Podchloryn sodu
Podchloryn sodu
O produktach z grupy podchlorynu sodu:
Podchloryn sodu (NaClO, chloran (I) sodu) jest solą sodową kwasu podchlorawego. Ten nieorganiczny związek występuje zwykle w postaci wodnych roztworów, które powstają, gdy nasycimy chlorem ług sodowy lub, gdy poddamy elektrolizie chlorek sodu.
W naszej hurtowni podchloryn sodu występuje w różnych wariantach: są to:
- roztwory NaClO w małych kanistrach lub w cysternach 1000 kg - 1100 kg,
- gotowe preparaty myjąco-dezynfekujące z dodatkiem podchlorynu sodowego,
- płyny do dezynfekcji i mycia powierzchni typu Rocopol,
- produkty typu Chlorin do dezynfekcji metodą natryskową i zanurzeniową,
- preparaty wybielające i odkażające typu WC TRIO ROKO Professional.
Podchloryn sodu: karta charakterystyki
Ze względu swoje właściwości wybielające i odkażające, podchloryn sodowy ma zastosowanie m.in. w przemyśle i szpitalnictwie. To środek silnie utleniający o intensywnym zapachu, działający drażniąco na skórę. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Szczegółowe informacje na temat zastosowań, właściwości i środków ostrożności udostępniamy na kartach poszczególnych produktów. Zachęcamy do zapoznania się ze specyfikacją wybranego asortymentu.
Podchloryn sodu: właściwości fizyczne i chemiczne
Co wyróżnia roztwory podchlorynu sodu? Poznamy je po charakterystycznym, bardzo intensywnym i duszącym zapachu chloru. Są to produkty niepalne, koloru żółto-zielonego, o silnie zasadowym pH na poziomie 11-12. Chloran (I) sodu tworzy roztwory reaktywne, które powodują korozję metali. NaClO nie jest obojętny na działanie kwasów – w połączeniu ze związkami o kwaśnym pH emituje ciepło i chlor w formie gazowej.
Ciało stałe - podchloryn sodu chłonie wodę i jest substancją bardzo niestabilną. Należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z podchlorynem sodowym. Stosowanie preparatów podchlorynowych bez stosownych zabezpieczeń i środków ochrony osobistej może powodować oparzenia, uszkodzenia oczu i podrażnienie dróg oddechowych.
Zalety podchlorynu sodu
Dlaczego warto wybrać podchloryn sodowy do zastosowań profesjonalnych? Roztwory podchlorynu sodu o stężeniu do 20% są bardzo skuteczne jako środki antybakteryjne i odkażające. Dzięki nim można szybko i efektywnie wyeliminować chorobotwórcze mikroorganizmy. Podchloryn sodu odkaża, uzdatnia wodę i usuwa przebarwienia drewna. Bez wątpienia to właśnie skuteczność, uniwersalność zastosowań oraz przystępna cena surowca czynią z NaClO jeden z najbardziej cenionych produktów przemysłu chemicznego.
Podchloryn sodu – zastosowanie
Możliwości zastosowań podchlorynu sodu są bardzo szerokie. Wykorzystują go m.in. specjalistyczne firmy, zajmujące się utrzymaniem czystości w obiektach szpitalnych i w placówkach opieki zdrowotnej. Podchloryn sodu na wirusy i bakterie działa natychmiastowo, a podłogi, ściany, urządzenia sanitarne i wyposażenie gabinetów pozostają czyste i bezpieczne.
Grzybicze i bakteryjne choroby zwierząt oraz roślin uprawnych są poważnym problemem współczesnych rolników, w tym hodowców bydła, trzody chlewnej i drobiu. Wielu z nich wybiera podchloryn sodu – zastosowanie w rolnictwie NaClO jest owiem bardzo szerokie. Środki podchlorynowe służą m.in. do odkażania i dezynfekcji pomieszczeń gospodarczych oraz zbiorników rozpylaczy środków ochrony roślin.
Roztwory podchlorynu sodu działają też destrukcyjnie na chorobotwórcze mikroorganizmy wodne. Preparaty podchlorynowe sprawdzają się w stacjach uzdatniania wód, oczyszczalniach ścieków, w strefach spa, basenach miejskich i w instalacjach wodociągowych.
Nasze roztwory podchlorynu sodu znalazły też zastosowanie w ogrodnictwie i sadownictwie. Najwyższą skuteczność w zwalczaniu czynników chorobotwórczych wykazują roztwory 3% NaClO, dzięki którym drzewka owocowe i winorośle zachowują doskonałą kondycję. Warto zwrócić uwagę na to, że fungicyd w postaci podchlorynu sodu stosują w sadownictwie najwięksi, europejscy eksporterzy, tacy jak: Francja, Niemcy czy Holandia.