowych powstaje świetny, wysokiej jakości nawóz pełen minerałów. Dzięki niemu rośliny uprawne, warzywa, krzewy i drzewka rosną szybciej i są bardziej dorodne. Organiczna masa to także odnawialne źródło energii! W wyniku ich fermentacji powstaje bowiem dwutlenek węgla oraz metan. W biogazowniach gazy zostają spożytkowane jako paliwa do wytworzenia energii cieplnej lub elektrycznej (znajdują one zastosowanie w generatorach prądotwórczych i w kotłach grzewczych).
Jakie znaczenie ma segregacja odpadów biodegradowalnych?
Czy warto selekcjonować bioodpady? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie warto! To przyszłościowe, proekologiczne, potrzebne działanie. Dzięki niemu ludzkość oszczędza zasoby nieodnawialne, zmniejsza ilość nowo powstających śmieci i emisję gazów cieplarnianych. Recykling i ponowne wykorzystanie masy organicznej sprawia, że stopniowo kurczy się też powierzchnia niebezpiecznych wysypisk śmieci. Im mniej zaś jest na Ziemi trujących wysypisk, tym lepsza staje się jakość powietrza, wód i gleb.
W wyniku selekcji i przetwórstwa odpadków bio powstają wysokiej jakości nawozy organiczno-mineralne. To innowacyjne produkty, które z powodzeniem zastępują sztucznie produkowane, chemiczne preparaty. Umożliwiają one również zatrzymanie naturalnych surowców w zamkniętym obiegu. Biogaz jest zaś ciekawą alternatywą dla gazu ziemnego, na który wciąż rośnie zapotrzebowanie w Polsce i na całym świecie.