Mamy urządzenie grzewcze w postaci pieca bądź kotła. Jaki opał sypać by było najtaniej? Wybrać ten tańszy i przyjąć, że niestety musimy spalić go więcej? A może wybrać ten lepszy i liczyć, że skoro lepszy to spalamy go mniej? Bez względu czy mamy do czynienia z piecem na pellet, ekogroszek, węgiel czy miał węglowy dylemat pozostaje ten sam. W szczególnie trudnej sytuacji są posiadacze pieców spalających ekogroszek. To paliwo podzielone jest bowiem nawet na cztery przedziały wartości opałowej.  

Parametry opału i urządzenia grzewczego.

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie jaki opał wybrać nie jest prosta. Pierwsza i najważniejsza przesłanka do podjęcia decyzji to parametry naszego urządzenia grzewczego. Czyli jakie paliwo do danej konstrukcji rekomenduje nam jej producent. Może się bowiem okazać, iż pomimo zakupu najdroższego i najlepszego opału jaki tylko możemy na rynku dostać nie mamy odpowiedniego zaplecza technicznego by z tego paliwa korzystać. Podstawowa informacja jakiej powinniśmy szukać to wartość opałowa. Czyli ile energii jest zgromadzone w jednostce objętości lub masy opału. Wartość ta wyrażona jest w kJ na kg lub w MJ na tonę. Im wyższa tym lepsze paliwo, w jednym kg lub tonie "zamknięta" jest większa ilość potencjalnej energii. Ilość energii "zamknięta" w jednostce masy paliwa nie znaczy, że nasz piec czy kocioł potrafi cała tę energię pozyskać. Spalając zbyt wysokoenergetyczne paliwo dla naszego urządzenia nie uzyskujemy nic więcej po za podgrzewaniem spalin, bowiem nasze urządzenie nie jest przystosowane do pobierania tak wysokich dawek energii w tak krótkim czasie. Może się też okazać, iż nasz kocioł nie będzie przystosowany do spalania gorszej jakości paliwa. Wówczas pomimo spalania dużych ilości paliwa nie pozyskamy z niego wystarczająco dużo energii by nasze urządzenie grzewcze działało sprawnie. Dlatego tak ważną kwestią jest dobranie parametrów paliwa nie do naszych oczekiwań a do parametrów naszego urządzenia.
Jeśli wiemy już z jakiego przedziału wartości energetycznej paliwo możemy w naszym urządzeniu skutecznie spalić czas na poszukiwania oferty na rynku.

Jakość opału a skuteczność spalania.

Tu trafiamy na kolejną pułapkę. By skutecznie i w najwyższej sprawności naszego urządzenia spalać zakupione paliwo musimy dostosować jego ustawienia technologiczne (np. ilość podawanego powietrza, szybkość podawania paliwa, szybkość wymiany wody będącej nośnikiem ciepła itp.) do konkretnego rodzaju paliwa. Niestety nie wystarczy już podejść do pieca i raz na jakiś określony czas wrzucić kilka łopat węgla, wybrać popiół i gotowe. Dzisiejsze piece to skomputeryzowane urządzenia w pełni zautomatyzowane. Dobranie odpowiednich parametrów ich pracy do zadawanego paliwa to zadanie może nie dla osoby z doktoratem, ale na pewno choć podstawowa wiedza techniczna będzie przydatna. Jeśli takiej wiedzy nie posiadamy i zadanie nas ewidentnie przerasta powinniśmy zwrócić się o pomoc do osoby lub firmy, która instalowała urządzenie lub której zlecamy konserwacje i serwis urządzenia.
Nawet tak przystosowany piec nie zawsze będzie działał idealnie. Dlaczego, bo paliwo trafiające do urządzenia jest różnej jakości. Nawet najdroższe rodzaje opału w swych podstawowych parametrach wykazują pewną tolerancję. To znaczy sprzedawca nie komunikuje nam ten ekogroszek ma wartość opałową 25 kJ na kg ale dostajemy komunikat wartość opałowa to od 23 do 27 kJ na kg. Raz na palenisko trafia więc paliwo o kaloryczności 23 a raz 27 kJ na kg. I piec ustawiony i sparametryzowany do spalania opału o wartości kalorycznej 25 kJ na kg raz spala gorsze paliwo raz zbyt dobre.

Lepiej drożej i mniej?

Jeśli posiadamy dużą wiedzę o pracy naszego urządzenia lub stać nas na zatrudnienie osoby, która taką wiedzę posiada możemy korzystać z paliw o najbardziej wyśrubowanych parametrach. Nawet tych znajdujących się w górnych granicach tolerancji naszego urządzenia grzewczego. Używanie paliwa o najwyższej jakości, znajdujących się w górnej granicy tolerancji naszego pieca lub kotła jest dość ryzykowne. Zawsze bowiem musimy liczyć się z koniecznością korygowania ustawień pieca nawet dla jednej partii opału w zależności od jego rzeczywistych nie uśrednionych parametrów. Parametry rzeczywiste poznamy nie w chwili zakupu, a dopiero po spaleniu pierwszych partii opału i wówczas czas na reakcję. 

A może jednak ze średniej półki?

Jeśli wiedza techniczna to nie jest to w czym jesteśmy najlepsi a serwisant widział nasze urządzenie jakiś czas temu, ale nie koniecznie ostatnio i nie koniecznie się nam śpieszy z jego kolejną wizytą. Wybierajmy raczej tańsze paliwa o niższej wartości energetycznej może nie te najgorsze, ale na pewno średnia półka to już max na co możemy się porywać. Takie paliwo wybacza więcej błędów i tak długo jak długo mamy ciepło w domu raczej grzejemy bardziej dom niż otoczenie.

Kiedy taniej i więcej znaczy lepiej?

Jeśli natomiast jesteśmy totalnym technicznym laikiem i na sama myśl regulowania czegokolwiek przy urządzeniu automatycznym dostajemy gęsiej skórki. Niestety musimy poprosić o pomoc fachowca i pozostać przy wersji ekonomicznej. Tańszy opał wybaczy większość naszych błędów a specjalista powie nam na co zwracać uwagę i kiedy bezwzględnie po niego dzwonić. Nawet jeśli na zmienne parametry opału zareagujemy z dużym opóźnieniem niska cena jednostkowa sprawi, że opóźnienie nie spowoduje dużych uszczerbków na naszym budżecie.

Podsumowując: wybór opału o konkretnych parametrach to kwestia indywidualna. Paliwo zawsze powinno być dobrane do parametrów konkretnego urządzenia, ale też do naszej wiedzy i doświadczenia w obsłudze systemu grzewczego.  Nie ma tu uniwersalnej rady. Każdy musi zdecydować sam na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia.

 

 

Opał dopasowany do każdych potrzeb dostępny w distripark.com.

 

 

belka

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.