Jak usunąć mech z trawnika czyli antymech doskonały. Czy siarczan żelaza to przepis na idealny trawnik?

Jak usunąć mech z trawnika.

Piękne zielone połacie z trawą wysoką na cal przypominającą rozwinięty dywan. To niedościgłe marzenie każdego ogrodnika. Niestety marzenie niedościgłe. W naszych warunkach glebowych i klimatycznych często borykamy się z wieloma problemami. Tym, co spędza sen z powiek ogrodnikowi odpowiedzialnemu za trawnik to inwazja mchów. Same w sobie mchy brzydkie nie są i szczególnie do wywołania efektu starego zaniedbanego klimatycznego zakątka w ogrodzie są idealne. Jednakże te ekspansywne rośliny wykazują niepochamowany apetyt na nowe tereny. Ich nieprzeciętne możliwości adaptacyjne, odporność na niesprzyjające warunki i zdolność do startu sezonu wegetacyjnego bardzo wcześnie powoduje, że skutecznie zagłuszają i wypierają inne rośliny.  

Ich przewaga w stosunku do traw to przede wszystkim brak systemu korzeniowego jako takiego. Mchy potrafią przyswajać wodę i substancje odżywcze całą powierzchnią ciała bezpośrednio z powietrza. W razie nieodpowiednich warunków mchy potrafią ograniczyć procesy życiowe do niezbędnego minimum i w kilka chwil powrócić do życia nawet po wielomiesięcznej suszy. Są odporne i nie posiadają wielu naturalnych wrogów w tym praktycznie nie chorują. Co w połączeniu z bardzo łatwą ekspansją, rozsiewają się poprzez wiatr lub fragmenty części wegetatywnych, czyni z nich bardzo trudnych przeciwników dla ogrodnika i dużą konkurencję dla traw.

Siarczan żelaza w zwalczaniu mchów na trawniku.

Idąc na wojnę trzeba dobrze poznać przeciwnika i wykorzystać jego słabe strony przeciw niemu. Piętą achillesową mchów jest ich zamiłowanie do wilgoci. Stosując silnie wysuszający siarczan żelaza uderzamy w mchy utrudniając lub wręcz uniemożliwiając im funkcjonowanie. Już w kilka dni po zastosowaniu siarczanu żelaza zarówno trawa jak i mech na naszym trawniku powinny przebarwić się na czarno. W przypadku trawy nie ma się czym martwić. Jest to naturalny proces wchłaniania preparatu. Trawa powróci do swej barwy w ciągu kilku, kilkunastu dni. Mech natomiast jest gotowy do usunięcia metodami mechanicznymi. Martwe plechy należy trwale usunąć z ogrodu, nie nadają się one do kompostowania. Siarczan żelaza jest szkodliwy dla zwierząt, dlatego po jego aplikacji powinniśmy zamknąć trawnik rekreacyjny na około tydzień a w przypadku pastwiska na 4 tygodnie.

Jak stosować siarczan żelaza?

Siarczan żelaza stosujemy wczesną wiosną, ale można go stosować przez pełen okres wegetacyjny od kwietnia do czerwca. Działa on w temperaturach już od zera stopni Celsjusza. Preparat będzie najskuteczniejszy gdy zastosujemy go jeszcze przed wiosennym nawożeniem tuż po pierwszym pozimowym koszeniu trawnika. Stosowanie w czasie sezonu zawsze powinno być poprzedzone koszeniem i w kilka kilkanaście dni po zabiegu dobrze jest zadbać o dokarmienie trawy odpowiednim do jej etapu wegetacyjnego nawozem. 

Zanim przystąpimy do aplikacji siarczanu żelaza musimy zabezpieczyć się przed jego niepożądanym działaniem. Siarczan żelaza działa szkodliwie po połknięciu dlatego podczas zabiegów z jego udziałem nie jemy i nie pijemy. Siarczan żelaza działa drażniąco na oczy i skórę dlatego stosujemy rękawice ochronne, odzież roboczą i ochronę oczu

Jakie dawki siarczanu żelaza na trawnik?

