Soda kaustyczna. Jej zastosowanie
Soda kaustyczna to inna nazwa wodorotlenku sodu. Jest też czasami nazywana sodą żrącą. Najczęściej wykorzystywana jest do udrożniania rur. Ponadto, z jej pomocy korzysta się w wielu branżach. Co warto wiedzieć o tym nieorganicznym związku chemicznym? W jakich sytuacjach można z niego korzystać? Co się stanie, gdy soda będzie miała styczność z tkankami człowieka? Jak zneutralizować jej działanie? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.
Czym jest soda kaustyczna?
Soda kaustyczna to inaczej soda żrąca. Jest to związek chemiczny zaliczany do wodorotlenków, który jest jedną z najsilniejszych zasad, której pH wynosi aż 14. Warto mieć świadomość, że ten nieorganiczny związek chemiczny jest w praktyce stosowany w niemal każdej branży – nie tylko chemicznej czy kosmetycznej, ale również spożywczej czy farmaceutycznej. Tym, co zdecydowanie wyróżnia wodorotlenek sodu, są jego właściwości higroskopijne.
Jakie jest niebezpieczeństwo stosowania sody kaustycznej?
Do czego służy soda kaustyczna? Jest wiele niebezpieczeństw stosowania sody kaustycznej. Przede wszystkim jest to substancja, która wdychana powoduje duszności, ból i łzawienie oczu, a także kaszel i uczucie pieczenia w gardle i nosie. Jeżeli soda dostanie się na skórę, to może wywoływać w najlepszym wypadku zaczerwienienie, a w najgorszym martwicę tkanek. Często pojawia się poparzenie chemiczne wraz z bardzo bolesnymi bąblami. Jeśli roztwór sody kaustycznej z wodą pryśnie do oka, to zniszczony zostanie jego aparat ochronny, a gałka oczna ulegnie oparzeniu. Nie można także zapominać o tym, co się stanie gdy ług (czyli soda kaustyczna połączona z wodą) zostanie wypity. W najlepszym przypadku od gardła, poprzez przełyk, aż do dalszych części przewodu pokarmowego – wszystko zostanie poparzone. W gorszych przypadkach może dojść do perforacji (a więc rozerwania się) ścian przewodu pokarmowego. W najgorszym przypadku wypicie ługu może powodować nawet śmierć.
Jak neutralizować działanie sody kaustycznej? W bardzo prosty sposób – za pomocą octu. Skóry nie należy polewać wodą. Jednak jeśli soda dostanie się do oka, wtedy zamiast z octu, korzysta się z wody. Natomiast, gdy soda zostanie połknięta – wtedy jak najszybciej trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej.
Soda kaustyczna do udrażniania rur
Najpopularniejszym zastosowaniem sody kaustycznej jest udrażnianie rur. Na rynku można znaleźć wiele popularnych specyfików, które wykorzystuje się właśnie w ten sposób. A jak korzystać z sody kaustycznej przy udrażnianiu? Jest to niezwykle proste, jednak trzeba przy tym zachowywać odpowiednią dozę bezpieczeństwa. Wystarczy wsypać kilka łyżek proszku bądź granulek do zatkanego syfonu i poczekać od kilkunastu minut do kilku godzin po czym spłukać wszystko zimną wodą.
Jest też szybszy sposób, jednak bardziej niebezpieczny. Można najpierw nalać nieco ciepłej wody do syfonu, a dopiero później wsypać sodę kaustyczną. W takich przypadkach trzeba jednak być przygotowanym na pojawienie się oparów oraz całkiem sporej ilości piany, która pryska i może przez przypadek dotknąć gołej skóry.
Soda kaustyczna do usuwania farb i lakierów
Innym zastosowaniem sody kaustycznej jest usuwanie farb oraz lakierów z powierzchni metalowych oraz drewnianych. Należy jednak pamiętać o tym, że soda powoduje ciemnienie drewna dębowego. Dzięki swoim właściwością soda jest w stanie podważyć każdą warstwę lakieru oraz farb, dzięki czemu z łatwością można je usunąć z powierzchni. Ogromną zaletą używania właśnie sody kaustycznej jest fakt, że dzięki niej można uniknąć bardzo czasochłonnych procesów takich, jak szlifowanie.
Soda kaustyczna do dezynfekcji
Soda kaustyczna jest stosowana również do dezynfekcji różnych powierzchni. Używa się jej do czyszczenia łazienek po chorobie członka rodziny. Soda świetnie daje sobie radę z usuwaniem tłuszczu, białka czy drobnoustrojów. Nie jest niebezpieczna dla ceramicznych kafelek, jednak nie powinno się jej używać do czyszczenia przedmiotów aluminiowych, wykonanych z cyny czy też z żeliwa. To o czym także należy pamiętać, to fakt, że po zakończonej pracy należy zmyć sodę z powierzchni łazienkowych za pomocą dużej ilości zimnej wody. Dzięki temu nikt z domowników nie poparzy się.
Soda kaustyczna do mycia ścieżek
Soda kaustyczna nadaje się również do mycia ścieżek przed domem i podjazdów. Wystarczy wsypać 125 gram wodorotlenku sodu do 5 litrów wody. Taki roztwór doskonale radzi sobie nawet z tymi zabrudzeniami, z którymi natomiast nie radzi sobie woda pod ciśnieniem. Dzięki sodzie kaustycznej jesteś w stanie zachować kostkę brukową w doskonałej czystości nawet po latach użytkowania.
Soda kaustyczna do produkcji mydła
To, co wzbudza wiele kontrowersji to wykorzystywanie sody kaustycznej do domowej produkcji mydła. Jest to bardzo niebezpieczne. Podczas tworzenia mieszanki, z której powstanie mydło, trzeba dokładnie wymierzyć ilość sody kaustycznej, która będzie potrzebna. Do tego zadania trzeba użyć bardzo dokładnej wagi. Warto pamiętać także o tym, że sodę dodaje się do wody, a gotowy ług do tłuszczu. W jakim celu jest potrzebna soda kaustyczna? To właśnie dzięki niej, domowej roboty mydło jest w stanie się pienić.