Na liście najbardziej przydatnych, nieorganicznych związków chemicznych znajduje się podchloryn sodu (NaClO). Produkt ten występuje również pod nazwą chloran (I) sodu oraz sól sodowa kwasu podchlorawego. Co warto wiedzieć na temat właściwości i zastosowań podchlorynu? Gdzie i za ile można kupić gotowy, wysokiej jakości rozwór NaClO?

Podchloryn sodowy: co to jest?

Gdy nasycimy chlorem wodny roztwór wodorotlenku sodu lub poddamy elektrolizie chlorek sodu, uzyskamy ciecz o intensywnym zapachu, przypominającym zapach wybielacza. Powstała w ten sposób substancja to podchloryn sodu o wzorze sumarycznym NaClO. Jakie ma on właściwości fizyczne i chemiczne? NaClO to związek chemiczny:

  • w kolorze żółtym (czasami wpada w odcień zielony, słomkowy lub seledynowy),
  • rozpuszczalny w wodzie,
  • w temperaturze 20°C ma gęstość 1,2 g/ml,
  • silnie zasadowy (alkaliczny),
  • żrący,
  • niestabilny chemicznie,
  • biobójczy (antyseptyczny),
  • powodujący korozję metali.

Szerokie spektrum działania podchlorynu sodu

Podchloryn sodu znano i stosowano na szeroką skalę w Europie już na początku dwudziestego wieku. Roztwór ten ceniono wówczas głównie ze względu na działanie odkażające. Podchlorynem sodu dezynfekowano przyrządy chirurgiczne, naczynia, a nawet rany. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że roztwór ten skutecznie eliminuje zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i grzyby czy wirusy.

Jako substancja żrąca, NaClO powoduje korozję metali. Roztwór podchlorynu sodu świetnie usuwa zanieczyszczenia z różnego rodzaju powierzchni i akwenów (sprawdza się doskonale w zbiornikach obfitujących w osady pochodzenia biologicznego lub przemysłowego). Podchloryn jest też silnym utleniaczem i może powodować zapłon materiałów łatwopalnych.

Jakie zastosowania ma podchloryn sodowy?

Obecnie roztwór podchlorynu sodu znalazł różnorodne zastosowania. Sięgają po niego producenci, działający w wielu branżach: spożywczej, farmaceutycznej, basenowej. To także substancja ceniona w piwowarstwie oraz w produkcji środków myjąco-czyszczących dla domu i przemysłu. Podchloryn sodowy służy do produkcji:

  • wybielaczy (są to zarówno specjalistyczne wybielacze, stosowane w przemyśle papierniczym, jak i domowe środki do czyszczenia łazienek),
  • środków czyszczących,
  • preparatów do dezynfekcji wody basenowej i pitnej,
  • medycznych środków antywirusowych, antybakteryjnych i odkażających,
  • modyfikowanej skrobi spożywczej,
  • środków przeznaczonych do odkażania zbiorników i instalacji piwowarskich, mleczarskich lub wodno-kanalizacyjnych.

Podchloryn sodu do dezynfekcji – stężenie

Na polskim rynku można znaleźć słabsze i mocniejsze roztwory podchlorynu sodu. Jakie stężenie aktywnego chloru zapewnia preparatom najlepsze właściwości? Do produkcji chemii gospodarczej i środków do dezynfekcji, stosowanych w medycynie, sprawdza się roztwór NaClO o stężeniu chloru nieprzekraczającym 5%. Silniejsze roztwory 12-15%, wykorzystywane są głównie w przemyśle i tam, gdzie powstaje znaczna ilość zanieczyszczeń – w publicznych pływalniach lub szaletach.

Gdzie można kupić podchloryn sodu?

W Unii Europejskiej działa wielu producentów i pośredników, oferujących podchloryn sodu. Sprzedaż żrącego roztworu wiąże się z koniecznością uzyskania przez dostawcę stosownych zezwoleń – NaClO znajduje się bowiem na liście substancji niebezpiecznych. Czym się zatem kierować przy wyborze sprzedawcy podchlorynu sodu i gdzie kupić wysokiej jakości roztwór?

Warto pamiętać o tym, że chemię najlepiej kupować wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów lub producentów. Skąd wziąć podchloryn sodu? Sklep internetowy, gdzie sprzedawane jest przysłowiowe mydło i powidło z pewnością nie będzie najlepszym wyborem! Najlepiej dokonać zamówienia bezpośrednio u producenta lub poprzez upoważnione przez niego podmioty. Takie firmy posiadają odpowiednie pozwolenia na obrót chemikaliami oraz są w stanie przestawić atest produktu.

Ile kosztuje podchloryn sodu – cena kontra jakość roztworu

W sieci można obecnie znaleźć wiele atrakcyjnych ofert sklepów, oferujących sprzedaż gotowego roztworu podchlorynu sodu. Rozcieńczanie tej substancji wymaga jednak profesjonalnej wiedzy i zaplecza, więc warto przed zakupem roztworu NaClO upewnić się, skąd on pochodzi i czy jego zawartość faktycznie odpowiada danym na etykiecie. Czym się kierować, kupując podchloryn? Cena z pewnością nie może być jednym kryterium wyboru. W przypadku zakupu chemii zawsze należy najpierw zapoznać się z danymi sprzedawcy i sprawdzić jego wiarygodność.

Ile kosztuje podchloryn sodu? Cena za litr czystego roztworu 15% wynosi średnio od kilku do kilkunastu złotych. Producenci indywidualnie ustalają ceny z firmami, zamawiającymi większe ilości podchlorynu sodowego. Cenniki i karty charakterystyki różnych roztworów NaClO (5%, 15%) dostępne są też w internecie, można więc szybko porównać ich ceny, dostępność i jakość. Na stronach producentów znajdują się też szczegółowe informacje, dotyczące warunków realizacji zamówień i dostaw pochlorynu sodu.