Preparat dostępny jest w formie pylistego proszku, pudru. Można go stosować w tej formie rozsypując bezpośrednio na powierzchni trawnika w ilości od 2 do 4 kg na 100 m2.

Jednak najskuteczniejszy sposób aplikacji to oprysk 3-5 % roztworem wodnym. Wydajność takiego roztworu to 1 l na 5 m2. Standardowo wystarczy zastosowanie 3 % roztworu. Bardziej stężone roztwory stosujemy przy wyjątkowo dużych ilościach szczególnie opornego mchu.

Preparat możemy podawać w formie roztworu wodnego także podczas podlewania. Zalecane jest wówczas stosowanie konewki lub zraszacza ogrodowego. Taka forma aplikacji wymaga 0,5 – 2 % stężenia wodnego roztworu siarczanu żelaza. Niestety ze względu na dużą trudność tej formy aplikacji jest ona raczej rzadko stosowana. Może znajdować zastosowanie jedynie w przypadku małych trawników klombów lub miejscowego ograniczonego występowania mchu. Podlanie konewką nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych trawnika, gdy na każdy metr kwadratowy potrzebujemy ok jednego litra roztworu przerośnie każdego ogrodnika. Wprowadzenie roztworu do systemu zraszającego jest kuszące, ale nie jest to prosta operacja od strony technicznej.

Jak przygotować roztwór siarczanu żelaza do oprysku lub podlewania trawnika?

Do oprysków potrzebujemy roztworów 3-5 %. Wydajność roztworu to ok 1 litr na każde 5 m2 trawnika. Czyli jeśli mamy trawnik o powierzchni ok 50 m2 potrzebujemy 10 litrów cieczy. Aby przygotować 1 l cieczy do oprysku, jeśli wybieramy stężenie 3 % potrzebujemy 30 g siarczanu żelaza na każdy litr wody. Możemy używać wody wodociągowej. Jeśli wybieramy stężenie wyższe musimy do 30 g siarczanu żelaza na litr wody dodać 10 g siarczanu na każdy kolejny procent stężenia. Czyli by uzyskać stężenie 4 % bierzemy 40 g siarczanu, 5 % - 50 g siarczanu. 

Do podlewania za pomocą konewki lub zraszaczy używamy roztworów od 0,5 % do 2 %. Przy wydajności ok 1 litra na 1 m2. Czyli jeśli mamy niewielki trawnik przed domem o wymiarach 3 na 4 m, jego powierzchnia to 12 m2. Wystarczy nam więc jedna 12 l konewka wody wodociągowej z rozpuszczonym siarczanem żelaza. Aby uzyskać roztwór 0,5 % podobnie jak w przypadku roztworu do oprysku potrzebujemy 1 litra wody wodociągowej i 5 g siarczanu. Podobnie jak poprzednio na każdy 1 % stężenia w jednym litrze potrzebujemy 10 g siarczanu. Czyli jeśli chcemy podlać nasz trawnik o powierzchni 12 m2 dwunastoma litrami roztworu o stężeniu 2 % potrzebujemy 12 l wody i 2 x 10g siarczanu x 12 litrów roztworu czyli 240 g siarczanu. Odmierzoną substancje dodajemy do wody i rozpuszczamy silnie mieszając. Siarczan miedzi jest dobrze rozpuszczalny w wodzie nie powinniśmy mieć problemów z jego równomiernym rozprowadzeniem w cieczy.

Siarczan żelaza a kostka brukowa lub betonowa.

Niestety siarczan żelaza silnie barwi wszelkie powierzchnie betonowe i inne porowate nasiąkliwe powierzchnie z kamieni naturalnych i sztucznych. Zabarwienia mają charakterystyczny rdzawy odcień ich usunięcie jest trudne jeśli kamień, beton nie był wcześniej hydrofobizowany.

 

 

 Siarczan żelaza oraz nawozy do trawników dostępne w  distripark.com.
Innych przydatnych dla ogrodników produktów szukaj w kategorii  Ogród.

 

 

 

 

<< Poprzedni     Powrót do bloga     Następny >>

belka

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top