Podchloryn sodu w procesie przygotowania warzyw nietrwałych do przechowywania.

Podchloryn sodu w procesie przygotowania warzyw nietrwałych do przechowywaniaPrzechowywanie warzyw nietrwałych od momentu ich zbioru do konsumpcji jest szczególnie kłopotliwe. Produkty ogrodnicze takie jak sałata krucha i masłowa, cykoria liściowa, szpinak, jarmuż, brokuły, kalafior, groch zielony, kukurydza cukrowa, ogórki, młoda cukinia, papryka słodka, dojrzałe pomidory, szparagi, letnie odmiany kartofla oraz pieczarki szczególnie łatwo ulegają zepsuciu. Często nawet nadające się jeszcze do spożycia produkty są omijane przez konsumentów ze względu na ich nieatrakcyjny wygląd. Powodowane to może być nadmierną transpiracją, a co za tym idzie wysuszeniem tkanek lub naturalnym ciemnieniem warstw zewnętrznych np ziemniaków czy pieczarek. Również duża wrażliwość na patogeny powoduje, że procesy gnicia i rozkładu w przypadku tych produktów zachodzą wyjątkowo szybko.

Wydłużenie okresu przechowywania warzyw miękkich.

Okres przechowywania warzyw nietrwałych można znacznie wydłużyć poprzez odpowiednią obróbkę tuż po zbiorze. Do oczywistych zabiegów należą segregacja i dalsze przechowywanie jedynie warzyw świeżych, niezwiędniętych, zdrowych, nieuszkodzonych mechanicznie lub przez szkodniki. Ich mycie i schłodzenie. Niestety zwykłe zabiegi w postaci opłukiwania warzyw wodą wodociągową usuwa jedynie zabrudzenia w postaci owadów, resztek gleby czy innych mechanicznych zabrudzeń. Nie ma ono wpływu na florę bakteryjno grzybową na powierzchni produktów. Niewielki dodatek środka dezynfekującego do wody podczas mycia produktów usuwa z nich patogeny mogące być przyczyną ich gnicia, pleśnienia czy przyśpieszonego starzenia się. 

Podchloryn sodu w dezynfekcji warzyw i owoców

Wciąż mało popularnym w Polsce lecz rozpowszechnionym w krajach Europy zachodniej oraz USA środkiem dezynfekująco wybielającym stosowanym prewencyjnie w celu wydłużenia czasu przechowywania warzyw nietrwałych jest podchloryn sodu. Oczywiście w procesie mycia warzyw wykorzystuje się jego roztwór wodny. Do wody wodociągowej można dodawać podchloryn sodu w dawce zapewniającej uzyskanie stężenia aktywnego chloru na poziomie od 50-200 ppm. Woda wodociągowa powinna mieć pH w przedziale od 6,8 do 7,2 i temperaturę o 5 stopni Celsjusza wyższą od temperatury warzyw. Podwyższona temperatura chroni myte warzywa przed wtórym wnikaniem patogenów przez aparaty szparkowe.
Dla procesu dezynfekcji zachodzącego w formie prysznicu nad przenośnikiem taśmowym eksperci zalecają stężenie chloru aktywnego - będącego pochodna rozrobionego z wodą podchlorynu sodu – na poziomie 100-150 ppm przy myciu: brokułów, kalafiorów, ogórków, sałaty i pieczarek. 
Ten sam prysznic dla grochu cukrowego powinien być już nico mniej stężony i w jego przypadku stężenie to powinno wynosić 50-100 ppm. 
Pomidory i młode ziemniaki wczesnych letnich odmian poddaje się dezynfekcji w formie kąpieli wodnej. W przypadku pomidorów do takiej kąpieli stosuje się wodę zapewniająca stężenie chloru aktywnego na poziomie  20-350 ppm. W przypadku ziemniaków kąpiele w podchlorynie sodu nie tylko dezynfekują lecz mogą także podnosić walory estetyczne produktu działając wybielająco na skórkę bulw.  Do takiej mieszanej dezynfekująco wybielającej kąpieli stosujemy wodę o stężeniu chloru aktywnego na poziomie 500-600 ppm.

 

 

Wysokiej jakości podchloryn sodu dostępny w ofercie distripark.com 

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga          Następne  >>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top