Drewno to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych. Aby zachować charakter drewnianych powierzchni powinniśmy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Gdy będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach nasz drewniany płotek będzie cieszył oko na długi, długi czas.

Po co drewno poddajemy procesowi olejowania?

Drewno może być narażone na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, grzybów oraz owadów. Gdy chcemy zachować jego piękny wygląd i właściwości użytkowe musimy je gruntownie zabezpieczyć. Olej ogranicza pękanie i zabrudzenia powierzchni drewnianej oraz chroni przed odbarwianiem i wilgocią. To właśnie wilgoć przyczynia się do rozwoju grzybów na powierzchni oraz wewnątrz drewna, natomiast naturalny zapach oleju lnianego odstrasza owady.

Jak przygotować drewno do olejowania?

Powierzchnie przed nałożeniem pierwszej warstwy oleju lnianego powinniśmy należycie przygotować. Deski lub elementy drewniane szlifujemy za pomocą papieru ściernego o ziarnistości od 120 do 300 w zależności od stopnia nierówności powierzchni. Oczyszczamy z pyłu, kurzu oraz zabrudzeń: tłustych plam, pozostałości żywic. Tłuste plamy możemy oczyszczać za pomocą preparatów na bazie alkoholu, które nie wchodzą w reakcje z drewnem i szybko odparowują np. bezbarwny denaturat nanosimy na tłustą plamę i traktujemy to miejsce wełną szklaną trąc powierzchnie okrężnymi ruchami.

Jak olejować przygotowaną powierzchnię?

Oczyszczone, suche drewno najlepiej wcześniej nie lakierowane, ani malowane można poddać olejowaniu. Olej lniany jest odpowiedni do każdego drewna: termowanego, teaku, mahoniu, dębu wiązu, cedru i innych twardych oraz miękkich gatunków: sosny, modrzewia, lipy . Olej nakłada się cienkimi warstwami za pomocą pędzla lub wałka. Nadmiar oleju po około 20 min zetrzeć czystą szmatką. Gdy powierzchnia za bardzo się błyszczy oznacza to, że nałożona warstwa oleju jest zbyt gruba i należy ją zetrzeć. Proces olejowanie powinno się powtarzać po wyschnięciu pierwszej warstwy czyli ok. 24 h. Dwie lub nawet trzy nałożone warstwy dają pewność, że drewniany element będzie dobrze zabezpieczony. Zaleca się powtarzanie procesu olejowania co 2-3 lata. Olejowanie daje półmatowy efekt podkreślający strukturę drewna, a uzyskana powłoka jest naturalna w dotyku.

Wydajność oleju lnianego.

Surowe drewno, nakładać do nasycenia: 10 m2/litr

Odświeżenie wcześniej olejowanego drewna: 15-40 m2/litr

Temperatura aplikacji: min. +10 oC, 

Wilgotność drewna: max. 18 % (drewno po ścięciu osiąga stan powierzchniowo-suchy po około roku od ścięcia, w zależności od pory roku od 15 do 20 %)

Sposób aplikacji: pędzel, szmatka, wałek, pistolet natryskowy

Czas schnięcia: drewno dotykowo suche po min. 24 godz. (w temp. ok 20oC, wilgotność 60 %)

 

 

 Olej lniany naturalny do impregnacji drewna dostępny w  distripark.com.

 

 

belka

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.