Cytrynian trisodowy stosowany jest w kilku gałęziach przemysłu, ale najczęściej znajdziesz go w przetworach, gdzie wykorzystywany jest w charakterze konserwantu. Co to jest cytrynian sodu i gdzie jeszcze znajduje zastosowanie na co dzień?
Jak wygląda cytrynian trisodowy?
Cytrynian sodu wyglądem przypomina bezbarwne, niewielkie kryształy, granulki lub proszek, pozbawione zapachu, o lekko kwaśnym i słonawym smaku. Ten niepozorny, organiczny związek chemiczny z grupy cytrynianów składa się z sodu oraz kwasu cytrynowego.
Nazwa cytrynian sodu może wprowadzać w błąd, ponieważ pod tą samą nazwą kryją się trzy sole tego samego pierwiastka:
- cytrynian monosodowy,
- cytrynian disodowy,
- cytrynian trisodowy.
W praktyce, w przemyśle najczęściej stosuje się sól z trzema jonami sodu.
Cytrynian trisodowy, czyli E331 w przetwórstwie spożywczym
Cytrynian sodu (występujący w branży przetwórstwa spożywczego pod nazwą E331) jest stosowany jako:
- dodatek smakowy,
- konserwant,
- sekwestrant.
Charakterystyczny kwaskowaty smak sprawia, że cytrynian sodu jest powszechnie używany do produkcji słodkich napojów gazowanych (np. 7Up-a, Kinley-a oraz innych o cytrynowym lub pomarańczowym smaku). Doskonale rozpuszcza się w wodzie i nie pozostawia żadnego osadu.
Zastosowanie cytrynianu sodu jako konserwantu sprawia, że produkty żywnościowe utrzymują swoją naturalną barwę, owoce nie brunatnieją, a tłuszcze pozostają świeże. Związek chemiczny utrzymuje odpowiednie pH, utrudniając rozwój pleśni i drobnoustrojów, przez co słodzone produkty dłużej są zdatne do spożycia. Wykazuje też właściwości emulgujące, sprawiając, że konsystencja przetworów jest aksamitna i jednolita.
Cytrynian sodu znajdziesz głównie w przetworach owocowych (dżemy, galaretki, marmolady), ale też w produktach takich, jak:
- Majonezy, musztardy, sosy sałatkowe,
- napoje bezalkoholowe,
- mleko UHT lub mleko zagęszczone,
- wyroby garmażeryjne,
- lody i słodycze.
Wreszcie, cytrynian trisodowy służy jako sekwestrant, czyli łączy się z jonami metali ciężkich, „wyciągając” je z produktu. Toksyczne działanie takich pierwiastków jak rtęć, ołów czy kadm na organizm człowieka zostało naukowo potwierdzone i może powodować wiele poważnych chorób.
Zastosowanie cytrynianu sodu w innych branżach
Sól sodowa kwasu cytrynowego jest powszechnie stosowana także w medycynie. Wykazuje silne właściwości antykoagulacyjne, zmniejszając krzepliwość krwi i ułatwiając przenikanie niektórych substancji do organizmu.
Z tego względu jest powszechnie wykorzystywana podczas badań krwi, dializ oraz iniekcji heparyny. Stacje ratownictwa korzystają też z roztworu cytrynianu trisodowego podczas transportu lub transfuzji krwi.
Przez pewien czas ten związek chemiczny był stosowany do produkcji izotoników, a jego działanie miało rzekomo poprawiać wydolność biegaczy długodystansowych. Ze względu na powtarzające się incydenty zdrowotne związane z przeczyszczającym działaniem sodu, producenci zrezygnowali z tego pomysłu.
W przemyśle kosmetycznym cytrynian sodu pozwala utrzymać stałe pH produktów, działa także jako substancja zapachowa i maskująca, „przykrywając” naturalny aromat produktu. Podobnie jak w przypadku przemysłu żywnościowego wykorzystuje się go jako oczyszczający sekwestrant.
Wpływ cytrynianu sodu na organizm
Szkodliwość cytrynianu sodu trudno ocenić jednoznacznie. Organizacje zajmujące się badaniem jakości składników chemicznych i dodatków do żywności przyznały jej status GRAS (ang. Generally Recognized as Safe). Oznacza to, że sól jest powszechnie uważana za bezpieczną przy korzystaniu z niej w standardowy sposób.
Poza tym organizacja CIR (ang. Cosmetic Ingredient Review) uznała cytrynian sodu za bezpieczny składnik produktów kosmetycznych w następującym stężeniu:
- w produktach niespłukiwalnych i spłukiwalnych – maksymalnie 10%,
- w produktach przeznaczonych do rozcieńczania – maksymalnie 0,9%.
Powszechnie przyjmuje się, że wpływ cytrynianu sodu na organizm jest bardzo niewielki lub wręcz żaden. Przemawia za tym fakt, że ten związek chemiczny jest wydalany wraz z moczem i nie wchłania się do organizmu. Nie powoduje też odkładania się szkodliwych metabolitów.
Ze względu na udowodnione bezpieczeństwo cytrynianu trisodowego jest on powszechnie stosowany w kosmetykach dla dzieci (np. szampony, mydła).
Czy nie można więc mówić o szkodliwości cytrynianu sodu? W jednym z badań prowadzonych in vivo na zwierzętach określono wskaźnik NOAEL (ang. No Observed Adverse Effects) na poziomie 2500 mg/kilogram masy ciała.
Tak wysokiej normy niemal na pewno nie przekroczysz, dostarczając związek chemiczny wyłącznie z żywności.
Co Ci grozi, jeśli przedawkujesz cytrynian sodu?
Jeżeli przekroczysz dopuszczalną normę soli sodowej, mogą wystąpić następujące problemy zdrowotne:
- alkaloza (zasadowica) – zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do nadmiernego podniesienia wskaźnika pH;
- zaburzona praca układu mięśniowego (w tym mięśnia sercowego) – zbyt wysoki poziom potasu we krwi zwiększa ubytek wapnia i może zachwiać funkcjonowaniem gospodarki wapniowo-fosforanowej, a w rezultacie powodować bolesne skurcze mięśni;
- nadmiar cytrynianu sodu prowadzi do wymiotów, biegunek oraz osłabienia działania niektórych leków.
Żadne badania nie wskazują jednak na negatywny wpływ cytrynianu sodu na organizmy kobiet w ciąży. Dodatek żywnościowy nie powoduje też mutagenezy ani wad teratogennych. Niewielkie przedawkowanie może spowodować pojawienie się reakcji uczuleniowej (wysypka, bóle i zawroty głowy).
Objawy będą szczególnie nasilone u osób uczulonych na ten związek. Na szczęście alergie na cytrynian sodu zdarzają się rzadko.
Jeżeli potrzebujesz kupić cytrynian sodu, wybieraj wyłącznie bezpieczne źródła. W naszej hurtowni internetowej znajdziesz certyfikowane produkty pochodzące od sprawdzonych dostawców. Gwarantujemy niskie ceny i ekonomiczne opakowania.
Odkryj nową jakość razem z Distripark!