Dwutlenek siarki to przydatny element przy gazowaniu szklarni czy tuneli foliowych. Taki zabieg należy przeprowadzić zaraz po zakończeniu okresu wegetacyjnego roślin, ale jeszcze przed likwidacją samej uprawy. Warto gazować szklarnię przynajmniej raz na 12 miesięcy.

Gazowanie szklarni - krok po kroku.

1. Mieszanie siarki. Na początek, należy pomieszać siarkę ze związkiem potasu, na przykład saletrą lub nadmanganianem.
2. Następnie, wyłożyć siarkę na wykonanych z metalu tackach, kolejno rozkładając je w różnych miejscach wewnątrz szklarni.

3. Rozpalenie. Tak ułożone mieszanki należy rozpalić, rozpoczynając od talerza położonego najdalej od wejścia do szklarni.

Jak dobrać ilość siarki przy dezynfekcji szklarni?

Idealna proporcja to 15g/metr sześcienny pomieszczenia. W przypadku większych pomieszczeń, zastosować można następującą proporcję:

- 2 kg siarki

- 0,4 kg nadmanganianu potasu/100 g saletry potasowej

Warto pamiętać, że w procesie gazowania sama siarka nie wystarczy - dodatki są konieczne, by przyspieszyć jej spalanie.

Idealne warunki do spalania.

W jakich warunkach najlepiej wykonać gazowanie? Temperatura musi wynosić ponad 10 stopni Celsjusza (idealna to około 20 stopni). Ponadto, należy zadbać o szczelne zamknięcie drzwi oraz okien i wywietrzników - aby zapobiec wydostawaniu się dwutlenku siarki do pozostałych pomieszczeń. Gaz jest bowiem bardzo szkodliwy - jego opary są wyjątkowo trujące, zarówno dla ludzi, jak i roślin.

Dlaczego warto użyć siarki?

Głównym atutem takiego działania jest łatwość przeprowadzenia takiego procesu. Aby go wykonać wystarczy jedynie wybrać kilka naczyń (uwaga - muszą być niepalne), polać je denaturatem i rozpalić. Siarka pozwala skutecznie usunąć szkodniki.

 

 

Siarka granulowana dostępna w distripark.com

 

 

Szlaczek

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.