Pranie chemiczne nazywane jest również praniem suchym. To metoda, w której proces czyszczenia plam odbywa się bez użycia wody i zwykłych detergentów w postaci proszków, płynów czy kapsułek piorących. Czym jest pranie chemiczne i na czym ono polega? Jak działa pralnia chemiczna? Poznaj odpowiedzi.
Jak działa pralnia chemiczna?
W profesjonalnych pralniach chemicznych proces czyszczenia tkanin możliwy jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i specjalistycznych pralek przemysłowych. Pralki te nazywane są przez profesjonalistów agregatami chemicznymi. Są to urządzenia, w których brudna odzież, tkaniny, tekstylia i inne materiały poddawane są kilkuetapowemu procesowi usuwania plam. W zależności od modelu, agregaty pralnicze mogą mieć różne programy i funkcje. Proces czyszczenia może więc trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, w zależności od specyfiki zabrudzeń.
Na czym polega proces prania chemicznego?
Pranie chemiczne w pralniach wykorzystujących agregaty przebiega sprawnie i szybko. Zabrudzona odzież trafia do bębna pralki, w którym materiał poddawany jest intensywnemu działaniu rozpuszczalników. Czyszczenie chemiczne odzieży można podzielić na kilka podstawowych faz:
- pracownik pralni segreguje tkaniny i dopiera odpowiedni program na panelu sterowania agregatu,
- brudne rzeczy trafiają do bębna pralki, gdzie poddawane są czyszczeniu wstępnemu w środowisku rozpuszczalników,
- podczas czyszczenia filtry pralki w trybie ciągłym wychwytują zabrudzenia z tkanin, w tym samym czasie specjalne rozpuszczalniki stale oddziałują na cząsteczki brudu,
- gdy proces prania odzieży się kończy, następuje odessanie rozpuszczalnika z bębna (wyfiltrowany, czysty rozpuszczalnik jest wykorzystywany ponownie w kolejnych praniach),
- w bębnie pralki rozpoczyna się proces suszenia i studzenia wsadu.
Po zakończonym czyszczeniu współczesne pralnie chemiczne dodatkowo oferują prasowanie ubrań, wywabianie nieprzyjemnych zapachów lub inne czynności konserwacyjno-pielęgnacyjne.
Jakich środków chemicznych używać w trakcie prania chemicznego?
Oczywiście pranie chemiczne odzieży i tekstyliów nie byłoby możliwe, gdyby nie specjalne rozpuszczalniki. Są to substancje, które skutecznie usuwają brud, kurz, tłuszcz, a nawet przebarwienia tkanin. Jakie rozpuszczalniki należy stosować w przypadku prania chemicznego? W profesjonalnych chemicznych pralniach wykorzystywane są między innymi:
- czterochloroetylen,
- perchloroetylen,
- rozpuszczalniki węglowodorowe,
- rozpuszczalniki ekologiczne.
Obecnie pralnie chemiczne stają na rozdrożu i muszą wybrać kierunek działania: czy pozostać przy agresywnych, silnie trujących rozpuszczalnikach (czterochloroetylen), czy postawić na innowacje i ekologię. Nie ulega wątpliwości, że w niedalekiej przyszłości funkcjonowanie pralni chemicznych może być uzależnione od jakości stosowanych metod czyszczenia. Im bardziej będą one szkodliwe dla środowiska naturalnego, tym mniejsze zachowają racje bytu. Na uwagę zasługuje też fakt, że z usług pralni chemicznych korzystają coraz częściej wymagający, świadomi konsumenci, dla których kwestia ekologii ma niebagatelne znaczenie.
Jakie są zalety prania chemicznego?
Z usług pralni chemicznych coraz chętniej korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Pranie chemiczne jest bowiem doskonałą alternatywą dla tradycyjnego prania wodnego – dlaczego? Powód jest prosty: w zamkniętym agregacie chemicznym, w procesie procesie chemicznego czyszczenia nie ma potrzeby stosowania choćby mililitra wody. Stawiając na tę technologię, jako ludzkość ograniczamy więc zużycie i zanieczyszczenie życiodajnych wód.
Co jeszcze można zyskać dzięki chemicznemu praniu?
- tkaniny zachowują miękkość, kolor i kształt włókien (znaczna część ubrań, produkowanych z tworzyw syntetycznych, wymaga prania chemicznego),
- proces czyszczenia odbywa się ekspresowo, bez konieczności namaczania, wirowania i wielokrotnego płukania materiałów,
- czyszczenie chemiczne jest ekonomiczne i energooszczędne,
- temperatura prania chemicznego jest niska, więc nie ma ryzyka, że tkaniny się skurczą lub zniszczą,
- proces czyszczenia chemicznego jest bardzo wydajny, ponieważ oczyszczone rozpuszczalniki wykorzystywane są w kolejnych cyklach.
Czy czyszczenie chemiczne może być eko?
Hasło: pranie chemiczne od razu przywodzi na myśl technologię, która nie ma nic wspólnego z ekologią. Nic bardziej mylnego! Współczesne metody prania chemicznego są bowiem ukierunkowane na oszczędność zasobów i energii. W najnowocześniejszych pralniach chemicznych odchodzi się od stosowania trującego czterochloroetylenu i węglowodorów. Zamiast nich właściciele pralni coraz częściej stawiają na innowacyjne środki ekologiczne, zawierające silikony lub krzemionki, dzięki czemu powstaje mniej chemicznych odpadów.
Czyszczenie chemiczne ubrań trwa też znacznie krócej niż pranie wodne, mniejsze jest więc zapotrzebowanie pralni na energię elektryczną. Cały proces odbywa się też z zastosowaniem energooszczędnych pralek, które czyszczą odzież w ekspresowym tempie, przy minimalnym zużyciu prądu.