Otoczaki i kamień ozdobny w ogrodzie.

Coraz częściej do aranżacji ogrodów są używane bardzo różne gatunki kamieni o różnej wielkości i kolorach, a najczęściej stosowane są otoczaki i grysy. Oprócz walorów estetycznych kamień odgrywa bardzo pożyteczną rolę, utrzymując wilgoć w glebie i stabilną temperaturę chronią w ten sposób korzenie roślin. Popularność kamienia stosowanego w ogrodzie wzrasta wraz z jego dostępnością.

Kamień o różnych frakcjach kruszywa, kształtach, kolorach w postaci otoczaków i grysu, może być wykorzystywany do:
- tworzenia opasek wokół domu, gdzie najczęściej stosowane są otoczki, które doskonale niwelują odbicia wody przy silnym deszczu, chroniąc w ten sposób elewację;
- wypełnienia rabat;
- tworzenia ścieżek ogrodowych;
- wypełniania gabionów;

Ilość zastosowań jest wręcz nieograniczona, zależy to tylko od fantazji i oczywiście zasobności portfela. 

Jak powstają otoczaki?

Naturalne otoczaki są fragmentami skał, które pod wpływem erozji ulegają rozdrobnieniu, a następnie wskutek tarcia ich krawędzie się zaokrąglają. Taki proces zachodzi często w strumieniach o wartkim nurcie i trwa tysiące lat.Naturalne otoczaki są fragmentami skał, które pod wpływem erozji ulegają rozdrobnieniu, a następnie wskutek tarcia ich krawędzie się zaokrąglają. Taki proces zachodzi często w strumieniach o wartkim nurcie i trwa tysiące lat.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, drugim sposobem powstawania otoczaków jest ich produkcja na skalę przemysłową w specjalnych młynach. Ta metoda ma tę zaletę, że o wielkości otoczków, kolorze i skałach, z których powstają, decyduje producent, a zarazem jest to bardzo szybka metoda.

Co zrobić, żeby kamień długo zachowywał piękny wygląd i cieszył nasze oczy?

Podstawowym problemem są zanieczyszczenia, które wraz z wodą dostają się w strukturę kamienia i są praktycznie nie do usunięcia.

Coraz częściej stosuje się otoczaki w kolorze białym, powstające z marmuru. Ze względu na swoją budowę, są one szczególnie narażone na zabrudzenia i porastanie glonami. Inne gatunki skał, z których powstają otoczki, są również narażone na te negatywne procesy. Dotyczy to każdego garunku kamienia. Sposobem na uniknięcie takich negatywnych zjawisk jest zabezpieczenie poprzez impregnację.

Czym jest impregnacja i co nam daje zabezpieczenie kamienia?

Impregnacja to nic innego jak zabezpieczenie chłonnych powierzchni przed wnikaniem wody, a wraz z nią zanieczyszczeń, ale nie tylko. Dzięki temu, że powierzchnia jest sucha, mchy i glony mają utrudniony rozwój. Jakie jeszcze są zalety impregnowania kamienia? Impregnacja tworzy powłokę hydrofobową, odporną na opadyi trudne warunki atmosferyczne, a ponadto nie zmienia koloru kamienia. Impregnat blokuje rozwój mikroorganizmów, mchów, porostów i glonów,  chroni przed powstawaniem osadów, a także ułatwia czyszczenie. Impregnacja nadaje efekt perlenia wody, co daje powierzchni silne właściwości samoczyszczące.

Pamiętajmy, że do każdego gatunku kamienia powinniśmy stosować inne, najlepiej dedykowane preparaty. Polecamy zapoznać się z linią produktów TopMeister Stein dedykowaną do impregnacji różnych powierzchni.

Jak impregnować otoczaki?

Przed impregnacją i ułożeniem, należy kamień dokładnie umyć wodą, najlepiej  pod ciśnieniem. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ nie usunięte pyły, mączki i inne zanieczyszczenia, ograniczają wnikanie preparatu w strukturę kamienia. Po umyciu należy dokładnie wysuszyć kamień.

Kolejnym etapem jest naniesienie na powierzchnię kamienia preparatu. Samo impregnowanie możemy wykonać na dwa sposoby:

Pierwszym sposobem impregnowania kamienia ogrodowego jest natrysk. Takie rozwiązanie jest szybkie, natomiast impregnuje tylko wierzch kamienia. Taką metodę stosuje się tylko w miejscach suchych, wyłożonych oddychającym podłożem. Wykonać to można każdym urządzeniem hydrodynamicznym, pistoletem pod ciśnieniem lub opryskiwaczem ogrodowym. Nanosimy 2-3 warstwy. Pierwsza impregnacja dwoma warstwami, dodatkowo po tygodniu jeszcze jedna warstwa.

Drugą techniką jest kąpiel wodna. Metoda ta jest dużo bardziej skuteczna i daje gwarancję na długie lata, a kamień jest zaimpregnowany w całości. Kąpiel wykonuje się za pomocą dwóch pojemników, większego i mniejszego. Do większego pojemnika należy wlać impregnat, natomiast do mniejszego z perforowanymi ściankami, należy wsypać kamień. Po włożeniu mniejszego pojemnika do większego unosimy go do odcieknięcia i wyciągamy suchy, zaimpregnowany kamień. Zabieg powtarza się aż do zaimpregnowania całej partii. Zalecane jest 2-3 krotne powtórzenie zabiegu po każdorazowym  wyschnięciu.

Suchy i zaimpregnowany już kamień ogrodowy można wykładać na wcześniej przygotowane podłoże. Sugerujemy nie wykładać kamienia bezpośrednio na ziemię, ale na agrowłókninę lub perforowaną folię. Tak zabezpieczony kamień pozwoli nam cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Produkty do impregnacji otoczaków i kamienia Top Meister Stein oraz TopMeister Stein Extra dostępne w  distripark.com.

 

 

 

belka

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.