Każdy odpad pochodzenia organicznego ulega stopniowemu rozkładowi. Ten fenomenalny cykl przemian substancji jest możliwy dzięki istnieniu różnych mikroorganizmów, umożliwiających biologiczny rozpad związków. Co to jest biodegradacja i jaki ma związek z tworzywami biodegradowalnymi? Oto wiedza w pigułce.

Biodegradacja – definicja

Nie bez przyczyny mówi się, że w przyrodzie nic nie ginie. Wszystkie organiczne substancje finalnie zostają bowiem rozdrobnione na mikroskopijne cząstki i stają się pokarmem dla roślin i mikroorganizmów. Biochemiczny rozkład związków organicznych nosi nazwę biodegradacji i jest możliwy przy udziale bakterii, grzybów, glonów oraz pierwotniaków, wydzielających enzymy trawienne. Organizmy, obecne w glebie, powietrzu i wodzie, uaktywniają się pod wpływem wilgoci, tlenu, światła oraz odpowiedniej temperatury. W wyniku ich działania substancje zamieniają się w biomasę.

Związki organiczne są mniej lub bardziej podatne na oddziaływanie mikroorganizmów i rozpadają się we właściwym sobie tempie. Biodegradacji ulega każda substancja pochodzenia naturalnego – najszybciej rozkładają się śmieci, które umieszczamy w brązowych pojemnikach na odpady, oznaczonych jako BIO. Są to na przykład:

  • resztki jedzenia,
  • obierki,
  • chwasty,
  • liście,
  • fusy

Czym są tworzywa biodegradowalne?

W związku z narastającym problemem zanieczyszczenia środowiska ludzie zaczęli szukać sposobów, jak zredukować ilość trujących odpadów. Alternatywą dla materiałów syntetycznych i plastiku stały się biodegradowalne tworzywa sztuczne, nazywane również biotworzywami oraz biopolimerami. Są to materiały pozyskiwane w wyniku polimeryzacji surowców odnawialnych, takich jak: skrobia, celuloza, lignina lub polipeptydy.

Biotworzywa powstają w wyniku obróbki surowców odnawialnych oraz nieodnawialnych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można je szybko rozłożyć poprzez kompostowanie, bądź przemysłową obróbkę w warunkach beztlenowych. Z biotworzyw wytwarzane są różne surowce i przedmioty, po które sięgamy w życiu codziennym: opakowania jednorazowe, naczynia itd.

Przykłady tworzyw biodegradowalnych

Obecnie w laboratoriach na całym świecie prowadzone są badania, mające na celu stworzenie nowych, ekologicznych materiałów biodegradowalnych. Na liście najnowszych i najbardziej przyszłościowych surowców są biotworzywa w postaci:

  • polilaktydu, inaczej: poli(kwasu mlekowego) – PLA,
  • polikaprolaktonu (PCL),
  • bio-polietylenu (bio-PE, eko-etylen),
  • PBS, czyli poli (bursztynianu butylenu),
  • PHBV – poli (3-hydroksymaślan-ko-3-hydroksywalerian),
  • PHB – polihydroksymaślan.

Jak rozpoznać tworzywa biodegradowalne?

Produkty i materiały biodegradowalne mają specjalne oznaczenia i certyfikaty, potwierdzające ich skład i jakość. Są to znaki graficzne z zielonymi motywami, przyznawane przez upoważnione jednostki krajowe lub międzynarodowe. Przykładami takich eko-oznaczeń są:

  • symbol kiełkującego nasiona – wskazuje, że materiał jest w pełni kompostowalny,
  • 3 strzałki, skierowane w ruchu wskazówek zegara – oznaczają produkty, które nadają się do recyklingu,
  • 2 równoległe strzałki w przeciwstawnych kierunkach – mówią o tym, że materiał można ponownie wykorzystać,
  • zielone oznaczenie: Bio Raw Materials.

Jakie zastosowania mają tworzywa biodegradowalne?

Tworzywa biodegradowalne znajdują różnorodne zastosowania. To materiał często i coraz chętniej wykorzystywany między innymi w:

  • przemyśle spożywczym,
  • medycynie,
  • gastronomii,
  • logistyce,
  • farmacji

Z włókien PLA i bioplastiku bio-PE powstają trwałe opakowania, nakrętki, torebki i naczynia jednorazowego użytku, odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Polilaktyd jest materiałem cenionym w najnowszej inżynierii tkankowej, implantologii i stomatologii.

Z tworzywa biodegradowalnego PCL można wyprodukować rozpuszczalne nici chirurgiczne oraz wysokiej jakości wypełniacze dentystyczne. Poli (bursztynian butylenu) służy do produkcji nowoczesnych folii biodegradowalnych, wykorzystywanych w różnych branżach. Tworzywa PHBV i PHB sprawdzają się natomiast jako biokompozyty i materiały opakowaniowe.

Dlaczego warto sięgać po materiały biodegradowalne?

Materiały biodegradowalne stanowią bez wątpienia surowce przyszłości. To właśnie dzięki nim możemy zadbać o czystość planety i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Wybierając tworzywa oznaczone zielonymi symbolami, generujemy mniejszą ilość trujących odpadów. Jednocześnie stawiamy na ekologiczne rozwiązania, takie jak: recykling lub kompostowanie, które nie powodują skażenia wód, gleby czy powietrza.

Biodegradowalne materiały są coraz lepszej jakości. To oznacza, że naczynia jednorazowe, torebki i folie, wykonane z biotworzyw, stanowią świetną alternatywę dla plastiku. Są one wytrzymałe, nietoksyczne i można je szybko przetworzyć. Zaletą tych ekologicznych surowców jest też to, że w niewielkim stopniu przyczyniają się do wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki zastosowaniu biotworzyw zmniejsza się również zapotrzebowanie na kurczące się zasoby surowców nieodnawialnych.