Co to jest soda kaustyczna?
Na tablicy Mendelejewa soda kaustyczna widnieje pod nazwą NaOH. Jest to bardzo dobrze znany związek chemiczny z rodziny wodorotlenków, który wykorzystywany jest praktycznie w każdej branży. Warto wspomnieć, że soda kaustyczna to związek chemiczny, który można kupić w wielu miejscach. Dostępna jest w sklepach z chemią specjalistyczną, w sklepach z półproduktami do kosmetyków, można ją także kupić w supermarketach czy przez Internet. Inaczej rzecz ujmując – soda kaustyczna jest powszechnie dostępna i może ją kupić każdy, jeśli chodzi o małe ilości, w przypadku dużych zamówień konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej.
Czym jest soda kaustyczna?
Soda kaustyczna często nazywana jest wodorotlenkiem sodu. Jest to związek chemiczny o silnym działaniu zasadowym, którego PH wynosi 14. To, co wyróżnia sodę kaustyczną, to jej silnie żrące właściwości, które są w stanie podrażnić skórę, błony śluzowe i oczy. Warto jednak wspomnieć o tym, że soda kaustyczna wykorzystywana jest w niemal wszystkich branżach – począwszy do udrażniania rur kuchennych, aż po dezynfekcję pomieszczeń.
Soda kaustyczna ma postać białej, krystalicznej substancji, która po rozpuszczeniu w wodzie nie wydziela żadnego zapachu oraz nie posiada smaku. Jednak przy zetknięciu z wodą zmienia się w silnie żrący ług, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Osoby, które wypiły taką mieszankę doświadczyły poparzeń gardła oraz reszty układu pokarmowego. Zdarzały się nawet przypadki, w których ściany przewodu pokarmowego ulegały perforacji, co prowadziło do śmierci.
Jakie jest zastosowanie sody kaustycznej?
Soda kaustyczna ma wiele różnorodnych zastosowań. Wiele branż wykorzystuje wodorotlenek sodu do swoich celów. Jakie to mogą być cele? Sodę kaustyczną wykorzystuje się do czyszczenia tarasów oraz podjazdów przede wszystkim dlatego, że świetnie radzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami. Wystarczy rozpuścić 125 gram sody kaustycznej w 5 litrach wody, a można usunąć nawet takie zanieczyszczenia, które nie schodzą nawet przy wykorzystaniu wody pod dużym ciśnieniem.
To jednak nie wszystko. Najpopularniejszym zastosowaniem sody kaustycznej jest udrożnianie rur. W supermarketach można kupić specjalne specyfiki, które wystarczy wsypać do syfonów i pozostawić tam na kilka godzin po czym obficie spłukać dużą ilością zimnej wody.
Soda kaustyczna może być pomocna również w dezynfekcji. Sodę żrącą warto zastosować chociażby wtedy, gdy chce się odkazić łazienkę po tym, jak jeden z domowników był chory. Z łatwością można wyczyścić za jej pomocą ceramikę łazienkową – nie należy jej jednak używać do czyszczenia przedmiotów z cynku, aluminium czy żeliwa. Ponadto, sodą kaustyczną usuwa się lakiery oraz farby z przedmiotów drewnianych (z wyłączeniem drewna dębowego, które pod wpływem sody kaustycznej ciemnieje) i metalowych.
Samodzielna produkcja mydła
To, co jest dla wielu osób bardzo interesujące, to fakt, że przy pomocą sody kaustycznej można samodzielnie w domu wykonać mydło. Nie jest to proste zadanie, ponieważ wymaga użycia specjalnej wagi odmierzającej ilość wodorotlenku sodu, jednak wiele osób traktuje produkcję mydła jako hobby, którym zajmują się w wolnym czasie.
Chcąc zająć się produkcją mydła, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim sodę kaustyczną wsypuje się do wody, nie odwrotnie. Tak samo powstały ług wlewa się do tłuszczu. W innym przypadku może dojść do wybuchu substancji i rozlanie jej, co jest bardzo niebezpieczne. W razie kontaktu wodorotlenku sodu bądź wytworzonego ługu ze skórą, należy jak najszybciej przemyć poparzone miejsce octem.
Czy stosowanie sody kaustycznej jest niebezpieczne?
Stosowanie sody kaustycznej jest bardzo niebezpieczne, ponieważ jest to substancja naprawdę żrąca, mogąca w pewnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci. W kontakcie ze skórą potrafi doprowadzić do silnych poparzeń, a nawet do martwicy tkanek. Wypita (co zdarza się szczególnie przez nie wiedzące dzieci) powoduje poparzenia przewodu pokarmowego a nawet perforację jego ścian. W wielu przypadkach wypicie ługu (czyli rozrobionej z wodą sody kaustycznej) prowadzi do zgonu.
Dlatego też przy stosowaniu sody kaustycznej zaleca się zachowanie szczególnej uwagi i trzymanie się zasad bezpieczeństwa. Przy wsypywaniu granulek bądź proszku do zatkanego syfonu, należy mieć na sobie gumowe rękawiczki i najlepiej zasłaniać sobie usta i nos. Nie wsypywać sody do wody, tylko po kilkunastu minutach zalać ją zimną wodą. W razie wypadku, gdyby soda znalazła się na ręce, trzeba polać miejsce dużą ilością octu.
Gdzie można kupić sodę kaustyczną dobrej jakości?
Najlepszej jakości sodę kaustyczną można kupić w sklepach z chemią specjalistyczną. Jest to miejsce, w którym można nabyć wodorotlenek sodu, który świetnie nada się do wytwarzania mydeł, oraz mieszanek do czyszczenia czy udrażniania rur. Na szczęście w dzisiejszych czasach takie sklepy dostępne są nie tylko stacjonarnie, ale również online.