Jeżeli zdarza Ci się wypoczywać w ogrodzie, z pewnością wiesz, jak uciążliwe potrafią być mrówki. Wszędobylskie insekty nie tylko skutecznie uniemożliwiają relaks, ale też wchodzą do pozostawionego jedzenia i napojów.

 

Sprawdzonym sposobem na walkę z owadami jest boraks. Sól kwasu borowego sprawdza się nie tylko jako środek czyszczący w domu, ale również skuteczna broń do eksterminacji owadów. Przeczytaj, jak działa boraks na mrówki.

 

Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu?

Zanim sięgniesz po drogą chemię, wypróbuj sprawdzone domowe środki. Jednym z nich jest sól sodowa kwasu borowego. To biała, krystaliczna i bezwonna substancja, która dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jej żrące działanie sprawia, że nadaje się do stosowania jako uniwersalny środek czyszczący, ale świetnie sprawdzi się też w charakterze preparatu owadobójczego.

 

Boraks na mrówki stosowany jest jako trutka, której stosowanie powinno doprowadzić do zniszczenia mrowiska. Pamiętaj jednak, że są to owady żyjące w rozbudowanych, wieloogniskowych koloniach. Jest bardzo prawdopodobne, że podziemne korytarze łączą centralny kopiec z mniejszymi komorami.

 

Aby skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu, będziesz musiał zlikwidować każde siedlisko owadów. W przeciwnym razie będą się one odradzały, a Ty zostaniesz skazany na ich ciągłe (i wątpliwe) towarzystwo.

 

Jak stosować boraks na mrówki i inne owady?

Boran sodu to skuteczna broń do walki nie tylko z mrówkami, ale także z innymi owadami, które nawiedzają Twój dom i ogród. Sprawdzają się w walce z meszkami, karaluchami i osami. Należy aplikować go regularnie, najlepiej w pobliżu stałej trasy wędrówki insektów lub bezpośrednio na niej.

 

W przeciwieństwie do silnej chemii, którą kupisz w sklepach ogrodniczych, boraks jest w pełni biodegradowalny i ekologiczny. Nie musisz się martwić o swoje rośliny nawet wtedy, gdy wykorzystujesz ten preparat często i obficie.

 

Zachowaj ostrożność podczas przygotowywania mieszanki! Sól sodowa kwasu borowego wykazuje silne właściwości żrące. Koniecznie unikaj kontaktu substancji ze skórą i oczami, nie wdychaj oparów z utleniającej się substancji, a podczas pracy zawsze noś rękawice ochronne.

 

W przypadku stosowania boraksu na mrówki i inne owady bardzo ważne jest dobranie odpowiednich proporcji poszczególnych składników mieszanki. Jeżeli stężenie substancji czynnej będzie zbyt małe, efekt jej działania będzie krótkotrwały lub zbyt słaby.

 

Z kolei stężony boraks odstraszy owady, które zaczną omijać pułapkę. Jak w takim razie prawidłowo dobrać proporcje boraksu na mrówki?

 

Boraks na mrówki. Przepis i proporcje

Dwie najczęściej stosowane metody zakładają zmieszanie boraksu z wodą i cukrem albo żółtkiem. Słodka mieszanka sprawi, że owady chętniej będą spożywały trutkę, a Twoje działania przyniosą szybsze, choć doraźne skutki. Zmniejszenie ilości owadów możesz zaobserwować już po jednym dniu działania.

 

Jeżeli zależy Ci na zlikwidowaniu całego gniazda i pozbyciu się problemu raz na zawsze, lepszym rozwiązaniem będzie zmieszanie boraksu na mrówki z żółtkiem. Dzięki temu substancja łatwiej dostanie się do gniazda (zostanie tam zaniesiona), a eksterminacja insektów przebiegnie kompleksowo.

 

Pozbędziesz się nie tylko dorosłych owadów, ale także larw i jaj. W tym przypadku na skutki działania zaczekasz 3 do 4 dni, jeżeli kolonia jest wyjątkowo duża. W przypadku mniejszych gniazd efekt będzie widoczny nawet w ciągu 24 godzin.

 

Jak przygotować trutkę na owady? Jeśli chcesz użyć boraksu z cukrem na mrówki, zagotuj pół szklanki wody ze szklanką cukru. Do takiego syropu dodaj łyżkę stołową boraksu w proszku (około 15 g) i mieszaj, aż przybierze on konsystencję galaretki. Wykładaj ją w tych miejscach, gdzie spostrzegłeś największe skupiska owadów.

 

Z kolei w drugim wariancie ugotuj jajo na twardo, wyjmij z niego żółto i rozgnieć je. Do powstałych grudek dosyp 1–2 g boraksu na każde 10 g żółtka i zagnieć łyżką tak, aby powstały grudki. Powinieneś je rozsypać w pobliżu miejsc gniazdowania owadów, a jeżeli nie jesteś w stanie ich zlokalizować, rozłóż mieszankę wzdłuż trasy, na której pojawiają się owady.

 

Proporcje boraksu na mrówki i inne owady są stałe, ale ilość gotowej trutki zależy od tego, ilu ognisk insektów chcesz się pozbyć. Sugerujemy wykorzystanie jednej opisanej porcji na każde gniazdo mrówek lub kilka metrów kwadratowych przestrzeni. W ten sposób stworzysz szczelną siatkę, która spełni swoje zadanie.

 

Jak stosować boraks na mrówki? Kilka przydatnych porad

Jeżeli wykorzystujesz boraks w mieszkaniu, pamiętaj, aby dobrze wietrzyć wnętrze. Szczególnie uczuleni na ewentualny kontakt z substancją są astmatycy, alergicy oraz kobiety w ciąży. Po wysypaniu trutki opartej na żółtku i zakończeniu operacji najlepiej odkurz wnętrze, W ten sposób pozbędziesz się ewentualnych drobin boraksu z podłogi. Unikniesz też przeniesienia ich do sąsiednich pomieszczeń.

 

Kiedy walczysz z plagą os lub szerszeni, staraj się raczej aplikować boraks w godzinach wieczornych. Im bliżej zmroku, tym owady są mniej aktywne, a co za tym idzie – mniej niebezpieczne.

 

Gdzie kupić boraks na mrówki?

Tetraboran sodu kupisz w drogeriach, aptekach, sklepach z wyposażeniem ogrodu oraz hurtowniach chemicznych. Szczególnie te ostatnie oferują boraks na mrówki w atrakcyjnej cenie i dużych opakowaniach, które wystarczą Ci na długi czas.

 

Wybierając punkty sprzedaży, kieruj się nie tylko asortymentem, lecz także opiniami innych kupujących. W ten sposób masz pewność, że sklep lub hurtownia sprzedaje towar, który naprawdę jest skuteczny. Oznacza to dobry stopień oczyszczenia substancji chemicznych i wysoką jakość.

 

Stosując oczyszczony boraks, szybko pozbędziesz się nieproszonych gości z ogrodu lub domu!