Z roku na rok troska o środowisko naturalne cieszy się coraz większym uznaniem wśród Polaków. Pomimo tego, że w dalszym ciągu często widzimy pomieszane odpady w pojemnikach na recykling, z zadowoleniem można stwierdzić, że coraz więcej  z nas przykłada uwagę do segregacji tworzyw sztucznych. I bardzo dobrze, ponieważ większość z nich nadaje się do ponownego wykorzystania. Podobnie jest w przypadku polietylenu, który stosuje się do produkcji opakowań.

Dzisiejsza technologia wytłaczania z rozdmuchem, tzw. Extrusion Blow Molding umożliwia wykorzystanie w pełni recyklingowego polietylenu do produkcji opakowań dla wielu gałęzi przemysłu, między innymi dla produktów chemii gospodarczej, chemii profesjonalnej, kosmetyków czy produktów spożywczych.

Takie opakowania to na przykład butelki przeznaczone do szamponów, płynów do prania lub płynów do mycia naczyń, wystarczy spojrzeć na dno butelki i zobaczymy oznaczenia HDPE, PP lub PE. Oznacza to, że opakowanie zostało wyprodukowane z polietylenu, czyli materiału, który może zostać ponownie wykorzystany. Co więcej, jest to jeden z najbardziej ‘rozchwytywanych’ odpadów, ponieważ po oczyszczeniu od razu nadaje się do zmielenia i ponownego wykorzystania jako materiał do produkcji nowych opakowań.

W PCC Packaging wykorzystuje się tworzywo HDPE, które uznawane jest za jedno z bezpieczniejszych, przez co nadaje się do przechowywania żywności. Nowoczesne, w pełni elektryczne maszyny (Extrusion Blow Molding) PCC Packaging, w znacznym stopniu wpływają na wzrost wydajności, redukują o 15% czas cyklu, oraz znacząco zmniejszają odpad i umożliwiają pełną kontrolę procesu produkcji. Materiał z odpadów jest ponownie wykorzystywany, a produkty wadliwe są rozdrabniane i stając się pełnowartościowym surowcem wracają do procesu.

Musimy jednak pamiętać, że aby móc kolejny raz wykorzystać opakowanie, nie możemy zapominać o segregacji naszych odpadów w domu, bez względu na to, z jakiego tworzywa zostały wykonane.

Opakowania z recyklingu to nie tylko oszczędność, ale również ochrona środowiska. Recyklingowego „plastiku” nie tylko nie trzeba było wyprodukować, więc więcej ropy naftowej pozostało na rynku, ale takiej ropy nie trzeba było wydobyć, przewieźć z miejsca wydobycia do rafinerii, poddać energochłonnemu procesowi rafinacji. Produktów rafinacji nie trzeba było poddawać dalszej obróbce itd. Zyski dla środowiska z recyklingu opakowań to nie tylko mniej śmieci na wysypiskach, to przede wszystkim mniej wydobytej ropy, mniej energii zużytej na jej transport i obróbkę. Jeśli chcemy zostawić planetę naszym dzieciom w stanie wciąż nadającym się do życia uczmy je segregacji odpadów już dziś. Zwracajmy uwagę podczas codziennych zakupów czy produkty, które kupujemy są pakowane w opakowania z recyklingu i czy zawarte w nich materiały można poddać recyklingowi.

Katarzyna Jagielska

 

 

Ekologiczne pochodzące z recyklingu i nadające się do powtórnego przetworzenia opakowania dostępne w distripark.com.

 

 

belka

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.