Upcykling to nowe zjawisko w naszej kulturze. Pojęcie to pojawiło się w literaturze tematu dopiero w 1999 roku w publikacji Riemanna Verlaga. Upcykling to nadawanie przedmiotom postrzeganym jako odpady czy śmieci, nowych funkcji użytkowych, a przez co ponowne wprowadzanie ich do obiegu konsumpcyjnego. Jest to nowatorskie podejście do recyklingu jako takiego. Dotychczasowe postrzeganie recyklingu, jako procesu odzyskiwania surowców i materiałów ze zużytych przedmiotów po zakończeniu ich cyklu konsumenckiego, jest w obecnej dobie nie wystarczające.
Upcykling a Recykling czyli obieg energii w produktach konsumpcyjnych.
Weźmy dla przykładu kontener morski. Po zakończeniu „służby na morzu” może on zostać poddany procesowi recyklingu. Czyli najpierw trzeba nieporęczny i przestrzenny kontener pociąć na mniejsze kawałki. Następnie te kawałki musimy przewieść do huty, tam zostają one przetopione i w ten sposób odzyskamy materiał, z którego został kontener wykonany. Z tego odzyskanego materiału w wyniku kolejnego procesu technologicznego, uzyskamy stal budowlaną zbrojeniową, której można użyć do budowy domu. Jest to klasyczny obieg materiału w procesie recyklingu, gdzie najpierw obniżamy znacznie wartości użytkowe produktu, sprowadzamy go jedynie do pozycji surowca i z w ten sposób uzyskanego surowca produkujemy inne dobra. Niestety pocięcie kontenera, transport uzyskanego złomu, przetopienie złomu, produkcja prętów zbrojeniowych, to wszystko pochłania energię. Bardzo dużo energii potrzeba by z kontenera uzyskać jedynie jeden z elementów składowych budynku.
W przypadku upcyklingu unikamy „dokładania” nowej energii. To produkcja energii jest kluczowa dla ochrony naszej planety. To produkcja energii jest źródłem zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Unikając „dokładania energii” w procesie upcyklingu zmniejszamy presję jaką wywieramy na środowisko naturalne.
Wróćmy do naszego przykładowego kontenera. Skończył on „służbę na morzu” i zamiast na złom trafia do firmy produkującej domy modułowe. Taki mini dom z kontenera nie wymaga dokładania energii. Kontener nie jest cięty, nie jest przetapiany, nie produkujemy z niego czegoś innego. Wykorzystujemy „odpad” jako gotowy pełnoprawny przedmiot, dla którego znajdujemy nowe zastosowanie. Stąd Up a nie Re cykling. Nie sprowadzamy produktu do roli surowca, z którego został wykonany, ale w pełnej obecnej formie znajdujemy dla niego nowe zastosowanie.
Upcykling w procesie powstawania mini domu.
Nasz przykładowy kontener nie potrzebuje dodatkowej „energii” by stać się skorupą mini domu. Jest on wykorzystywany w formie w jakiej trafia do firmy. Podlega jedynie procesom podnoszenia jego wartości jako przedmiotu użytkowego, nie jest degradowany do poziomu tworzywa z jakiego został wyprodukowany. Ma to dwojakie konsekwencje. Pierwszym efektem jest mniejsza ilość energii jaką musimy wyprodukować w stosunku do budowy domu tradycyjnego. Co zmniejsza naszą presję na środowisko naturalne. W realiach naszego kraju to mniej popiołów trafiających na składowiska, mniej gazów cieplarnianych trafiających do atmosfery, mniej paliw kopalnych spalanych przy przewozie węgla do elektrowni itd. Drugi efekt tej sytuacji to oszczędności ekonomiczne. Skoro nasz Tiny House nie potrzebuje w czasie swego powstawania dodatkowej energii jest tańszy. W końcu energia kosztuje.
Reasumując. Wybierając dom modułowy na bazie kontenera morskiego nie tylko wybieramy modne i eleganckie rozwiązanie, ale jednocześnie, a może przede wszystkim oszczędzamy pieniądze i ratujemy naszą planetę znajdując dla niedoszłego „śmiecia” nowe zastosowanie. Dajemy w ten sposób nowe życie konsumpcyjne produktowi, który już raz został skonsumowany podnosząc jego walory użytkowe zamiast je obniżać. Czyli realizujemy w 100% filozofię Upcyklingu.
Nowoczesne domy modułowe dostępne w distripark.com.
*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.