Roztwory koloidalne to, obok zawiesin i roztworów właściwych, jedne z często występujących rodzajów zanieczyszczeń wody czy ścieków. W ich skład wchodzą cząstki zanieczyszczeń o wymiarach od 10-9 do 10-7. Usunięcie takich zanieczyszczeń potrafi być naprawdę trudne, choćby ze względu na ogromne siły powierzchniowe powodujące odpychanie elektrostatyczne. W zasadzie jedyną metodą oczyszczenia ścieków z koloidów jest proces koagulacji, przeprowadzany za pomocą specjalistycznych związków chemicznych. Koagulacja to nic innego jak połączenie małych cząsteczek w duże. Proces ten polega na wprowadzeniu do struktury jonów przeciwnie doładowanych, co znacznie osłabia cały układ - o ile początkowy potencjał takiego jonu roztworu koloidalnego ma potencjał nawet do +70 mV, to koagulacja zmniejsza go do zera (punkt izoelektryczny), eliminując tym samym zjawisko odpychania.

Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie najtańszych na rynku produktów do koagulacji jest chlorek żelaza (III) czyli FeCl3, w handlu określany jako PIX. Ten związek chemiczny zawiera następujące składniki:

    - Żelazo ogólne (Fe) 11,5 ± 0,5 %
    - Żelazo (Fe + 2) max 0,5 %
    - Wolny kwas 0,0 - 3,0%
    - Chlorki (Cl-) 23,0± 1,0 %

FeCl3 idealnie sprawdza się przy okazji oczyszczania ścieków, zarówno komunalnych, jak i przemysłowych (w tym przemysł spożywczy czy motoryzacyjny). Użycie koagulantów pozwala na usunięcie osadów czy metali ciężkich, a tym samym uzdatnienie wody technologicznej. Koagulanty stosować tylko i wyłącznie wg wskazań i zaleceń producenta. Na stężenie robocze koagulnatu w roztworze ścieków mogą mieć wpływ takie czynniki jak pH roztworu, jego temperatura, stężenie ortofosoranów a nawet czas ekspozycji czy intensywność mieszania.

 

 

Wysokiej jakości koagulanty żelazowe i glinowe dostępny w dostripark.com

 

 

Szlaczek

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.