Ogień to atawistyczne ciepło jednoczące nas wokół „domowego ogniska”. Ciepło i światło bijące od płomienia uspokaja i koi nas w sposób nie osiągalny dla innych źródeł ciepła. Ciekawym sposobem na wprowadzenie „żywego ognia” wszędzie tam gdzie montaż tradycyjnych palenisk nie jest możliwy lub nieuzasadniony jest Biokominek. Spalane w biokominku paliwo emituje spaliny w postaci wody i dwutlenku węgla, co nie wymaga podłączenia go do przewodów kominowych. Spaliny takie, a właściwie zawarta w nich woda, w naturalny sposób nawilżają powietrze w pomieszczeniu. Ilość powstającego w wyniku spalania biopaliwa dwutlenku węgla jest porównywalna do ilości wydychanej przez dwie dorosłe osoby. Pomieszczenie w zależności od jego wielkości może więc nie wymagać nawet ponad normatywnego wietrzenia przy rozsądnym poziomie emisji spalin. Biokominek można umieścić w dowolnym miejscu, a nawet zawiesić na ścianie. Projektując jego umiejscowienie we wnętrzu należy jednak pamiętać, iż jest to źródło ognia, dlatego nie należy go umieszczać w pobliżu przedmiotów łatwopalnych czy wrażliwych na temperaturę. Zwiewne zasłony i firanki również nie powinny mieć możliwości kontaktu z paleniskiem nawet wciągnięte do pomieszczenia przez przeciąg.
Kluczowym dla eksploatacji Biokominka elementem jest wybrane paliwo. Ważne by w czasie spalania nie emitowało ono nieprzyjemnego zapachu i szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Niestety na rynku dostępne są bardzo różne paliwa do biokominków o bardzo różnej jakości. Często nie ma tu korelacji pomiędzy jakością i ceną. Paliwo kiepskiej jakości może nie tylko spalać się szybciej, wydzielać nieprzyjemny zapach czy powoli podtruwać domowników. Jeśli zostało wyprodukowane z kiepskiego surowca i zawiera zbyt dużo frakcji lekkich, rozgrzany przez płomień pojemnik z takim paliwem może eksplodować i doprowadzić do tragedii. Kolejnym elementem na jaki należy zwracać uwagę podczas zakupu paliwa do biokominka to surowiec z jakiego zostało ono wykonane. Ważne by źródłem paliwa były substancje pochodzenia naturalnego z tak zwanych źródeł odnawialnych, a nie paliwa kopalne. Spalając paliwo uzyskane np. z roślin emitujemy do atmosfery dwutlenek węgla pierwotnie związany przez rośliny. Bilans gazów cieplarnianych pozostaje więc nie zmieniony. Spalając paliwa kopalne emitujemy do atmosfery gazy cieplarniane, które w znaczący sposób powodują ocieplenie klimatu.  Stan naszej planety zależy od każdego z nas, także od tego jakie paliwo do biokominka wybieramy. Nam może wydawać się to niewielką ilością, ale jeśli wszyscy dokonamy poprawnych wyborów być może zmienimy los naszej planety.

 

 

Szlaczek

Komentarze

Wysłane przez Kaja (niezweryfikowany) w ndz., 11/12/2016 - 14:25

Czy biokominek może "dogrzać" mieszkanie? Dokładniej chodzi o domek letniskowy.

Wysłane przez Lukasz Admin w pon., 12/12/2016 - 15:41

Na obudowie, ewentualnie w dokumentacji biokominka powinna Pani znaleźć informację o mocy znamionowej urządzenia. Będzie to wartość wyrażona w "kiliowatach" czyli kW. Moc Biokominka prawdopodobnie będzie w zależności od jego wielkości oscylować wokół 1 kW maksymalnie 2 kW. Dla porównania moc znamionowa tradycyjnego kominka to od 12 do 24 kW. Widać więc, że dogrzanie pomieszczenia przy pomocy biokominka jest mocno problematyczne. Są to raczej urządzenia dekoracyjne niż mogące oferować realną funkcjonalną moc grzewczą. Nie należy takiego urządzenia traktować jako źródło ciepła a bardziej jako element dekoracyjny. Nawet w przypadku domku letniskowego, jego dogrzanie przy pomocy biokominka w zimny sierpniowy wieczór jest możliwe jednak we wrześniu już nie zaryzykował bym nocowania w nim z biokominkiem jako jedynym źródłem ciepła.

