Jesteśmy coraz bardziej uczuleni na syntetyczne związki w żywności. Niestety m.in. ze względu na oszczędność miejsca na opakowaniu używa się skrótów. Jednym z nich jest E509, czyli chlorek wapnia. Jest to substancja syntetyzowana sztucznie, ale zupełnie nieszkodliwa. CaCl2 składa się bowiem z jonów wapnia i chloru. Oba pełnią ważną rolę w organizmie. Wapń umożliwia pracę układowi nerwowemu i mięśniom oraz buduje kości. Chlor z kolei odpowiada za równowagę jonową oraz działanie soku żołądkowego.
Spożywczy chlorek wapnia spotykamy w nabiale – serach i mleku zagęszczonym oraz przetworach – dżemach i galaretkach. Działa on na jelito podobnie jak witamina D3, zwiększając wchłanianie wapnia. Oprócz tego jest regulatorem kwasowości i poprawia zwięzłość żywności. Ze względu na te cechy często wykorzystywany jest w kuchni molekularnej. Nie należy mylić posiadającego atest PZH spożywczego CaCl2 z przemysłowym. Ten wykorzystywany jest do odśnieżania dróg bez ryzyka suszy fizjologicznej dla pobliskich roślin.
Techniczny chlorek wapnia do nabycia w distripark.com
*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.