W lecznictwie, przemyśle i w gospodarstwach domowych wykorzystujemy różne rodzaje sody. Jedną z nich jest soda oczyszczona. Substancja ta w chemii nosi nazwę wodorowęglanu sodu. Jakie ma ona właściwości i do czego służy soda oczyszczona? Sprawdźmy.

Wodorowęglan sodu – co to jest?

Na początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie: co to jest soda oczyszczona? To nic innego, jak soda kuchenna, której używamy na co dzień do gotowania i czyszczenia. Wodorowęglan sody znajdziemy pod różnymi nazwami: to bikarbonat sodu, kwaśny węglan sodu i dwuwęglan sodu. Chemicy opisują go wzorem sumarycznym NaHCO3.

Soda oczyszczona: właściwości fizyczne i chemiczne

Czym charakteryzuje się wodorowęglan sodu (soda oczyszczona)? Jest to biały proszek, który:

  • słabo rozpuszcza się w wodzie,
  • nie ma zapachu,
  • ma słonawo-kwaskowaty smak,
  • neutralizuje kwasy,
  • jest nietoksyczny, nie podrażnia skóry ani śluzówki, nadaje się do spożycia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wodorowęglanu sodu? Odczyn jego wodnych roztworów osiąga wartość 8,6 pH. Alkaliczny dwuwęglan sodowy poddany działaniu wysokich temperatur lub połączony z kwasami wydziela gaz – dwutlenek węgla.

Wodorowęglan sodu – zastosowanie

Jakie zastosowanie ma soda oczyszczona? Jest to proszek o bardzo szerokim spektrum działania. Sprawdza się jako:

  • proszek do pieczenia (dzięki niemu ciasto pulchnieje i szybko rośnie w piekarniku),
  • regulator kwasowości w produktach spożywczych,
  • dodatek do: kosmetyków, środków czyszczących, pochłaniaczy przykrych zapachów,
  • składnik suchych proszków gaśniczych,
  • naturalny środek przeciw owadom i chwastom.

Gdzie jeszcze można wykorzystać sodę oczyszczoną? Zastosowania tej substancji nie ograniczają się wyłącznie do kosmetyki, obróbki żywności, BHP czy chemii domowej. Kwaśny węglowodan sodu wykazuje też szereg właściwości prozdrowotnych. Już nasi pradziadkowie wiedzieli bowiem, że leczenie sodą daje bardzo dobre rezultaty.

Czy soda oczyszczona jest zdrowa?

W literaturze i na blogach, poświęconych naturalnym kuracjom zdrowotnym wiele już napisano na temat dobroczynnych właściwości wodorowęglanu sodu. Działanie tej soli jest bardzo szerokie – roztwór sody oczyszczonej można pić, wcierać lub robić z niego płukanki. Soda, przygotowywana w odpowiednich proporcjach, zgodnie z recepturami, nie szkodzi zdrowiu. To rodzaj lekarstwa, które nie podrażnia narządów i wpływa korzystnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Soda a zdrowie: zastosowanie sody oczyszczonej w lecznictwie

Współcześni lekarze coraz chętniej sięgają po naturalne środki lecznicze. Jednym z nich jest właśnie soda oczyszczona. Na co pomaga? To skuteczny środek odkwaszający, odtruwający i oczyszczający. Kuracje sodowe zmniejszają nadkwasotę żołądkową, oczyszczają wątrobę, stymulują pracę całego układu moczowego i pokarmowego. Soda, stosowana w odpowiednich proporcjach, wspiera też układ odpornościowy.

Warto też pamiętać o tym, że soda oczyszczona ma właściwości bakteriobójcze. Płukanki sodowe eliminują problem nieświeżego oddechu i zmniejszają stany zapalne w obrębie jamy ustnej oraz gardła. Co leczy soda oczyszczona? To świetne, domowe lekarstwo na zgagę i problemy trawienne. Roztwór z sody działa antyseptycznie na naskórek, łagodzi podrażnienia, trądzik i hamuje nadmierną potliwość.

Soda oczyszczona – zastosowanie w medycynie dawnej

Leczenie sodą oczyszczoną to metoda, którą znano i ceniono już od stuleci. Dawniej soda oczyszczona lecznicza służyła głównie do czyszczenia i łagodzenia ran, w tym: ukąszeń i oparzeń. Sięgały po nią również osoby o słabej kondycji i anemicy, zmagający się z niedoborami pierwiastków. U dzieci i dorosłych soda oczyszczona do nosa była zaś sprawdzonym środkiem na katar.

Dawniej zastosowanie sody oczyszczonej w leczeniu zalecali nawet pediatrzy. Okłady i kąpiele sodowe neutralizowały odparzenia i stany zapalne niemowlęcej skóry, narażonej na ciągły kontakt z mokrą, tetrową pieluszką. Okłady z roztworu sody służyły również m.in. do leczenia ciemieniuchy i innych form łojotokowego zapalenia skóry.

Do czego można użyć sody oczyszczonej w domu?

W gospodarstwach domowych soda oczyszczona kuchenna od lat jest niezastąpionym środkiem o działaniu myjąco-odświeżającym. Dzięki niej można szybko usunąć brud i bakterie z różnych powierzchni. Do czego używać sody oczyszczonej? Można z niej zrobić:

  • płyn do mycia podłóg,
  • preparat udrażniający rury,
  • pastę czyszczącą do przypalonych garnków lub zanieczyszczonej armatury,
  • saszetkę pochłaniającą nieprzyjemne zapachy w lodówce lub w szafie,
  • roztwór do dezynfekcji warzyw i owoców.

Wodne roztwory sody doskonale czyszczą metale szlachetne jak srebro czy złoto. W ogrodnictwie wodorowęglan sodu służy także jako środek przeciw chwastom.

Jak widać, właściwości sody oczyszczonej w domu są imponujące. To naturalny wybielacz, odkażacz i czyściwo. Na co jeszcze działa soda oczyszczona? Biały proszek, rozsypany na podłodze, odstrasza mrówki i doskonale wchłania brzydkie zapachy z tapicerek, dywanów oraz wykładzin.