Wysłane przez Kasia (niezweryfikowany) w ndz., 11/12/2016 - 14:32

Korzystaliśmy z paliwa do biokominka poleconego przez sprzedawcę ze sklepu gdzie kupiliśmy biokominek. Niestety dom wypełniał się nie miłym zapachem. Znajoma poleciła mi zakup paliwa w waszym sklepie, sama go używa i jest bardzo zadowolona. Niestety po 15-20 minutach palenia dom wypełnia się charakterystycznym niemiłym jakby metalicznym zapachem. Czemu teoretycznie sprawdzone paliwo raz działa raz nie?

Wysłane przez Lukasz Admin w pon., 12/12/2016 - 15:42

Jak sama Pani zauważyła sprawdzone paliwo raz działa raz nie. Najprawdopodobniej więc problem nie leży po stronie paliwa a po stronie biokominka. Najprawdopodobniej Pani biokominek posiada jakąś wadę konstrukcyjną lub został źle zamontowany lub źle złożony z elementów składowych. Do wyjaśnienia sprawy odradzam korzystanie z tego urządzenia. Najrozsądniej byłoby zgłosić się do sklepu gdzie kupiła Pani biokominek i poprosić o pomoc w ramach gwarancji. Być może problem jest błahy i wystarczy jedynie interwencja ekipy serwisowej i urządzenie zacznie działać poprawnie. Niestety istnieje też możliwość, iż urządzenie posiada wadę konstrukcyjną uniemożliwiającą jego dalszą eksploatację.

Wysłane przez Marta (niezweryfikowany) w wt., 20/12/2016 - 13:38

W sieci jest mnóstwo doniesień o wypadkach i poparzeniach osób uzytkujacych biokominki. Na ile zagrożenie jest realne?

Wysłane przez Lukasz Admin w wt., 20/12/2016 - 13:56

Pani Marto. Na rynku jest bardzo wiele urządzeń i bardzo wiele dedykowanych do biokominków paliw. Jedne i drugiej bardzo różnej jakości. Szczególnie biokominki importowane z Azji cieszą się złą sławą wśród sprzedawców jeśli chodzi o jakość. Nasza narodowa pewność siebie i ułański temperament też nie pomagają, no bo po co komu instrukcja. Niestety jeśli kominek sam w sobie jest niskiej jakości lub został niepoprawnie zmontowany, korzysta się z kiepskiej jakości lub wręcz z improwizowanego paliwa, próbuje zastąpić paliwo żelowe płynnym i na odwrót, dolewa się paliwa do działającego rozgrzanego urządzenia, obsługuje się urządzenie niezgodnie z instrukcją itp. Wówczas o wypadek nie trudno. Jeśli jednak mamy poprawnie zamontowane urządzenie renomowanego producenta, korzystamy ze sprawdzonego nieprzeterminowanego paliwa i stosujemy się do zaleceń instrukcji obsługi dołączonej do kominka i paliwa. W takim przypadku możemy być spokojni. Wystarczy zachowanie zdroworozsądkowych zasad bezpieczeństwa by móc cieszyć się ogniem w domu bez obaw. Sprzedaliśmy wiele opakowań naszego paliwa i nie mieliśmy nawet jednego doniesienia o nieprawidłowościach. Tak już jest we współczesnym świecie informacja że coś działa poprawnie to żadna informacja a sensacja to news. A te powtarzamy i może być tak że jeden wypadek relacjonowany w wielu mediach urasta nagle do rangi epidemii. Reasumując problemu bezpieczeństwa nie wolno bagatelizować lecz nie wolno też popadać w panikę. Biokominek to naprawdę bezpieczne źródło ognia w domu.

Niestety z przyczyn technicznych dodawanie nowych komentarzy do postów oraz dyskusja pod postami jest czasowo wstrzymana. Staramy się jak najszybciej oddać do dyspozycji naszych Klientów ten ważny kanał komunikacji.

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.